Moda na oczyszczanie organizmu z toksyn poprzez soki i zielone koktajle nie traci na aktualności. Przynajmniej kilka razy dziennie pojawiają się w sieci pytania: co wybrać? Nic dziwnego, że wokół tematu sokowirówek i wyciskarek narósł ogrom mitów i trudno wyłowić niezbędne fakty. Dzisiaj rozwiejemy Wasze wątpliwości!
Spis treści
Sokowirówka czy wyciskarka?
To zależy od Twoich potrzeb. Sokowirówki szybkoobrotowe rozdrabniają owoce i warzywa na mniejsze części. Wykorzystują przy tym siłę odśrodkową do oddzielenia soku od miąższu. Wyciskarki miażdżą owoce i warzywa, aby wydobyć z nich sok, który następnie jest przefiltrowywany w celu oddzielenia miąższu.
Czy przy pomocy sokowirówek rzeczywiście uzyskujemy mniej wartościowy sok?
Firma Philips we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU) postanowiła przyjrzeć się temu bliżej. Przeprowadzono badania nad wartością odżywczą soków przygotowanych przy użyciu obu urządzeń. Okazało się, że przeciętna zawartość witamin i przeciwutleniaczy w sokach jest zbliżona.
Jakie soki pijasz?
Występują oczywiste różnice pomiędzy sokiem z sokowirówki, a tym przygotowanym przez wyciskarkę. Pierwszy z nich jest zawsze klarowny – do przygotowania możesz użyć twardych warzyw i owoców, owoców miękkich (oprócz bananów), a także zieleniny. Napój z wyciskarki ma znaczne gęstszą konsystencję, w przypadku miękkich owoców i bananów – przypomina ona mus. Wyciskarka daje także większe pole do popisu: sok można uzyskać nie tylko z twardych i miękkich owoców, warzyw i zieleniny, ale również uprzednio namoczonych w wodzie orzechów i wiórków kokosowych. Wyciska również surowiec włóknisty, taki jak trawa pszeniczna i zioła.
Ile masz czasu?
Sokowirówka szybkoobrotowa często używa mocy powyżej 700W, a to oznacza, że szybciej i wydajniej wyciska duże ilości soku. Część z nich posiada duży otwór wlotowy na owoce i warzywa, co pozwala uniknąć uprzedniego krojenia składników. Szybki efekt i klarowna konsystencja soku – jeżeli tego szukasz, sokowirówka jest wyborem dla Ciebie.
Wyciskarkę charakteryzuje wąski otwór wlotowy, a zatem konieczne staje się krojenie owoców i warzyw na mniejsze części. Wyciska się kolejno pojedyncze kawałki, co wydłuża proces przygotowywania napoju. Wyciskanie dużych ilości soku zajmuje kilkakrotnie więcej czasu, jednak zaletą jest jego gęsta konsystencja i zawartość błonnika.
Teraz wybór należy do Ciebie!