Książeczka sanepidowska – kto może ją wyrobić, ile kosztuje i co Ci daje?

Każdy zawód ma swoją specyfikę i wymaga posiadania odrębnych kwalifikacji oraz dokumentacji. Obecnie rośnie liczba branż, gdzie wymagana jest książeczka sanitarno-epidemiologiczna. Rośnie również zainteresowanie tymi branżami wśród osób poszukujących pracy. Dlatego warto jest wiedzieć kiedy będziemy jej potrzebować i jak można ją wyrobić.

Czym jest i co daje książeczka sanepidowa?

Książeczka sanepidowska jest potoczną nazwą książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Wyrobienie takiej książeczki ma na celu wykluczenie obecności u człowieka pałeczek niektórych bakterii, a tym samym zapobiegnięciu wystąpienia epidemii w szpitalach oraz punktach produkcji i dystrybucji żywności.

Aktualnie książeczka sanepidowska została zastąpiona oświadczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych na mocy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Orzeczenie czy też książeczka sanitarno-epidemiologiczna ma na celu potwierdzenie zdolności osoby badanej do wykonywania zajęć, przy których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia i przeniesienia choroby zakaźnej bądź zakażenia innych osób. Orzeczenie określa również wszelkie przeciwwskazania do wykonywania tych prac.

Kto musi wyrobić książeczkę sanepidową?

Skoro książeczka sanepidowska jest informacją o naszym zdrowiu to czy każdy musi ją wykonać? To zależy od tego gdzie zamierzamy pracować. Dokument jest wymagany przede wszystkim w pracy związanej z żywnością. Dotyczy to miejsc takich jak: punkty obróbki i produkcji żywności, piekarnie, sklepy mięsne czy warzywne. Dodatkowo obowiązek obejmuje kucharzy, pomoc kuchenną, kelnerów czy barmanów.

Orzeczenie jest również niezbędne dla osób ubiegających się o pracę w punktach takich jak szpital czy przychodnia. Badania sanepidowskie są wymagane zarówno wśród kadry pielęgniarskiej czy lekarskiej, ale także położnych, salowych oraz osób zajmujących się dystrybucją posiłków. Badania muszą również wykonać osoby w przyszłości wykonujące takie zawody jak: dietetycy, fizjoterapeuci, dentyści i inni. Aktualnie wymagane są również orzeczenia od pracodawców, dla osób pracujących z dziećmi poniżej 6. roku życia, przy produkcji leków oraz uzdatnianiu wody pitnej.

Gdzie można wyrobić książeczkę sanepidową?

Chcąc uzyskać książeczkę sanitarno-epidemiologiczną należy udać się do lekarza medycyny pracy, ponieważ to on wydaje orzeczenie. Natomiast chcąc dokonać samych badań należy zgłosić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie wypełniamy formularz zleceniowy. Następnie trzeba zebrać materiał kałowy do badań, pozostawić próbki w stacji i odebrać wyniki za kilka dni. Kolejnym krokiem jest udanie się z wynikami do lekarza medycyny pracy po orzeczenie. Kiedy mamy już potwierdzenie w postaci dokumentu od lekarza wystarczy zgłosić się do wyznaczonych punktów, gdzie na podstawie właśnie tego orzeczenia zostaje nam wydana książeczka sanepidowska. Chcąc wyrobić sobie książeczkę sanepidowską, warto jest zrobić to jak najwcześniej. Całość procedury może trwać nawet około miesiąca.

Książeczka sanepidowa a cena

Wyrabiając książeczkę sanepidowską warto również przygotować sobie odpowiednie środki finansowe, ponieważ badania oraz sama książeczka wiążą się z pewnymi kosztami. Żeby uzyskać orzeczenie lekarskie, musimy wykonać badania na nosicielstwo. Koszt takiego bania to około 90 zł, jeżeli lekarz nie zleci badań dodatkowych. Jeśli tak, wówczas cena wzrasta do około 150 zł. To właściwie najdroższa część całej procedury. Sama książeczka kosztuje do 5 zł.

Książeczka sanitarno-epidemiologiczna jest konieczna, gdy chcemy podjąć pracę w określonym zawodzie lub punkcie. Wbrew pozorom badania mogą być cenną informacją dla nas samych. Mogą wykryć obecność bakterii, o których nie mieliśmy pojęcia, że jesteśmy nosicielami. Więc o ile w przypadku zawodów, gdzie z góry jest narzucony obowiązek badań, o tyle nawet dla samych siebie również takie badania warto wykonać. Oczywiście nikt nie każe robić badań co pół roku, ale raz na 5 lat warto je ponowić. A w takim wypadku zawsze warto mieć najświeższe badania, nawet jeśli dostaliśmy książeczkę bezterminowo.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest