Jak wybrać najlepszą dietę odchudzającą? Doradzamy!

Kiedy próbujemy znaleźć dietę odchudzającą dla siebie, dość szybko orientujemy się, że nie będzie to znowu takie proste. Jak bowiem wybrać spośród tylu „diet cud”, gdy niemalże każda obiecuje błyskawiczną utratę wagi? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma diety idealnej dla każdego – to, co sprawdzi się u jednej osoby, u innej może nie przynieść kompletnie żadnych rezultatów. Jaka zatem jest najlepsza dieta odchudzająca dla Ciebie?

Jaka powinna być dobra dieta?

Podstawowym celem diety odchudzającej jest utrata wagi. Może się wydawać zatem, że im szybsze i bardziej spektakularne efekty, tym z lepszą dietą mamy do czynienia. Niestety nie jest to prawda. Dobra dieta powinna pozwolić na schudnięcie, nie powodując przy tym efektu jo-jo, a także nie wywołując negatywnych skutków zdrowotnych.

Jednym słowem dieta taka musi być rozsądna. Dlatego też powinna uwzględniać najzdrowsze tempo chudnięcia, które wynosi maksymalnie około 1 kilograma tygodniowo. Szybszą utratę wagi można natomiast określić mianem terapii szokowej, którą fundujemy swojemu metabolizmowi – nasza przemiana materii zwolni, a po zakończeniu diety odzyskamy stracone kilogramy z nawiązką. Stajemy zatem przed wyborem – restrykcyjna dieta, podczas której szybko uzyskamy wymarzoną wagę, ale po niej z powrotem przytyjemy, czy też zdrowa dieta dająca wolniejsze efekty, które mają szansę utrzymać się przez dłuższy czas.

Na co zwrócić uwagę wybierając dietę?

Wśród najpopularniejszych znajdziemy m.in. monodiety, które opierają się na spożywaniu jednego określonego produktu spożywczego, diety warzywne czy owocowe, białkowe, bądź takie, w których oddzielnie spożywa się określone grupy produktów. Tylko która okaże się najodpowiedniejsza?

Najlepiej byłoby, gdyby dietę dobrał dla nas wykwalifikowany dietetyk, a także by nie było żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do jej stosowania. Dobrze też wybraną dietę skonsultować z lekarzem, szczególnie gdy cierpimy np. na jakąś chorobę przewlekłą. Ponadto z dużym dystansem warto podejść do diet, które wymagają przyjmowania różnego rodzaju tabletek odchudzających.
Także diety jednoskładnikowe są dość kontrowersyjne – nie można ich stosować zbyt długo, gdyż nie zapewniają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych oraz prowadzą do niedoborów witamin i minerałów w organizmie. Należy tu zaznaczyć, że skuteczna dieta, która jest jednocześnie dobra dla naszego zdrowia, powinna być w miarę możliwości oparta na zasadach zdrowego odżywiania. Dzięki temu unikniemy szkodliwych niedoborów, a efekty takiego odchudzania łatwiej będzie nam utrzymać na dłuższą metę.

Jak wybrać dietę dla siebie?

Skuteczność danej diety nie zależy wyłącznie od konkretnych pokarmów, które w jej ramach spożywamy, czy też od liczby przyswajanych kalorii. Duże znaczenie mają także nasze przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe. Zdecydowanie łatwiej bowiem przestrzegać diety, która choćby częściowo odpowiada naszym upodobaniom kulinarnym czy stosunkowo nietrudno wprowadzić ją do naszej codziennej rutyny.
Jeśli na co dzień lubimy jeść mięso, chętniej zwrócimy się w stronę diet białkowych takich jak np. dieta Dukana czy niskowęglowodanowych jak dieta Kwaśniewskiego. Przykładowy jadłospis tych diet składa się w znacznym stopniu z mięsa, nabiału oraz ryb. Tego typu diety pozwalają na dość szybką utratę wagi, jednak należy stosować je jedynie przez określony czas, gdyż w dłuższej perspektywie mogą one wpływać negatywnie m.in. na nerki czy serce.

Diety polegające na liczeniu kalorii mogą wydawać się dość uciążliwe w stosowaniu, jednak w niektórych przypadkach (częste podróże czy bogate życie towarzyskie) mogą okazać się łatwiejsze do przestrzegania niż diety bazujące na niełączeniu produktów z określonych grup. W pierwszym przypadku nie jest bowiem konieczne planowanie jadłospisu z dużym wyprzedzeniem – przy odrobinie wprawy w liczeniu kalorii można zdecydować się na taki posiłek, który pozwoli zmieścić się w danym dziennym limicie.

W sytuacji, gdy trudno nam znieść uczucie głodu, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się diety, w których właściwie nie ma znaczenia ilość dostarczanych kalorii – trzeba tylko trzymać się listy dozwolonych produktów. Nie sprawdzą się tutaj natomiast diety oczyszczające, bazujące wyłącznie na owocach, warzywach, czy piciu wyłącznie soków.

Dieta idealna – czy istnieje?

Jak nie trudno się domyślić, nie ma diety idealnej. Przede wszystkim dlatego, że różne organizmy mogą zareagować na daną dietę w odmienny sposób. Ponadto ile osób, tyle oczekiwań względem danego sposobu odchudzania – jedni preferują szybką utratę kilogramów w krótkim czasie, innym natomiast zależy raczej na długofalowych efektach, nawet jeśli sam proces chudnięcia miałby trwać dłużej.
Doraźne stosowanie diet odchudzających może pomóc w uzyskaniu wymarzonej sylwetki, jednak jej utrzymanie wymaga stosowania zasad zdrowego odżywiania na co dzień oraz odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Dlatego też najlepsza dieta to taka, która została skonsultowana z lekarzem lub dobrana przez dietetyka i jest odpowiednio zbilansowana, dzięki czemu nie ma ryzyka niedoborów, a zatem jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest