Alkohol i aktywność fizyczna nie idą ze sobą w parze, o czym doskonale wie każdy sportowiec. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z pozoru niewinny wieczór u znajomych zaczyna wymykać się spod kontroli… herbata zamienia się w piwo, jedno piwo w dwa, a następnie do gry wchodzą mocniejsze trunki. Wszyscy jesteśmy ludźmi i czasem potrzebujemy takiego „resetu”, zwłaszcza jeśli na co dzień nasza dieta jest bardzo rygorystyczna, jednak czasem trzeba sobie zadać pytanie „Czy naprawdę warto?”. Jeśli jednak za późno na takie przemyślenia, a ty masz zaplanowany trening, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Wierzymy, że pomogą ci podjąć słuszną decyzję.
Spis treści
Kilka faktów na temat kaca
- Kac jest spowodowany nadmiernym spożyciem alkoholu,
- Objawy kaca obejmują: ból głowy, nudności, wrażliwość na światło, zmęczenie,
- Objawy kaca są ściśle powiązane z tym, jak skutecznie organizm rozkłada alkohol i jego produkty uboczne,
- Najlepszą metodą zapobiegania jest umiarkowane spożycie alkoholu lub całkowite go wyeliminowanie,
- Najbardziej skutecznymi lekami NIE są ćwiczenia, ale odpoczynek, nawodnienie i sen,
- Rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją trzeba przeczekać, pomocny może okazać się jednak spacer na świeżym powietrzu.
Trenować czy nie?
Jeśli na co dzień trenujesz z pełnym zaangażowaniem, przerwa na regenerację może przynieść dobre efekty. Decyzja o tym, żeby tego dnia wykonywać ćwiczenia może być dobrym pomysłem, ale również najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić. Wszystko zależy od twojego nasilenia objawów kaca. Jeśli są one stosunkowo ciężkie (np. wymioty), unikaj ćwiczeń do momentu, aż poczujesz się lepiej. Jeśli jednak objawy są lżejsze i zdecydujesz się na trening, konieczne będzie zwiększenie spożycia wody. Alkohol jest moczopędny, co powoduje nasiloną utratę wody z organizmu i prowadzi do odwodnienia – głównej przyczyny objawów kaca. Uprawianie aktywności fizycznej będzie skutkować jeszcze większą utratą wody, która może być niebezpieczna dla organizmu. W związku z tym, nie rozpoczynaj treningu bez odpowiedniego nawodnienia. W przeciwnym razie, twoja wydajność oraz zdolność organizmu do skutecznego ochłodzenia gwałtownie się obniżą.
Trening siłowy na kacu
Ok. Zdobyłeś się na to, by włożyć strój sportowy i wybrać się na siłownię, ale nie masz pojęcia jak powinien wyglądać twój trening. Otóż, nawet jeśli jesteś doświadczony i masz sporo siły to nie jest to dobry czas na uderzanie w duże ciężary, czy – tym bardziej – progresję. Zamiast tego, wybierz lżejsze ćwiczenia, takie jak joga, czy pilates. Doskonale sprawdzą się również ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu (np. wolny bieg i nordic walking). Bardzo ważnym elementem treningu na kacu jest rozgrzewka, która zmniejszy ryzyko powstania kontuzji podczas treningu. Powinna ona trwać ok. 15 minut.
A dlaczego nie trening siłowy?
Alkohol obniża jakość snu regeneracyjnego. To może sprawić, że kolejnego dnia twój umysł nie będzie wystarczająco skupiony, a zmęczone mięśnie nie będą w stanie zareagować wystarczająco szybko, przez co próby podnoszenia ciężarów mogą doprowadzić do niechcianych kontuzji. Co więcej, głównym problemem związanym z kacem jest odwodnienie. Pocenie się powoduje zwiększoną utratę wody, przez co nasilają się nieuniknione objawy – zmęczenie, bóle ciała, mdłości. W związku z tym, ćwiczenia mogą być znacznie bardziej wyczerpujące fizycznie.
Czy trening na kacu jest efektywny?
Alkohol obniża szybkość syntezy białka w ciele, co utrudnia budowanie mięśni i regenerację. Oznacza to, że nawet jeśli trening zostanie wykonany według planu, będzie znacznie mniej korzystny niż zwykle. A co ważne, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oczywiście trzeba zauważyć, że objawy kaca mogą być większe lub mniejsze dlatego w niektórych przypadkach trening może okazać się bardziej korzystny. Jeśli jednak cierpisz na cięższe dolegliwości – zawroty i bóle głowy, czy wymioty – trening powinien być ostatnią rzeczą, o jakiej pomyślisz.