Porozmawiajmy o… sposobach na podkręcenie metabolizmu!

Gdy podejmujemy walkę o zmianę swojego stylu życia i odżywiania pojawiają się pytania, na które już dziś, obszernie i chętnie odpowiemy.

“(…) Mam wrażenie, że mój metabolizm z dnia na dzień spowalnia. Nie wiem dokładnie jak to sprawdzić, ale szukam sposobów, by był on podkręcony i by wspomogło to moje odchudzanie. Są jakieś produkty, diety czy inne metody, które mi pomogą?”

Często tempo metabolizmu utożsamiamy z częstotliwością wizyty w toalecie. Powszechnie przyjęło się, że jeśli po jedzeniu lądujemy w łazience, to znak, że nasz metabolizm działa perfekcyjnie i ekspresowo. Niestety, problem jest dużo bardziej złożony i wbrew pozorom – nie ma on nic wspólnego z wypróżnianiem. Tempo przemiany materii nie jest stałe, czy przypisane w genach. To jak żyjemy, jak jemy, jaką aktywność fizyczną prowadzimy, wpływa na to jak efektywne jest nasze odchudzanie, a tym samym, jakie tempo ma nasza przemiana materii.

Co przyśpiesza metabolizm?

Można powiedzieć iż odpowiedź na to pytanie to tzw. “temat rzeka”. Na dobrą sprawę wszystko to co robimy, co jemy i jaki tryb życia prowadzimy ma wpływ na nasz organizm. Dlatego też skupimy się na tych najważniejszych, które faktycznie mają udokumentowany wpływ na metabolizm.

  • Treningi, które cechują się zmienną intensywnością – oczywiście, każdy ruch jest lepszy, niż jego brak. Mając do wyboru spacer lub siedzenie przed telewizorem, zawsze wybieramy opcję pierwszą. Nie mniej jednak idealnym wyborem jest stworzenie treningu, który miesza tempo i ćwiczenia na daną partię mięśni. Wybór tabaty będzie świetny, ale tylko dla tych zaawansowanych. Na początek postaw na marsze z naprzemiennymi podskokami i pajacykami.
  • Pij dużo wody – nasz organizm w znacznej mierze to woda, zadbajmy więc, by jej nie zabrakło. Jeśli zauważymy tendencje do gromadzenia wody i puchnięcia pijmy jej więcej. 30ml na każdy kilogram naszej masy to idealna proporcja na co dzień.
  • Dieta przyspieszająca metabolizm – brzmi górnolotnie, ale bez poprawnej diety nie za wiele uda nam się zdziałać. Najważniejsze w takiej diecie to ograniczenie do minimum alkoholu, wprowadzenie regularnych i częstych posiłków, które nie pozwolą metabolizmowi zwolnić, oraz duża ilość białka i …kawy. Organizm zużywa ok 25% więcej energii na strawienie białka czy węglowodanów. Jedzenie jajek, ryb, mięsa powoduje, że organizm musi się wysilić by je strawić. Kofeina zaś to źródło energii, a tym samym – kopniak dla naszej przemiany materii. Pamiętaj tylko by nie dodawać do niej cukru i śmietany.

W całej liście i wytycznych co do diety przyspieszającej metabolizm jest wiele produktów, które mają zbawienny skutek. Oprócz omawianej już kawy, warto wybrać inne produkty przyspieszające metabolizm.

Po pierwsze- zielona herbata, która również zawiera kofeinę, oraz katechiny, które według najnowszych badań mają znaczący wpływ na metabolizm. Picie herbaty potrafi podkręcić naszą przemianą materii o 17%! Po drugie – przyprawiaj jedzenie. Nie bój się chilli, czosnku, cynamonu, kurkumy, pieprzu cayenne czy innych mocnych i ostrych przypraw. Kapsaicyna zawarta w ostrych przyprawach podnosi termogenezę organizmu. Po trzecie – jedz warzywa. Błonnik to największy przyjaciel naszej materii, ich sprzężenie jest proste – im więcej błonnika tym metabolizm rośnie. Po czwarte – olej lniany, który przyśpiesza rozpad komórek tłuszczowych, oraz wzmacnia organizm od wewnątrz.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *