Łóżko z palet – jak je zrobić i ile kosztuje?

Meble wykonane z palet to ciekawe rozwiązanie, które może w łatwy sposób urozmaicić wystrój naszej sypialni czy salonu. Trend ten obecny jest w aranżacji wnętrz już od paru ładnych lat i ciągle jest na topie! Nie dość, że jest to rozwiązanie uniwersalne, bo nie wymaga dużego budżetu, to możemy wykonać takie meble sami, według własnego pomysłu. Od stolików, przez kanapy, aż po łóżka. Ostatnie rozwiązanie wydaje nam się najciekawsze, dlatego powiemy Wam jak zrobić takie łóżko krok po kroku oraz co powinniśmy dodać do dekoracji, aby nasz mebel był jeszcze bardziej atrakcyjny.

Palety – gdzie je kupić i za ile?

W zależności od tego, czy chcemy kupić palety nowe czy używane, ceny będą różnić się między sobą. Koszt, jaki musimy liczyć sobie za jedną sztukę nowej palety to około 30-40zł, natomiast te używane dostaniemy za 17-25zł. Jeżeli dobrze poszukamy, dostaniemy je nawet za śmieszne pieniądze (5-8zł), a nawet za darmo, bo ktoś po prostu będzie chciał się ich pozbyć.

W poszukiwaniu palet, możemy udać się do składów drewna lub zakładów budowlanych, gdzie używane są do składowania materiałów lub do transportu. Można też po prostu wybrać się do firm handlujących paletami na zasadzie skup-sprzedaż lub też zamówić je w Internecie. Oczywiście z dostawą do domu. W wypadku pozyskiwania palet prosto z budowy za niewielki koszt lub nawet za darmo, trzeba liczyć się z tym, że mogą one nie być najlepszej jakości. Dlatego należy unikać palet z widocznymi ubytkami, bo mogą okazać się bezużyteczne lub mało estetyczne.

Wybierając palety, warto wiedzieć, że istnieje kilka ich odmian i rodzajów. Różnice, które między nimi występują, to głównie rozmiar oraz grubość desek. Wyróżnia się:

  • Europalety standardowe EUR1 – 800 × 1200 x 144 mm.
  • Europalety EUR2 – 1200 × 1000 × 144 mm.
  • Europalety EUR3 – 1000 × 1200 × 144 mm.
  • Europalety połówkowe EUR6 –800 × 600 × 144 mm.
  • Palety angielskie (ISO) – 1200 x 1000 x 144 mm. (Mają cieńsze deski – 20 mm.)
  • Palety pod kontenery –1135 x 1133 mm lub 800×600 mm. (produkowane z drewna najsłabszej jakości)
  • Nadstawki paletowe – elementy do przykrywania od góry ładunku ustawionego na paletach. Mają budowę znacznie delikatniejszą niż palety i raczej nie nadają się do budowy mebli

Wykonanie łóżka z palet krok po kroku

Jeśli znaleźliśmy odpowiednie palety, można przejść do przygotowania naszego łóżka…

Krok 1: Szlifowanie

Palety mają to do siebie, że nie są idealnie gładkie. Pełno tam drzazg i zadziorów. Dlatego aby pozbyć się tego typu ubytków, trzeba je odpowiednio wyszlifować. Najlepiej sprawdzą się tutaj szlifierki elektryczne, wtedy nie będziemy musieli się męczyć z ręcznym wycieraniem drewna, a co najważniejsze zaoszczędzimy sobie sporo czasu.

Krok 2: Impregnowanie/ malowanie

Po oszlifowaniu, należy usunąć pył i przejść do kolejnego kroku. W zależności od tego, czy chcemy pozostawić oryginalną fakturę drewna czy pomalować je na jakiś kolor, wybieramy odpowiedni preparat lub farbę. Tutaj pełna dowolność, możecie lakierować, bejcować, impregnować, olejować, wykończyć drewno woskiem lub po prostu pomalować na wybrany kolor. Można postawić klasycznie na kolor biały, który pasuje praktycznie do każdego wnętrza i nadaje elegancji, ale też zaszaleć, stawiając na kolory bardziej wyraziste lub pastelowe.

Krok 3: Przygotowanie ramy

Do przygotowania ramy naszego łóżka, możemy wykorzystać jedną lub kilka warstw palet. Warto zaznaczyć, że standardowa wysokość jednej palety wynosi 14,4cm, dlatego jeśli cenicie sobie wygodę, wykonajcie konstrukcję, składającą się z kilku warstw. W łączeniu wszystkich elementów najlepiej sprawdzą się duże drewnowkręty, które pozwolą na zachowanie pełnej stabilności.

Krok 4: Wybór materaca + dodatki

Rama wykonana. Ostatni etap to wybór odpowiedniego materaca, czyli chyba największy wydatek przy tym meblu. Najlepiej zdecydować się tutaj na produkt o dużej grubości, który zapewni nie tylko wygodę, ale też wpłynie na efekt wizualny. Popularne są na przykład materace wykonane z pianki termo- lub wysoko-plastycznej oraz z lateksu. Dla miłośników ekologii, polecamy produkty typu futon, wykonane z surowej bawełny, obszytej płóciennym materiałem.

Na koniec pozostaje dobór dodatków, które sprawią, że nasze łóżko osiągnie odpowiedni charakter i przyciągnie uwagę gości. Można tutaj zaopatrzyć się w różnego rodzaju tekstylia, takie jak efektowna pościel czy poduszki w różne wzory i kolory. Wszystko zależy od inwencji twórczej! A jeśli chcecie postawić na nowoczesność, możecie podkleić pod łóżko taśmy LED, które pozwolą oświetlić Wasz mebel na różne kolory i zmieniać je w dowolnej chwili. Super sprawa!

Jeśli nie macie czasu, chęci lub zwyczajnie brak Wam wprawy, możecie kupić gotowe meble z palet. Z uwagi na panujący trend, salony meblowe stworzyły bogatą ofertę tego typu mebli. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego jeśli podobają Wam się meble wykonane z palet, a daleko Wam do majsterkowicza, możecie skorzystać z takiej opcji. Oczywiście koszty tutaj znacznie wzrosną, ale czego się nie robi dla pięknego wnętrza?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest