Algi brunatne – sposób na odchudzanie? Właściwości i wskazania!

Algi brunatne początkowo stanowiły dodatek do japońskich potraw, jednak później stały się częścią produktów sprzedawanych w aptekach i drogeriach. Są naturalnym źródłem witamin i minerałów, dlatego często są polecane przez dietetyków. Wykorzystuje się je w leczeniu różnych chorób, na przykład chorób stawów lub serca, są też jednak składnikiem wspomagającym odchudzanie.

Algi brunatne – sposób na odchudzanie?

Algi brunatne wspomagają odchudzanie ze względy na zawartą w nich fukoksantynę. Jest to pigment, który przyczynia się do spalania tłuszczu. Wiele badań wykazało, że algi brunatne pomogły schudnąć pacjentom cierpiącym na nadwagę. Przykładowo, badanie przeprowadzone w 2010 roku polegało na podawaniu pacjentom potraw zawierającym fukoksantynę, a także olej z pestek granatu przez okres szesnastu tygodni. Wyniki przeprowadzonego badania ukazały, że uczestnicy stracili w ciągu tego czasu około 3,5 kilograma. Zauważono również polepszenie pracy wątroby. Algi brunatne redukują wchłanianie tłuszczów i skrobi nawet o 50%, dlatego organizm przyjmuje tylko taką ilość kalorii, jaka jest mu potrzebna. Składniki znajdujące się w algach mają wpływ na szybszy rozpad tłuszczów i z tego powodu bardzo dobrze sprawdzają się kuracjach wyszczuplających lub antycellulitowych. Dzięki swoim odchudzającym właściwościom, algi brunatne stały się jednymi głównych składników suplementów diety. Często znajdują się również w składzie kosmetyków ujędrniających.

Algi brunatne i właściwości

Oprócz właściwości odchudzających, algi brunatne mają także szereg innych cech, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Pochodzą z wybrzeży Chin, Japonii oraz Korei i w tamtych rejonach są uznawane za środek leczniczy. W kulturze chińskiej algi stosowane są w leczeniu nowotworów, a w kulturze japońskiej w leczeniu chorób tarczycy. Właściwości alg brunatnych znane są już od stuleci, dlatego uważa się je za środek leczniczy i pielęgnacyjny nie tylko w Azji, ale także na innych kontynentach. Algi zawierają wiele łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów, takich jak wapń, sód, potas, jod, żelazo), witaminy oraz białko. Posiadają również proteiny i błonnik.

Działanie przeciwnowotworowe alg brunatnych zostało udowodnione naukowo. Zawierają one składnik o nazwie fucoidan, który posiada działania przeciwnowotworowe, a także zapobiega przerzutom raka płuc na inne części ciała. Ponadto, algi brunatne działają na organizm w sposób ochronny jeśli chodzi o promieniowanie. Dzięki alginianowi sodu, który zawarty jest w algach, radioaktywne substancje nie wchłaniają się do organizmu. Kolejnym działaniem, które powodują algi brunatne, jest oczyszczanie organizmu. W dzisiejszych czasach zanieczyszczenia pochodzą z powietrza, wody, a także pożywienia. Skutkiem tego jest przedostanie się substancji toksycznych. Składniki alg brunatnych, takie jak aliginiany, pomagają organizmowi oczyścić się z metali ciężkich.

Algi brunatne – wskazania

Ze względu na minerały i witaminy w swoim składzie, algi brunatne są polecane osobom mającym niedobory niektórych pierwiastków w organizmie. Ponadto, algi brunatne znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, więc zalecane są osobom cierpiącym na nowotwory. Spowalniają one wzrost komórek rakowych. Co więcej, są stosowane w ramach profilaktyki miażdżycy, a także wspomagają terapię grzybicy i cukrzycy. Dzięki temu, że algi regulują poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę, są wykorzystywane w zwalczaniu chorób tarczycy. Ponadto, są zalecane osobom mającym problemy ze wzrokiem oraz kobietom przechodzącym okres menopauzy, ponieważ pomagają złagodzić skutki uboczne przekwitania.

Oprócz działania leczniczego, algi brunatne zawierają także składniki oddziałujących na cellulit. Algi dodawane są do balsamów wyszczuplających, ponieważ zawierają kwas alginowy, który pobudza mikrokrążenie i pomaga usuwać toksyny z organizmu.

Algi brunatne są wykorzystywane w medycynie, suplementach diety, w kosmetykach. Składniki alg brunatnych oprócz leczniczego działania, mają również wpływ na piękną sylwetkę, są więc odpowiednie dla osób, które chcą zdrowo się odżywiać. Dzięki łagodzącym właściwościom, pozytywnie wpływają na organizm, dlatego warto je stosować, a stan zdrowia z pewnością się poprawi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest