Woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej

Woda gazowana ma kalorie. Woda gazowana sprzyja tyciu i rozpycha żołądek. Woda gazowana nie jest tak zdrowa. Kto z nas, przynajmniej raz, spotkał się z powyższymi mitami dotyczącymi wody? Dziś, raz na zawsze, obalimy mity, mówiące o tym iż jedynym słusznym, zdrowym wyborem jest zakup wody niegazowanej.

Woda gazowana czy niegazowana?

Zacznijmy od tego iż nawodnienie ma wpływ na to jak przebiega proces odchudzania. Około 80% płynów w naszym organizmie powinno być dostarczanych z zewnątrz. To dzięki temu usprawniamy nasz metabolizm, dbamy o skórę, unikamy gromadzenia wody w organizmie i minimalizujemy ryzyko wystąpienia bóli migrenowych. Woda sama w sobie nie odchudza, ale pomaga w funkcjonowaniu organizmu i w utracie tkanki tłuszczowej. Ostatnie badania udowodniły również iż picie wody pomiędzy posiłkami, zmniejsza ryzyko podjadania i występowania tzw. wilczego głodu. Woda więc zmniejsza zaparcia, zmniejsza ryzyko jedzenia słodkich przekąsek i zmniejsza nasze obwody. Oznacza to, iż każda woda odchudza – zarówno niegazowana jak i gazowana. To na jaką się zdecydujemy zależy od naszych preferencji smakowych.

Obecność bąbelków nie ujmuje jej pro-zdrowotnym właściwościom. Co najwyżej, może powodować owrzodzenie żołądka lub powstawaniu nadżerek. Obecność CO2 nie zawsze sprzyja układowi pokarmowemu, ale sprzyja wchłanianiu zawartych w wodzie minerałów. Jest więc to szczególnie istotne, gdy kupujemy wysokozmineralizowaną wodę, zwłaszcza opartą na obecności wapnia czy magnezu. Te dwa minerały wyjątkowo łatwo wypłukiwane są w przypadku stresujących sytuacji, lub częstego picia kawy. Decydując się na wodę gazowaną minimalizujemy zatem ryzyko skurczów mięśni lub permanentnego zmęczenia.

Woda gazowana w ciąży

Kobieta w ciąży szczególnie uważnie powinna pilnować ilości wypijanych płynów w ciągu doby. Najbezpieczniejszym dla niej rozwiązaniem będzie wybór wody średniozmineralizowanej lub źródlanej. Woda gazowana powinna być pita w sytuacjach sporadycznych, zwłaszcza po pierwszych, burzliwych miesiącach ciąży. Dwutlenek węgla, który znajduje się w napojach gazowanych, może podrażniać śluzówkę żołądka, przyczyniając się do wzdęć, refluksu, odbijania i nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Wniosek jest więc taki iż wodę gazowaną powinni pić wszyscy ci, którzy nie mają problemu z jelitami lub śluzówką żołądka, oraz kobiety niebędące w ciąży.

Woda gazowana kalorie

Obecnie panuje przekonanie iż wszystko to co gazowane jest kaloryczne i niezdrowe. O ile w przypadku słodkich, kolorowych napojów ma to rację bytu, o tyle w przypadku wody jest to nieprawda. Zarówno woda gazowana jak i niegazowana ma 0kcal, co oznacza że jej picie jest zupełnie bezkarnie i bezpieczne dla naszej talii. Uważajmy jednak na wody smakowe. Truskawkowa woda to już 33 kalorie w szklance, a malinowa 43kcal. Po pewnym czasie smak wody może się znudzić, dlatego lepiej dorzucić do niej świeże owoce, garść mięty, bazylii albo kilka kropel soku z cytryny. Będzie to dużo zdrowsze rozwiązanie, które nie odbije nam się kaloryczną czkawką.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest