Obok wyczerpujących treningów i prawidłowej kondycji psychicznej, odpowiednia dieta jest dla kolarza najważniejszym elementem w przygotowaniach do wyścigów. – Odgrywa niezwykle ważną rolę w przygotowaniach i utrzymaniu dyspozycji w trakcie sezonu – mówi Adam Pluciński, dietetyk mistrzowskiej drużyny CCC Team.
W drużynie CCC Team jest aż 24 kolarzy, którzy w przeciągu trwającego ok. 10 miesięcy sezonu biorą udział w kilkudziesięciu wyścigach i niezliczonych sesjach treningowych. Aby utrzymać odpowiednią dyspozycję w trakcie zmagań z najlepszymi kolarzami na świecie (CCC Team jako pierwsza polska drużyna występuje w elitarnym cyklu UCI WorldTour), potrzebna jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta, nad czym czuwają drużynowi dietetycy i kucharze. Zapytaliśmy więc, co dokładnie zawiera dieta kolarzy CCC Team.
– Dieta, obok treningu i kondycji psychicznej, to dla zawodowego kolarza najistotniejszy element umożliwiający osiągnięcie sukcesu w wyścigach – mówi Adam Pluciński, dietetyk zespołu CCC Team. – Ma bezpośredni wpływ na wydolność oraz regenerację organizmu, przez co odgrywa niezwykle ważną rolę w przygotowaniach i utrzymaniu dyspozycji w trakcie sezonu.
Spis treści
Dieta kolarza to czasem nawet 8 tys. kalorii dziennie
W profesjonalnym kolarstwie dieta polega przede wszystkim na tzw. periodyzacji, czyli dostosowaniu podaży składników odżywczych do aktualnego zapotrzebowania organizmu danego kolarza. O ile jednak podaż białka i tłuszczy – oczywiście dopasowana do masy ciała zawodnika – jest na podobnym poziomie u wszystkich kolarzy, to inaczej ma się sprawa z węglowodanami, które dodają kolarzowi energii i umożliwiają zwiększony wysiłek.
– Podaż węglowodanów zależy głównie od intensywności i długości treningu, czy wyścigu – tłumaczy Pluciński. – Przykładowo, w dzień wolny, lub podczas lekkiego treningu, będzie to około 3-4 gramy węglowodanów na kilogram masy ciała, a podczas górskiego, sześciogodzinnego etapu podczas Tour de France nawet 12-14 gramów. Tak samo będzie zmieniać się wartość energetyczna takiej diety, od 2-2,5 tys. kalorii do nawet 7-8 tys. kalorii.
Co na śniadanie, co na kolację?
Dieta kolarza podczas dnia wyścigowego składa się na trzy główne posiłki: śniadanie, posiłek regeneracyjny oraz kolacje. Na śniadanie zawodnik zazwyczaj zjada owsiankę z owocami, mlekiem lub jogurtem i orzechami, jajka w formie omletu oraz sporą porcję makaronu (lub ryżu) z preferowanymi dodatkami np. oliwą i parmezanem. A napoje?
– Głównie woda i kawa – mówi Pluciński. – Do tego przekąska na 2-3 godz. przed startem oraz bardzo duża ilość węglowodanów podczas wyścigu, nawet 60-90 gramów na godzinę. Po zakończeniu etapu podajemy im też sok z wiśni Montmorency i odżywkę regeneracyjną na bazie białka, a po prysznicu spożywają posiłek bogaty w węglowodany.
W hotelu czeka potem jeszcze na nich lekka przekąska, a następnie kolacja (najczęściej świeże, grillowane warzywa, kasze, ryż, kurczak, ryba). – Niektórzy wypijają jeszcze przed snem odżywkę białkową – dodaje Pluciński.
Posiłki kolarzy podczas wyścigów
Jak już wspomnieliśmy, kolarze spożywają posiłki także podczas treningów i wyścigów. – Typowego obiadu kolarz nie spożywa, bo w tym czasie jest na rowerze – mówi Pluciński. – Tam też musi ciągle jeść, aby oszczędzać zapasy glikogenu na końcową część wyścigu. Tutaj decydujące przy wyborze są produkty lekkostrawne, bogate w węglowodany oraz proste do spożycia.
Idealnie sprawdzają się więc ciastka ryżowe, batony sportowe, żele energetyczne, napoje sportowe oraz małe bułeczki z szynką i serkiem dla przełamania smaku – a także napoje izotoniczne.