Jak zdrowo chudnąć?

warzywa i owoce - jak zdrowo schudnąć

Wiele osób zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. Niestety według Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego co drugi dorosły w Polsce ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu zmaga się z nadwagą, a jednak osoba na cztery cierpi na otyłość. Czas więc na zmianę swojego stylu życia. Dziś podpowiemy Wam, jak zdrowo i bezpiecznie chudnąć.

Podstawowe zasady dotyczące zdrowego życia, których trzeba przestrzegać

Każdy z nas powinien zdrowo się odżywiać. Jednocześnie wiele osób popełnia proste błędy, które niestety owocują dodatkowymi kilogramami. Prawda jest taka, że naprawdę łatwo przytyć, a zdecydowanie trudniej zdrowo schudnąć. Na początek trzeba zrezygnować z jedzenia śmieciowego. W żadnym wypadku nie można pozwolić sobie na jedzenie hamburgerów czy hot dogów. Zabronione jest też picie kolorowych, gazowanych napojów. Pamiętajcie, że nawet mała dawka alkoholu jest bardzo szkodliwa. Nie tylko zwiększa się ryzyko raka przełyku czy żołądka, ale też alkohol jest bardzo kaloryczny i spowalnia metabolizm. W żadnym wypadku nie powinno się również stawiać na produkty garmażeryjne, które chcą nie tylko kaloryczne, ale też mają w sobie wiele konserwantów. Nie tylko to, co jemy ma znaczenie, ale też jak jemy. Dlatego należy zadbać o higienę jedzenia, a to oznacza, że trzeba jeść częściej, za to mniejsze ilości. Zaleca się jedzenie przynajmniej 5 posiłków dziennie. Wbrew pozorom nie trzeba wcale rezygnować z przekąsek, tyle tylko, że zamiast zjadania batoników, można pozwolić sobie na przekąskę w postaci surowej marchewki czy selera naciowego. Choć czasami małe rzeczy wydają się nie mieć znaczenia, to jednak w przypadku diety tak nie jest. Oznacza to, że np. nie można objadać się przed snem. Nie należy także jeść posiłków przed telewizorem. Nawodnienie także ma kluczowe znaczenie, stąd trzeba wypijać przynajmniej 2 litry niegazowanej wody.

Dieta odchudzająca – to trzeba wiedzieć

Dieta odchudzająca zasadniczo nie oznacza, że trzeba w znaczący sposób zmniejszyć indeks kaloryczny. Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki żywieniowe i właśnie dzięki temu kilogramy w bezpieczny sposób zaczną spadać. Oczywiście nie oznacza to wcale, że po tym jak schudniecie możecie powrócić znowu do złych nawyków żywieniowych. Wtedy możecie spodziewać się efektu jojo. Zabronione jest także głodzenie się czy też zażywanie suplementów na odchudzanie. Takim podejściem możecie doprowadzić swój organizm do niedoborów, a dodatkowo też spowolnić metabolizm przez co kilogramy będą wracać jak bumerang. Podstawą zdrowej diety są oczywiście warzywa. Według piramidy żywieniowej porcja warzyw powinna zajmować przynajmniej 75% miejsca na talerzu. Można także pozwolić sobie na produkty pełnoziarniste. Zamiast tłustego mięsa typu wieprzowina można postawić na ryby morskie czy też filety z kurczaka bądź indyka. Posiłki powinny być przygotowywane tylko i wyłączenie na bazie dobrej jakości produktów. Wiadomym jednak jest, że żyjąc szybko i dużo pracując trudno jest znaleźć czas na gotowanie. Jest jednak na to rada i tutaj polecamy Wam tani catering dietetyczny. Macie wtedy pewność, że dania są odpowiednio zbilansowane, co zapobiega niedoborom, ale też różnorodne i smaczne. Do tego wszystkiego możecie wybrać najlepszą dla Was opcję, a mianowicie np. wersję wege, bezglutenową czy po prostu catering o zmniejszonej ilości kalorii. Rzeczywiście każdy znajdzie coś dla siebie.

Aktywność fizyczna jest niezbędna

Zdrowa dieta to nie wszystko. By schudnąć, trzeba też wprowadzić aktywność fizyczną do swojego życia. Możecie np. jeździć na rowerze. Podczas 60-minutowej jazdy z prędkością ok. 10 km/h spalicie mniej więcej 245 kcal. Zalecane jest także bieganie i tutaj w ciągu godziny można spalić 300 kcal. Jeszcze więcej, bo aż 500 kcal, można spalić pływając na basenie. Wyobraźcie sobie, że tańcząc np. zumbę basic w ciągu godziny spalicie 600 kcal, zaś wybierając bardziej intensywny trening typu aqua zumba nawet 800 kcal i to zaledwie w godzinę, zatem naprawdę warto. Warto pomyśleć także nad prostymi zmianami, a mianowicie, jeżeli kondycja Wam na to pozwala, to zamiast dojeżdżać do pracy samochodem postawcie na rower. Zamiast windy wybierajcie schody.

Jak więc widzicie, można zdrowo schudnąć, a przy tym zrobić wiele dobrego dla siebie i swojego zdrowia. Czas więc wprowadzić nasze rady w życie.

 

Artykuł zewnętrzny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest