Wybór zabawek dla dziecka to nie lada wyczyn. Szczególnie, kiedy to dziecko jest jeszcze malutkie i nie może sobie samo wybrać, a do tego jest w wieku, kiedy taka zabawka to jednocześnie gadżet wspomagający rozwój. Odpowiednio dobrane pomagają rozwijać zręczność, spostrzegawczość i wyobraźnię. Co wybrać? Czy dać się skusić kolorowym reklamom czy postawić na stare i sprawdzone od lat dziecięce gadżety? Na szczęście do łask wracają drewniane zabawki.
Drewniane zabawki towarzyszą najmłodszym od wieków. Z biegiem lat, kiedy do naszych domów zaczął wkradać się wszechobecny plastik, również zabawki zaczęto produkować z tego tworzywa. Jest tani, dobrze się barwi na różne kolory, bardzo plastyczny i lekki w transporcie. Z biegiem lat, a w szczególności teraz, w czasach kiedy tak ważna jest ekologia i dbanie o nasze środowisko do łask powróciły drewniane zabawki. Technologia również poczyniła ogromne postępy i obecnie z tego materiału można wyprodukować już w zasadzie wszystko. Takie zabawki są nie tylko o wiele trwalsze i przyjazne dla środowiska, są po prostu piękne. Jakie drewniane zabawki będą odpowiednie dla naszego dziecka?
Spis treści
Drewniane zabawki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka
Oczywiście najważniejszym kryterium wyboru takiej zabawki jest wiek dziecka. Jeżeli kupujemy coś dla niemowlaka, pamiętajmy, aby taka zabawka miała odpowiednie atesty. Zabawki muszą być odpowiednio oznakowane (w krajach Unii Europejskiej zabawki dla dzieci do 14 r.ż. mają symbol CE ). Szczególnej kontroli (dyrektywa 98/48/EC) podlegają zabawki dla dzieci do 3. roku życia przeznaczone do wkładania do ust (gryzaki, zabawki piszczące, grzechotki), głównie na zawartość ftalanów (środki zmiękczające tworzywa PCV) oraz metali ciężkich (zawartych głównie w barwnikach i farbach). Gdy normy te nie są zachowane, bezpieczeństwo zabawki potwierdza certyfikat zgodności.
Oto jakie drewniane zabawki możemy spotkać obecnie na rynku.
- Gryzaki przeznaczone w zasadzie od 1. miesiąca życia. Są robione z drewna bukowego, sosnowego, klonowego, kauczukowego, jesionu, z twardego drewna indyjskiego. Różni je twardość. Drewno oraz naturalne oleje i woski mają działanie antybakteryjne.
- Układanki -mogą się nimi bawić dzieci od 6. miesiąca życia. Im dziecko jest starsze tym wyższy jest poziom trudności. Z drewnianych elementów można ułożyć zwierzątka, samochody, warzywa, dinozaury, cyfry i liczby.
- Puzzle drewniane – z takich puzzli dzieci od około 10. miesiąca życia układają alfabet, zwierzęta, samochody, dżungle itp.
- Drewniane klocki – mogą przypominać układanki. Z drewnianych klocków dzieci układają też różne przestrzenne budowle. Często są spakowane w wygodne wiaderko, który pełni funkcję sortera. Z klocków układa się też piramidy. Z ich pomocą można uczyć się literek i cyferek. Samochody drewniane mogą mieć formę wózka, w którym dzieci wożą swoje zabawki. Oprócz tego dzieciom można kupić małe drewniane autka do zabawy.
- Pchajka to zabawka, którą maluch pcha za pomocą kijka zamontowanego do jakiegoś elementu z kółkami. Pchajka może mieć kształt motylka, który rusza skrzydłami, kosiarki albo pajacyka. Książeczki drewniane przeznaczone są dla najmłodszych dzieci – od około 10. miesiąca życia. Na drewnianych stronach znajdują się kolorowe obrazki – zwierząt, owoców, warzyw
- Drewniane labirynty. W tunelach wydrążonych w drewnie znajdują się kolorowe kuleczki, a zadaniem dzieci jest przeprowadzenie ich do określonego punktu. Labirynt może mieć postać kulek nawleczonych na drucik.
- Zwierzątka drewniane – dla dzieci od 1.roku życia. Niektóre mają kółka i można je ciągnąć na sznurku, a niektóre mają swój własny napęd. Zebra, żyrafa albo drewniany konik – między innymi te zwierzaki można kupić maluchowi.
- Gwizdki drewniane – kolorowe i ozdobione różnymi wzorkami przeznaczone dla dzieci od 3. roku życia.
- Terkotki – ślicznie wykonane, kolorowe zabawki dla dzieci od 3.roku życia.
- Przybijanki – drewniane panele z wystającymi elementami, które za pomocą drewnianego liub gumowego młotka dziecko musi przybić.
- Domino – drewniana wersja domina dla dzieci od 10.miesiąca życia. Zamiast kropek na klockach są np. zwierzątka.
- Kolejki drewniane. W drewnianym zestawie znajduje się wiele elementów – kolejka, tory, wiadukty, stacja kolejowa. Elementy można dowolnie przestawiać i tworzyć własne konstrukcje. Stempelki – mają różne kształty, napełnione tuszem pozwalają na robienie stempelków w kształcie zwierzątek, liter, cyferek itd.
- Kostki – są to zabawki edukacyjne, które w jednej kostce łączą kilka gier i zabaw. Niektóre mają liczydło, zegar i kręcące się elementy. Kostka może pełnić dodatkowo funkcję sortera – dzieci muszą do otworów dopasować klocki.
- Liczydła. Mimo, że nie są tak popularne jak kiedyś, to warto zastanowić się nad ich zakupem – liczydło pomoże w nauce liczenia.
- Drewniane kolorowe liczydło bardzo ładnie się prezentuje. Kuchenne zabawki drewniane. W zestaw wchodzą drewniane warzywa, drewniany nożyk oraz deska do krojenia. Dzieci mogą bawić się w małych kucharzy i towarzyszyć rodzicom w kuchni podczas przygotowywania posiłku. Poszczególne części warzyw połączone są ze sobą rzepami. Drewniany warsztat pracownika z narzędziami – dzięki niemu można dziecku stworzyć zabawkowy warsztat ze wszystkimi niezbędnymi do zabawy elementami.
Zabawki drewniane to doskonała alternatywa dla wszechobecnego plastiku. Są bardzo trwałe, mniej podatne na uszkodzenia i przede wszystkim ekologiczne. Producenci prześcigają się w pomysłach, takie zabawki służą już tylko do zabawy, ale dzięki pięknemu wykonaniu są doskonałą ozdobą dziecięcego pokoiku. Czy można chcieć czegoś więcej?