Wiele osób cierpi z powodu suchej, popękanej skóry otaczającej paznokcie. Skórki powstają jednak z przyczyn często niezależnych od nas, takich jak zimne i suche powietrze czy używanie środków czystości podczas codziennego sprzątania. Jednak często powodem są złe nawyki – obgryzanie paznokci, nieodpowiednia dieta oraz zbyt częste mycie rąk bez odpowiedniego nawilżenia.
Istnieje kilka sposobów na skórki przy paznokciach
Powszechnie używanymi są wycinanie i obsuwanie, jednak często słyszy się o szkodliwości jednej z tych metod. Skórki odsuwa się przy pomocy drewnianego patyczka lub kopytka co ma zapobiec wrastaniu na paznokieć. Z kolei wycina się je przy pomocy nożyczek do manicure (często uważa się zwykłe obcinacze do paznokci). Należy jednak uważać by nie uszkodzić zdrowego naskórka, a jedynie odciąć martwą skórkę (jest ona zwykle biała i luźno odstaje od ciała). Niestety często dochodzi do niezamierzonego podrażnienia bądź rozcięcia skóry wokół paznokci podczas wycinania skórek. Prowadzi to zwykle do rozwoju różnych infekcji bakteryjnych oraz szybszego odrastania coraz grubszych skórek. Dlatego też lepszą metodą okazuje się jednak ich odsuwanie, które jest zdecydowanie mniej inwazyjne i zmniejsza ryzyko potencjalnych konsekwencji.
Jeśli jednak skórki są na tyle duże, że bardzo rzucają się w oczy i konieczne jest ich wycięcie, należy dokładnie wysterylizować nożyczki bądź trymer zarówno przed jak i po zabiegu, by maksymalnie zminimalizować ryzyko zakażenia. Ponadto na samym wstępie powinno się nałożyć specjalny krem na skórę wokół paznokci, który ją zmiękczy i ułatwi usunięcie skórek.
Odsuwanie skórek jest więc zabiegiem bezpieczniejszym, ale dobrym wyłącznie gdy skórki są małe. Jeśli są zbyt duże by ukryć je poprzez odsunięcie, wycięcie nie jest złym rozwiązaniem jeśli tylko zostanie wykonane prawidłowo oraz jeśli uzupełni się wszelkie niedobory, które doprowadziły do powstania skórek.