Jak zapobiegać otyłości?

Otyłość to jedno z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń XXI wieku. Polega ona na nadmiernym nagromadzeniu  tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet.

Jest jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych obywateli krajów rozwiniętych. Jej występowanie na świecie gwałtownie wzrasta. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości w Europie wzrosła trzykrotnie. Według Europejskiego Ankietowanego Badania Zdrowia w 2014 roku osoby otyłe w Polsce stanowiły 36,6% populacji. Problem ten częściej dotyczył mężczyzn niż kobiet .

Przyczyny otyłości mogą być różne

Sprzyja jej nieaktywny tryb życia, spożywanie produktów o wysokiej zawartości cukru, siedząca praca. Mogą mieć na to wypływ również czynniki genetyczne oraz postawy uznawane w rodzinie, np. dzieci otyłych rodziców są bardziej narażone na otyłość. Na to schorzenie mogą mieć wpływ choroby endokrynologiczne, przyjmowanie leków, oraz rzucanie palenia.

Jak z nią walczyć?

Aby skutecznie przeciwdziałać otyłość konieczne jest położenie nacisku na dwie sfery. Pierwsza z nich dotyczy nawyków żywieniowych, druga aktywności fizycznej.

Dieta odporna na otyłość powinna być przede wszystkim bogata w warzywa i owoce, a spożycie tłuszczów i cukrów niewielkie. Żywność sprzyjająca zdrowemu żywieniu powinna być łatwo dostępna w sklepach, miejscach pracy i stołówkach szkolnych. Przy tym nie należy promować żywności i napojów wysokoenergetycznych. Należy ograniczyć ich dostępność oraz zastąpić je niskoenergetycznymi produktami o wysokiej wartości odżywczej. Promowane powinny być zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna.
Takie zmiany w stylu życia i dobre nawyki powinien wypracować sobie każdy z nas aby mieć pewność, że problem otyłości nie będzie nas dotyczył.

Wystarczy z jadłospisu wyrzucić słodkie i słone przekąski oraz piwo, aby nie dostarczać organizmowi pustych kalorii. Zamiast tego warto wybrać warzywa lub owoce. Dzięki dużej zawartości błonnika zwiększają one metabolizm organizmu, dodatkowo większość warzyw zawiera dużą ilość wody i ma niewiele kalorii. Do diety, która ma zapobiegać otyłości i nadwadze, wskazane jest dodać również białko w postaci chudego mięsa, drobiu czy ryb oraz chudego nabiału. Białko jest dłużej trawione, zatem organizm nie potrzebuje zbyt szybko kolejnej dawki energii w postaci kolejnego posiłku.

Dodatkowo należy zadbać o aktywność fizyczną. Można uprawiać sporty, aerobik, zumbę czy jazdę na rowerze. Nasz organizm będzie wdzięczny za ruch w każdej postaci. Ważny jest również sen. Odpowiednia ilość snu pomaga układowi trawiennemu lepiej funkcjonować.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest