Dieta marchewkowa – zasady, efekty i opinie

Marchew ma niską kaloryczność i jest doskonałym źródłem witamin i błonnika. Podstawą niektórych diet jest marchewka, która jest głównym źródłem pożywienia i dzięki licznym korzyściom zdrowotnym, może przyspieszyć odchudzanie. Podczas gdy marchew powinna być włączona do zdrowego planu żywienia, jej nadmiar może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Marchew – wartości odżywcze

100 gramów surowej marchwi ma mniej niż 40 kalorii, jest bogata w witaminy B1, B3, B6, K i C. Marchew jest doskonałym źródłem błonnika, manganu, molibdenu, magnezu, kwasu foliowego, potasu i fosforu. Ponadto jest bogata w przeciwutleniacze i zawiera chlor i siarkę, które pomagają wątrobie wypłukiwać z organizmu toksyny. Znanym faktem jest to, że marchewka z powodu zawartości retinolu poprawia wzrok i opóźnia starzenie oczu. Ciekawy jest również fakt, że dzięki zawartości wapnia ma właściwości, które chronią przed rakiem płuc. Badanie opublikowane w wydaniu czasopisma „Nutrition Reviews” z maja 1990 r. wykazało, że spożywanie dużych ilości owoców i warzyw bogatych w witaminę A i karotenoidy – główne składniki marchwi – wiąże się z niższym ryzykiem nowotworu płuc. Badania wskazują, że samo przyjmowanie suplementów witaminy A nie wykazuje tej korzyści.

Zasady diety marchewkowej

Istnieje w Stanach dieta o uroczej nazwie „Add a carrot” („Dodaj marchewkę”), która polega właśnie na tym, na co wskazuje nazwa – zjedzeniu jednej marchewki przed każdym posiłkiem. Oczywiście marchewkę można zastąpić innym niskokalorycznym warzywem, jednak mimo wszystko zalecana jest właśnie marchewka ze względu na jej ogromne właściwości odżywcze. Chrupiąca, pełna błonnika marchew zwiększy uczucie sytości. Według książki psychoterapeuty Thayer White z 1995 roku Be Your Own Therapist, akceptowalne substytuty marchewek to ogórki, cukinie, rzepa, a nawet korniszony, domowy sok warzywny lub niskotłuszczowa zupa krem.

Sokowy marchewkowy detoks jest dietą typu crash, która obiecuje szybką utratę wagi i oczyszczenie ciała. Podczas tej 7-dniowej diety, musisz dziennie wypić co najmniej szklankę soku z marchwi, najlepiej organicznego, lub świeżo wyciśniętego w sokowirówce, co 2-3 godziny. Dania z marchwi przygotowuje się z niewielką ilością tłuszczu, który wchłania  beta-karoten. Marchew można spożywać w różnych postaciach – surowej, gotowanej, duszonej, soków, przecierów i zup. Tak przygotowane dania warto doprawić ziołami lub sokiem z cytryny. Dzienna dawka spożywanej marchwi to około 1,5 kg, podając ją w 5-6 posiłkach. Oprócz tego wolno pić wodę oraz zieloną herbatę. Przygotowując posiłki nie należy obierać marchwi, myjemy tylko skórkę szczoteczka. Najwięcej bowiem fitozwiązków znajduje się w skórce.

Ile trwa dieta marchewkowa?

Dieta „Add a carrot” nie ma określonego przedziału czasowego. Trzy marchewki dziennie nie zrobią nikomu krzywdy. Dzienną dawkę marchewek należy jednak zmniejszyć, jeśli zauważalne będzie pomarańczowe zabarwienie dłoni lub innych obszarów skóry.

Chociaż strona internetowa Nature Cure Methods wspomina, że ​​niektóre osoby stosowały marchewkowy detoks przez ponad tydzień, to 7 dni wydaje się być tą magiczną liczbą. Wszelkie korzyści związane z detoksykacją, wynikające z konsumowania wyłącznie soku z marchwi, powinny być zakończone w ciągu od 3 do 7 dni.

Efekty i opinie diety marchewkowej

Strona poświęcona alternatywnej medycynie Nature Cure Methods informuje, że taka dieta skutecznie odtruwa organizm, a nawet odwraca negatywne skutki niektórych chorób. Witryna sugeruje, że taki detoks powinien być stosowany tylko pod okiem lekarza lub dietetyka. Podczas diety można schudnąć w przeciągu 3 dni około – 2-4 kilogramy. Po tygodniu spadek wagi może osiągnąć nawet -10 kilogramów.

Podczas gdy marchewki są na ogół doskonałym dodatkiem do każdego planu żywienia, uważaj na to, aby nie przesadzić z ilością. Beta-karoten, rodzaj karotenoidu, zamienia się w witaminę A w organizmie. Nadmiar witaminy A jest przechowywany w tłuszczu i może zmienić kolor skóry na pomarańczowy lub żółty, stan zwany karotodermą.

Warto też pamiętać, że stosowanie mało urozmaiconego marchewkowego detoksu jest nudne i szybko staje się monotonne, co utrudnia przestrzeganie planu.

Podobnie jak w przypadku każdego detoksu, dieta opierająca się na soku marchewkowym, eliminuje większość składników odżywczych i nie należy jej stosować dłużej niż przez kilka dni. Skonsultuj się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, w szczególności tego typu detoksu, który opiera się na jednym produkcie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest