Dieta France Aubry – czy jest bezpieczna? Zasady!

W dzisiejszym świecie, w którym królują piękne obrazki i zdjęcia w social mediach, a dla wielu ludzi ważny jest nienaganny wygląd i idealna figura, co rusz napotykamy się na nowe propozycje diet. Jedna z nich jest wymyślona przez Francuzkę France Aubry dieta, która została wymyślona dla modelek i ma zapewnić szybki spadek wagi. Jak taka dieta wpływa na nasz organizm? Jakie są jej zasady i czy jest bezpieczna?

Dieta France Aubry – na czym polega?

Nazwa diety ”France Aubry ” pochodzi od nazwiska Francuzki, która ja wymyśliła. Jej głównym założeniem było ułożenie jadłospisu dla modelek, które już i tak z racji wykonywanego zawodu są szczupłe, więc nie są podatne na różne pokusy żywieniowe, natomiast pozwala ona na uniknięcie popadania w skrajność, jaką jest anoreksja, czyli choroba zaburzenia łaknienia niezwykle często spotykana wśród modelek. Według założeń, dieta ta powinna trwać do 7 dni, podczas których organizm ma się stać lżejszy o 4 kg. Warto jednak pamiętać o tym, że jest mocno wyniszczająca dla organizmu i nie powinno się jej stosować długotrwale, co niestety zdarza się coraz częściej. Dieta ta jest jedną z bardziej restrykcyjnych w długim spisie diet, jakie ułożono. Jej główne założenie to chudniecie po wyeliminowaniu z posiłków tłuszczów, które są najbardziej kaloryczne. Jedzenie opiera się na się na określonej częstotliwości i ilości dostarczanego organizmowi jedzenia.

Dieta France Aubry to przede wszystkim wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów i spożywanie niewielkiej ilości tłuszczów, które do prawidłowego funkcjonowania są człowiekowi niezbędne. Minusem tej siedmiodniowej diety jest jej monotonność. Jeżeli stosuje się ją tylko w wyznaczonym czasie (tydzień) to nie powinno się stać nic złego, ale jeśli ktoś żywi się tylko stosując jej reguły może bardzo szybko doprowadzić się do choroby spowodowanej niedoborami witamin i minerałów. Oczywiście autorka tej diety zaleca w czasie jej trwania suplementację w postaci witamin i preparatów z minerałami, ale oczywiste jest, że najlepsze źródło tych składników to zbilansowana dieta.

Dieta France Aubry – przykładowy jadłospis

Każdego dnia tej diety trzeba wypić osiem szklanek wody, pić tylko trzy filiżanki kawy lub herbaty, przyjmować preparaty witaminowe i pod żadnym pozorem nie podjadać. Główne zasady to spożywanie jedynie 1000 kcal na dobę (3 posiłki),restrykcyjne przestrzeganie monotonnego jadłospisu, w którym znajdziemy, m.in. chudy twarożek, jogurt, mięso drobiowe, chudą rybę, minimalną ilość tłuszczu (1 łyżeczka masła, margaryny lub oleju na dobę) oraz niektóre warzywa i owoce, żucie gumy w celu zabicia głodu, zjedzenie jabłka w momencie odczuwania silnego głodu oraz stosowanie kremów wyszczuplających. Śniadanie powinno składać się ze szklanki wody, w której możemy rozpuścić witaminy, mały jogurt i jakiś owoc. Obiad to gotowane lub grillowane czerwone mięso i nie więcej niż 150 gram, surówka z marchewki lub sałatka z pomidorów z dodatkiem oliwy. Kolacja to ryba pieczona, jakieś warzywo i ewentualnie jogurt naturalny.

Zalety i wady diety France Aubry

Środowisko lekarzy i dietetyków z cała pewnością wymienia więcej wad tej diety, aniżeli zalet. Główne czynniki, które przemawiają za niestosowaniem tej formy zrzucania zbędnych kalorii to:

  • niskokaloryczny jadłospis który nie sprzyja metabolizmowi, a utracone kilogramy bardzo szybko powrócą ( efekt jojo)
  • może doprowadzić do bardzo szybkiego wyniszczenia organizmu
  • utrudnia prawidłowe funkcjonowanie poprzez minimalną dawkę energii, która dostarczana jest do organizmu

Jeżeli chodzi o zalety tej diety, to jest tylko jedna – szybka utrata wagi w dość krótkim czasie, oczywiście uwzględniając rygorystyczne przestrzeganie jej zasad.

Czy ta dieta jest bezpieczna?

Uwzględniając wszystkie wymienione za i przeciw, z cała pewnością dieta France Aubry jest zaliczana do diet niebezpiecznych. Nie tylko wyniszcza i wyjaławia organizm ale również powoduje tzw efekt jojo, co jest skutkiem odwrotnym do zamierzonego. Długotrwałe jej stosowanie może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, w skrajnych przypadkach może zakończyć się omdleniem i hospitalizacją.

Prawidłowe dbanie o zdrowie i sylwetkę to tak naprawdę zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych. Stosowanie diet, szczególnie tak restrykcyjnych, to tylko chwilowy, często wymuszony stan, po którym często wracamy do starych przyzwyczajeń. Dieta France Aubry może być więc uznana jako jednorazowy przyspieszacz zrzucania zbędnych kilogramów, ale tylko dla osób, które i tak są już szczupłe.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest