Jak ograniczyć słodycze? 5 sprawdzonych sposobów od renomowanych ekspertów

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie wypicia popołudniowej kawy bez ciasteczka czy też wieczornego oglądania seriali bez słodkiej przekąski. Nie ulega wątpliwości, że słodycze są bardzo smaczne, ale niestety spożywane w nadmiarze działają bardzo niekorzystnie na nasz organizm. Zredukowanie ilości cukru w diecie wpłynie pozytywnie na stan Twojego zdrowia fizycznego, nastrój, a także sylwetkę. Przygotowaliśmy dla Ciebie pięć sposobów, które gwarantują ograniczenie spożywania słodyczy. Przekonaj się, że to wcale nie jest takie trudne!

Niebezpiecznie uzależniający cukier

Cukier zawarty w słodyczach powoduje gwałtowny skok insuliny. Kiedy wraca ona do swojego poziomu, często czujemy ‘zjazd’ energii. Wtedy zazwyczaj sięgamy po batonika, aby sobie dodać sił i w ten sposób wpadamy w niekończący się cykl. Cukier też niestety uzależnia. Jest on w składzie większości produktów i całkowite z niego zrezygnowanie jest praktycznie niemożliwe. Jednak samo ograniczenie spożywania słodkich przekąsek znacznie zmniejszy ilość spożywanego przez Ciebie cukru.

Aktywność fizyczna w walce z cukrem

Aktywność fizyczna ułatwia ograniczenie spożywanych słodyczy. W końcu po treningu szkoda poświęconego czasu i wysiłku na zjedzenie tabliczki czekolady. Często sięgamy po słodycze, kiedy jesteśmy zestresowani lub mamy zły humor.

Wystarczy kilkanaście minut ruchu, aby organizm uwolnił endorfiny, dzięki czemu poczujemy się bardziej zrelaksowani. Intensywna aktywność fizyczna też sprawia, że tracimy chęć na jedzenie niezdrowych przekąsek.

Uprawianie sportu wymaga dobrania odpowiedniej odzieży. Wygodna odzież sportowa pomoże w zapobieganiu kontuzjom, a także zwiększy komfort ruchu – w końcu wygodniej jest ćwiczyć w przylegającej koszulce sportowej niż w rozciągniętym T-shircie. Odzież sportowa też ma istotne znaczenie z psychicznego punktu widzenia.

Odpowiednio dobrana, kolorowa odzież sportowa doda motywacji przed porannym treningiem. Kik gazetka to idealne miejsce na rozpoczęcie poszukiwań funkcjonalnej odzieży sportowej, tym bardziej, że jako jedna z nielicznych marek na rynku oferuje większe rozmiary. Zyskasz konieczną dawkę motywacji, która sprawi, że zaczniesz regularnie uprawiać sport.

1. Nie trzymaj słodyczy w domu

Ta rada wydaje się być bajecznie oczywista, ale jest skuteczna. Nie masz słodyczy w domu – nie jesz ich! A jak wiadomo, jeśli szafka kuchenna jest pełna słodkich przysmaków, to będzie ona bardziej kusić. Wiesz, że nie masz czego szukać w kuchni, bo żadnych słodkich przekąsek nie kupiłeś. Jeśli będziesz się powstrzymywać ciągle przez zjedzeniem przysmaków z szafki, Twoje myśli będą krążyć wokół nich – a to prowadzi do niezdrowej obsesji. Jeśli Twoi domownicy lubią słodkie przysmaki, poproś ich, aby schowali je w miejscu, o którym nie wiesz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ich uniknąć.

2. Zacznij już teraz, a nie “od poniedziałku”

Często planując ograniczenie spożywanych słodyczy myślimy sobie, że najlepiej zacząć od jutra, poniedziałku czy innego miesiąca. Trochę to ma sens, bo odnosisz wrażenie czystego startu. Ale zwykle oznacza to, że przed tym magicznym terminem jemy więcej słodyczy niż zwykle.

Nawet możesz sobie nie zdawać z tego sprawy, ale będziesz podświadomie sięgać częściej po słodkie przekąski wiedząc, że za niedługo będą one należeć do listy pokarmów zakazanych. Należy pamiętać, że ograniczenie nie jest równoznaczne z całkowitym wykluczeniem, wystarczy, że będziesz jeść słodkie przekąski w mniejszych ilościach.

3. Zaopatrz się w zdrowsze zamienniki

Na rynku istnieje mnóstwo fit słodyczy ze zdrowszym składem i oczywiście mniejszą ilością cukru. Nie oznacza to, że możesz je jeść bez ograniczenia, skoro są fit. Ale zdrowe słodycze są świetną alternatywą dla tych tradycyjnych, przetworzonych słodyczy. Zdrowe nie oznacza mniej smaczne! Naturalne słodkie pasty z prostym składem świetnie urozmaicą zdrowe śniadania.

4. Samodzielnie przygotuj słodkie przekąski

W ograniczaniu ilości zjedzonych słodyczy pomogą domowe ciasta. Ponieważ wykonujesz je sam, jesteś w stanie w pełni kontrolować ich skład. Fit ciasta możesz słodzić ksylitolem lub słodzikiem zamiast tradycyjnego cukru. Zamiast zwykłej mąki możesz użyć bezglutenowej, zmniejszyć ilość tłuszczu – opcji jest nieskończenie wiele. Domowe zdrowe desery są naprawdę smaczne i nie wymagają zdolności kulinarnych, a świetnie zastąpią wysoce kaloryczne tradycyjne ciasta.

5. Prowadź zbilansowaną dietę

Jeśli spożywasz dużo warzyw i owoców, złożonych węglowodanów, wartościowych tłuszczy oraz białka, nie będziesz mieć tak dużej ochoty na cukier. Jeśli z kolei Twoje posiłki są nieregularne, spożywane na szybko i opierające się na węglowodanach i tłuszczach to słodkie przekąski będą dla Ciebie bardziej kuszące. Zwykle chęć na słodkie przekąski sygnalizuje brak jakiegoś pierwiastka, np. po czekoladę sięgamy zazwyczaj, kiedy mamy mało magnezu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest