Jak powinnaś się ważyć, by nie wpadać w panikę przy każdej zmianie masy ciała?

Wiele kobiet często zadaje sobie pytanie: ile powinnam ważyć? I panikuje, kiedy wchodzą na wagę i widzą, że od wczoraj przytyły 1 lub 2 kilogramy. Należy zaznaczyć to, że nie możliwe jest, aby w ciągu jednego dnia przybyło parę kilogramów tkanki tłuszczowej. Waga łazienkowa codziennie pokazuje nieco inną liczbę kilogramów, dlatego, że zmienia się zawartość płynów ustrojowych w organizmie. Dlatego tak ważne jest to, żeby znać kilka podstawowych zasad, aby poprawnie się ważyć.

Jak się ważyć?

Wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy będziesz się ważyć. Tylko w taki sposób ustalisz, czy zmienia się Twoja waga. Pamiętaj, że kiedy zbliża się czas menstruacji, to organizm zatrzymuje płyny, więc waga również będzie większa. To samo dzieje się po tym, jak wypijesz trochę alkoholu. Powoduje on magazynowanie wody, a przez to masa ciała jest większa.

Kiedy się ważyć?

Najlepiej waż się w porze porannej- przed zjedzeniem śniadania. Warto wcześniej oddać mocz i zdjąć ubranie. Dodatkowo zainwestuj w analizator składu masy ciała. Pomaga on dogłębnie przeanalizować, ile procent Twojego ciała stanowią mięśnie lub woda a ile tkanka tłuszczowa. Dzięki temu zyskasz rzeczywisty obraz tego, jak skutkują treningi lub stosowana dieta. Jeśli jesteś w ciąży, to Twoja prawidłowa waga jest inna – dlatego nie powinnaś się nią przejmować. Również nie powinno używać się wtedy analizatora składu masy ciała.

Co należy wziąć pod uwagę?

Różne czynności mogą powodować, że Twoja masa ciała będzie się nagle zmieniać. Dlatego nie panikuj, jeśli z dnia na dzień przybędzie Ci kilogramów. Pod uwagę powinnaś wziąć trening. Podczas intensywnych ćwiczeń dużo się pocisz. Wtedy organizm może chcieć zatrzymać więcej płynów w organizmie i Twoja waga również jest większa. Jeśli Twoja dieta jest bogata w sól, to Twoja masa ciała również może być wyższa. Dzieje się tak dlatego, że sól nasila zatrzymywanie wody w organizmie. Czas od ostatniego wypróżnienia także jest istotny. Kiedy zważysz się przed wypróżnieniem albo masz częste zaparcia, to cyfra na wadze na pewno będzie wyższa.

Pamiętaj, że to nie waga powie Ci wszystko na temat Twojej masy ciała. Jeśli zależy Ci na chudnięciu, to bardziej obiektywne będzie mierzenie obwodów na przykład ud lub bioder. Dzięki temu po diecie i treningach będziesz mogła porównać, czy spaliłaś tkankę tłuszczową.

Nie wpadaj w obłęd!

Każda kobieta ma taką wagę, w której czuje się najlepiej. Dla jednych jest to trochę powyżej ich prawidłowej masy ciała, a dla innych może być to niższa cyfra. Nie należy wpadać w obłęd i na siłę dążyć do uzyskania wagi idealnej. Czasem warto popracować nad samoakceptacją i docenić to, jak się wygląda. Wiadomo, że praktycznie niemożliwym jest uzyskanie sylwetki modelki lub popularnej trenerki z instagrama. Jeśli często oglądasz takie idealne zdjęcia i pogarsza Ci się nastrój, to powinnaś zastanowić się nad swoimi priorytetami. Uświadom sobie, że to, co ludzie pokazują na okładkach magazynów lub w internecie, nie zawsze jest prawdziwe. Ciało można łatwo poprawić w programach do obróbki zdjęć – jak na przykład w Photoshopie. Dlatego uśmiechnij się do siebie, bo każdy z nas jest inny i właśnie to jest takie piękne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest