Dieta piwna czy taka istnieje? Zasady oraz efekty

Żyjemy w czasach, gdzie nowe diety pojawiają się z dnia na dzień. Jedne polegają na głodzeniu się, drugie na jedzeniu określonych produktów, a jeszcze inne na spożywaniu ogromnej ilości kalorii. Pośród nich wszystkich jest dieta piwna. Czy zgubienie zbędnych kilogramów jest możliwe przy jednoczesnym spożywaniu piwa?

Czym jest dieta piwna?

Jest to dieta, która polega na codziennym piciu chmielowego trunku. Brzmi dziwnie, prawda? Nie należy jednak podchodzić do tego tematu sceptycznie, ze względu na istniejące mity oraz błędne przekonania. Piwo kojarzy się nam z ogromną liczbą kalorii, nadwagą oraz uzależnieniem. Nie cieszy się ono również dobrą reputacją pośród zwolenników zdrowego trybu życia. Jednak warto przyjrzeć się temu bliżej, ponieważ dieta piwna może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę. Trzeba jedynie wiedzieć jak rozsądnie korzystać z zalet tego złotego trunku, tak aby nie prowadziło to do niekontrolowanego wzrostu masy ciała.

Brzuch piwny – mit?

Picie chmielowego trunku najczęściej kojarzy się wszystkim z dużym obwodem w talii i wzdętym brzuchem. Jednakże samo piwo nie jest winne dużej nadwadze. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to napój bardzo tuczący. Jedna butelka posiada średnio 160 kalorii, ciemna piwo 220 kalorii (ale jest ono bardziej odżywcze i posiada więcej witamin oraz minerałów), a bezalkoholowa wersja około 70 kalorii.
Brzuch piwny powstaje w wyniku innych czynników takich jak zatrzymanie wody w organizmie oraz zła dieta. Przeprowadzone badania, które miały znaleźć związek pomiędzy otyłością a piwem, wykazały, że obie te rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego. W takim wypadku tak zwany „mięsień piwny” nie powstaje od składu w chmielowym trunku, tylko przez wysokie spożycie kalorii w ciągu dnia.

Zalety diety piwnej

Piwo jest w stanie dostarczyć nam wielu cennych wartości odżywczych pochodzących na przykład z drożdży czy z chmielu. Przede wszystkim mówimy tutaj o witaminach z grupy B, które wspomagają nasz metabolizm, a tym samym – szybciej chudniemy.

Dzięki minerałom takim jak: magnez, potas i żelazo, dbamy o nasze serca, regulujemy ciśnienie oraz obniżamy poziom cholesterolu w organizmie. Warto również wspomnieć o zawartych w piwie antyoksydantach, które wspomagają proces odbudowy mięśni i działają przeciwwirusowo. Ponadto chmielowy trunek jest dobry na nasz układ sercowo-naczyniowy oraz pomaga w zachowaniu mocnych i zdrowych kości.

Zasady oraz efekty diety piwnej

Co powinno się robić na takiej diecie piwnej, aby przyniosła efekty? Oczywiście nie polega to na piciu kilku piw dziennie i zastępowaniu tym wszystkich posiłków. To ma być tylko dodatek do już naszej istniejącej diety.

Najważniejsze jest to, aby znać umiar. Badania mówią, że idealna dzienna dawka piwa dla człowieka to jeden kufel. W przypadku trunku bezalkoholowego są to dwie butelki. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zamieniło się to w kolejne pięć kufli oraz słone przekąski jako dodatek. Wtedy znajdujemy się w sytuacji, gdzie mamy nadwyżkę kalorii i z naszej diety nic nie zostaje. Zdrowe picie złotego trunku polega na unikaniu dodatków oraz przekąsek w postaci chipsów czy słodkości.

Jedno piwo dziennie nam nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Dostarczy nam potrzebnych wartości odżywczych oraz wspomoże metabolizm. Aby być pewnym, że nie będziemy mieć nadwyżki kalorycznej, warto sięgnąć po bezalkoholową wersję trunku. Piwo jest podobne w smaku, nie obciąża nadmiernie naszej wątroby oraz zmniejsza ryzyko rozwoju choroby alkoholowej. Jeżeli rozsądnie podejdziemy do kwestii picia piwa i nauczymy się nim delektować, jeden mały kufel z pewnością nam nie zaszkodzi, a wręcz pomoże.

Jest to również dobra opcja po treningu. Zimny chmielowy trunek wzbogaci organizm o dodatkową maltodekstrynę, która pomaga odzyskać równowagę wodną po wysiłku fizycznym oraz wspomoże zregenerować mięśnie.

Liczne badania naukowe potwierdzają tezę, że piwo w niewielkich ilościach jest zdrowe dla naszego organizmu. Jednakże trzeba znać tutaj umiar i rozsądnie podchodzić do takiego rodzaju diety. Picie piwa z umiarem na pewno korzystnie wpłynie na metabolizm oraz dostarczy potrzebnych witamin oraz minerałów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest