Jak sobie poradzić z nadmiernym poceniem się?

Nadmierne pocenie się jest najczęściej naturalną reakcją organizmu na niekorzystne warunki i czynniki. Ale jego przyczyny mogą być różne. Nierzadko to wynik ukrytych dolegliwości, choć zdarza się również, że jest objawem niezdiagnozowanych poważnych chorób. W każdym przypadku to niewątpliwie bardzo krępująca przypadłość. Jak w takim razie walczyć i radzić sobie z nadmiernym poceniem się?

Naturalna reakcja a objaw choroby

Pocenie się to fizjologiczna reakcja organizmu, którego zdolności samoregulacji sprawiają, że sam się próbuje schłodzić, by uniknąć przegrzania. Objawia się to właśnie pod postacią potu, który występuje zwykle w miejscach, takich jak: pod pachami, po wewnętrznej stronie dłoni, na stopach, na głowie.

Czynniki wywołujące pocenie się mogą być różne, ale do najczęstszych przyczyn należą:

 • zbyt wysoka temperatura powietrza (upały, przegrzane pomieszczenia, również zbyt grube ubranie w stosunku do temperatury otoczenia);
 • silny stres (powodujący m.in. wzrost ciśnienia krwi);
 • wysiłek fizyczny;
 • błędy żywieniowe (to przede wszystkim picie alkoholu – zwłaszcza w nadmiernych ilościach i spożywanie pikantnych potraw).

Jeśli jednak wykluczysz powyższe i im podobne przyczyny, a twoje ciało wciąż wydziela pot w ilościach przekraczających normę, oznacza to że twój organizm próbuje zakomunikować ci coś bardzo ważnego.
Taki objaw bowiem to już nie jedynie powód do wstydu czy obniżenie komfortu życia, to nie tylko spływający po twarzy makijaż i plamy potu na koszuli. To wyraźny sygnał organizmu, którego nie wolno lekceważyć.
Dlatego nadmierne pocenie się zawsze powinno wzbudzić twój niepokój, a przynajmniej czujność. Należy wówczas podjąć kroki mające na celu zbadanie przyczyn tego stanu, bo ich odkrycie może być krokiem milowym na drodze walki z tą przykrą i wstydliwą przypadłością.

Nadmierne pocenie się – możliwe przyczyny

 • podwyższona temperatura ciała
  To najczęstsza przyczyna nadmiernego pocenia się. Przy czym sama gorączka to też objaw i może wynikać z wielu różnych chorób. Często to sezonowe infekcje i stany wywołane wirusem. Ale nie zawsze, bo wysoką temperaturę ciała mogą powodować również poważniejsze zakażenia bakteryjne różnego typu, wymagające antybiotykoterapii.
 • nadwaga i otyłość
  Waga ciała wykraczająca ponad normę powoduje, że organizm potrzebuje więcej energii, co sprawia że ciało przegrzewa się, a tym samym poci.
 • choroby tarczycy
  Nadczynność tarczycy może powodować wzmożoną potliwość, której towarzyszą zwykle inne objawy (nienaturalne chudnięcie, kołatanie serca, drżenie rąk etc.).
 • cukrzyca
  W przypadku drastycznego spadku poziomu cukru we krwi, tzw. hipoglikemii, często występuje nadmierne pocenie się, zwłaszcza nocą.
 • problemy psychiczne
  Niekiedy problemy czy zaburzenia na tle psychicznym mogą powodować objawy somatyczne, np. zwiększone wydzielanie potu.

Niekiedy za odrębną kategorię uważa się pocenie się w nocy, które może być wywołane zmianami hormonalnymi lub cukrzycą, ale nierzadko bywa również objawem choroby nowotworowej czy wirusa HIV. Czasami zwiększona ilość potu w nocy jest wynikiem zaburzeń snu – wówczas pocenie się w nocy towarzyszy zespołowi bezdechu sennego.

Sposoby na radzenie sobie z nadmierną potliwością

Kluczowe w walce z nasiloną potliwością jest dotarcie do źródeł dolegliwości. W tym celu najczęściej konieczna będzie konsultacja u lekarza specjalisty, który wdroży niezbędne leczenie. Niemniej jednak warto również skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które doraźnie pomogą nam w walce z nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Poniżej kilka skutecznych metod:

 • utrzymanie właściwej higieny ciała – to podstawa i oczywistość; pomocne pod tym względem mogą być specjalne płyny i żele do kąpieli, jak również zasypki i talki;
 • stosowanie antyperspirantów (najbardziej skuteczne przy nadmiernym poceniu się są blokery potu);
 • noś przewiewną odzież wykonaną z naturalnych tkanin i unikaj przy tym tkanin syntetycznych. Pocenie się stóp z pewnością zminimalizuje obuwie z wysokiej jakości materiałów, np. naturalnej skóry. Remedium na pocenie się w nocy może być natomiast cienka piżama i pościel z naturalnych materiałów;
 • leki na nadmierne pocenie się – zdania na temat tego typu specyfików są podzielone z uwagi na możliwe skutki uboczne i małą skuteczność. Może lepiej
  w takim razie skorzystać z naturalnych ziół – dobre rezultaty w walce z potem przyniesie regularne picie naparów z szałwii i kąpiele w naparach ziół (z melisy i kory dębu);
 •  obniżenie poziomu stresu w codziennym życiu. Pomocne pod tym względem mogą okazać się psychoterapia i medytacja.
 • zmiana nawyków żywieniowych – to przede wszystkim wykluczenie ostrych przypraw i pikantnych potraw. Ale również ograniczenie ilości spożywanego jedzenia – przejadanie się może powodować nadmierne pocenie się, bo obciążony organizm musi zużyć wówczas więcej energii na proces trawienia. Ogranicz ponadto kawę, alkohol i inne „pobudzacze” – zwłaszcza napoje energetyczne.

Wprawiające w zakłopotanie nadmierne pocenie się i kłopotliwe pocenie się w nocy niewątpliwie utrudniają normalne funkcjonowanie, obniżając przy tym znacznie komfort życia. Szczególnie krępujące jest to w sytuacjach towarzyskich. Ale wzmożona aktywność gruczołów potowych to nie tylko ryzyko wykluczenia społecznego przez przykry intensywny zapach. Bo nasilona potliwość może być objawem choroby, dlatego nie rezygnuj z wizyty u lekarza.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest