Dieta pudełkowa– na czym polega?

Usługi dostarczające posiłki to zbawienie dla tych, którym w natłoku codziennych obowiązków brakuje czasu na gotowanie, chcą schudnąć lub po prostu zacząć się zdrowo odżywać. Większość programów można dostosować do indywidualnych potrzeb – firmy oferują różne opcje dostarczania „pudełek” w zależności od budżetu, potrzeb i wymagań dietetycznych klienta.

Dostarczanie zdrowych posiłków do domu to nic nowego. W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii firmy oferujące tzw. „posiłki na kółkach” („Meals on Wheels”) od kilku lat dostarczają gotowe, pożywne jedzenie bezpośrednio do domu tym, którzy z różnych względów nie są w stanie zrobić sobie obiadu. Teraz catering dietetyczny staje się wielkim biznesem na całym świecie i całkiem niedawno trafił do Polski.

Dieta pudełkowa jak  działa?

Plany dietetyczne różnią się w zależności od dostawców. Możesz wybrać opcję otrzymywania jednego lub dwóch posiłków dziennie, lub wszystkich posiłków na cały tydzień, łącznie z przekąskami.

Najważniejsze powinno być ustalenie diety. Najlepiej by było, gdyby była możliwość fachowej porady dietetyka, który dobrałby plan odżywiania indywidualnie do potrzeb klienta. W praktyce jednak wygląda to tak, że to my decydujemy jak będzie wyglądać nasza dieta. Z reguły firmy oferują kilka wcześniej opracowanych pakietów: np. 1000 kcal, 1500 kcal, 2000 kcal. Możemy też „krzyżować” różne opcje, wybierając np. dietę 1500 kcal, ale wegetariańską, lub bezglutenową. Sednem sprawy jest to, że to dostawcy liczą kalorie, budują dietę i decydują o tym, co trafia do naszych pudełek.

Jakie są zalety dostarczania żywności dietetycznej?

 • Jeśli wybierzesz plan, który dostarcza wszystko, czego potrzebujesz, nie będziesz musiał iść na zakupy.
 • Nie musisz podejmować decyzji o tym, co masz zjeść.
 • Zaoszczędzisz czas. Nie musisz gotować posiłku od zera.
 • W przypadku wielu programów dostarczających posiłki dietetyczne nie ma możliwości wyboru niezdrowego posiłku.
 • Jest mniejsze prawdopodobieństwo, że z braku wolnego czasu wybierzesz dostawę pizzy na obiad, skoro twój obiad jest już gotowy w lodówce.
 • Może się okazać, że myślisz mniej o jedzeniu, co jest dużym plusem dla osób, które nie mogą myśleć o niczym innym, kiedy są na diecie.

Dieta pudełkowa jakie posiada wady?

 • Dostarczanie żywności dietetycznej jest zazwyczaj drogie. Jeszcze do niedawna taka usługa rozpowszechniona była głównie wśród celebrytów… ponieważ tylko oni sobie mogli na to pozwolić.
 • Ponieważ posiłki są już gotowe, nie dowiesz się wiele o zdrowym odżywianiu, kontrolowaniu porcji i przygotowywaniu zdrowych dań – umiejętnościach niezbędnych do utrzymania zdrowej wagi przez całe życie.
 • Kiedy uzyskasz już upragnioną wagę i zrezygnujesz z dostaw, możesz wrócić do poprzedniego stylu odżywiania, co stanowi prostą drogę ku efektowi jo-jo.
 • Posiłki są przeznaczone tylko dla jednej osoby, więc nie będziesz miał większych korzyści z wygody, jeśli to na tobie w domu spoczywa obowiązek gotowania.
 • W dni, w których spalasz kalorie podczas ćwiczeń fizycznych, nie możesz zrekompensować sobie ubytku energii.

Ile kosztuje taka dieta pudełkowa?

Każdy dostawca oferuje szereg podstawowych i dodatkowych usług za miesięczną opłatą. Spodziewaj się zapłacić od 1000 do 2000 zł miesięcznie, w zależności od planu, który wybierzesz i dodatkowych usług, które się z nim wiążą. Plany o wyższej cenie dostarczają świeżych posiłków dla smakoszy, w przeciwieństwie do tańszych, zazwyczaj mrożonych, dań gotowych. Oprócz tych opłat może być konieczne zakupienie dodatkowych przekąsek, dodatków lub świeżych warzyw czy owoców.

Czy warto?

Po pierwsze, rozważ samodzielne wykonanie pracy. Zdrowe odżywianie nie musi być drogie i niewygodne. Rozplanuj swój budżet i dostosuj plan żywieniowy do swoich finansów. Poświęć trochę czasu w ciągu tygodnia, aby rozplanować pożywne, pełnowartościowe posiłki.

Jeśli uważasz, że dieta pudełkowa jest dla ciebie, wypróbuj ją. Warto jednak, mimo wszystko, wziąć pod uwagę wizytę u dietetyka, który mógłby realistycznie spojrzeć na oferowany przez wybraną firmę plan i ocenić, czy oferowane posiłki pasują do twoich osobistych potrzeb, stylu życia i stanu zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest