Ile kalorii ma piwo smakowe?

Piwo smakowe to nic innego jak piwo aromatyzowane. Czyli takie, do którego zostały dodane pewne składniki mające na celu nadanie mu najczęściej owocowego smaku i aromatu. Z roku na rok zyskują coraz większą popularność i są bardzo chętnie spożywane, zwłaszcza przez kobiety. Wielu mężczyzn uważa je za typowo kobiecy trunek, jednak są i tacy, którzy sami się w nich lubują. Cała gama różnorodnych piw smakowych daje spory wybór, z pewnością każdy znajdzie wśród nich swój ulubiony smak. Są słodkie i owocowe w smaku, bez wyczuwalnej goryczki, więc można pić je bez końca. Choć w tym przypadku warto zachować umiar.

Skład piwa smakowego

W ich składzie oprócz tradycyjnego piwa znajdziemy naturalne lub sztuczne aromaty oraz różnego rodzaju ekstrakty, które mają za zadanie zastępować niewielki dodatek soków owocowych i nadać mu owocowy smak. Dodatkowo zawierają spore ilości cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. Odpowiednią barwę nadają im różnorodne barwniki, które mają imitować naturalny kolor owoców. W ich składzie można znaleźć także stabilizatory i regulatory kwasowości.
Dla porównania, klasyczne piwo zawiera w swoim składzie jedynie wodę, słód jęczmienny i chmiel. Oczywiście zdarzają się i takie, do których dodano cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy.

Wartość energetyczna

Liczba kilokalorii jaką dostarcza piwo zależy głównie od zawartości w nim alkoholu. Jego ilość w piwach smakowych jest zwykle niższa niż w piwie tradycyjnym i najczęściej oscyluje w granicach 2-3% obj., jednak z tego względu, że zawierają więcej cukrów prostych, są bardziej od nich kaloryczne. Jedna puszka piwa o zawartości alkoholu 2% obj. i pojemności 500 ml dostarcza średnio od 205 do 270 kcal. Dla przykładu piwo jasne o takiej samej pojemności i zawartości alkoholu 3,5% obj., bez dodatku substancji słodzących, dostarcza około 145 kcal. Mimo nieznacznej różnicy w zawartości alkoholu, oba te rodzaje piwa różnią się kalorycznością.

Napój ten z pewnością nie jest najlepszym wyborem dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Będąc na imprezie z łatwością można wypić około dwóch puszek takiego piwa, o ile nie więcej, co daje nam aż 540 kcal. Niełatwo jest spalić taką ilość energii dostarczoną do organizmu. Co więcej, piwo samo w sobie pobudza apetyt, a dodane do niego cukry proste potęgują to działanie. Taka mieszanka powoduje, że chętniej sięgamy po niezdrowe i wysokokaloryczne przekąski, które sprzyjają otyłości. Z tego względu należy uważać nie tylko na ilości wypijanego piwa, ale także na to, co się do niego przekąsza.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest