Amoniak – zastosowanie, właściwości

Amoniak jest związkiem odkrytym już w czasach starożytnych. Ma wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się go do nawożenia pół, ale i pieczenia ciast. Jest szkodliwą substancją. Warto poznać jego właściwości i zastosowanie.

Amoniak – czym dokładnie jest?

Amoniak to nieorganiczny związek zbudowany z azotu i wodoru. Jego pełna nazwa brzmi wodorowęglan amonu. Znali go już starożytni Egipcjanie, którzy uzyskali go z wielbłądzich odchodów. Stało się to w pobliżu świątyni Amona stąd nazwa tego związku. Jest gazem bezbarwnym, palnym i łatwo rozpuszczalnym w wodzie. Należy pamiętać, że amoniak jest silną trucizną, która wdychana przez dłuższy czas może doprowadzić nawet do śmierci.

Właściwości amoniaku

Jedną z podstawowych właściwości amoniaku jest to, że używając go do pieczenia nie czuć jego specyficznego zapachu. W wysokiej temperaturze amoniak się ulatnia. Dlatego w sytuacji, w której amoniak pozostanie w torebce, trzeba przesypać go do szczelnego pudełka. Amoniak ma mocny wpływ na wygląd ciasteczek czy ciast, które są dobrze wyrośnięte i pulchne.

Amoniak – szerokie zastosowanie

Amoniak ma bardzo szerokie zastosowanie. Używany jest w nawozach sztucznych, przy produkcji materiałów wybuchowych i tkanin oraz w urządzeniach chłodniczych. Stosowany jest jako składnik farb do włosów, a dawniej soli trzeźwiących. Najczęściej używany jest w domach. Zwłaszcza w kuchni. Amoniak spożywczy jest rodzajem proszku do pieczenia, który zaczyna reagować pod wpływem temperatury, co oznacza, że rozmieszane ciasto można na jakiś czas odłożyć albo zamrozić. Sprawdzi się również przy wypiekach z kwaśnymi owocami, gdyż nie reaguje na odczyn masy. Możemy z nim przygotować ciasta czekoladowe, kokosowe czy nadziewane. Z jego pomocą uzyskamy też bardzo chrupkie ciastka. Kolejnym domowym zastosowaniem amoniaku jest sprzątanie domu. Jest środkiem do czyszczenia glazury, usuwania śladów pleśni, czyszczenia zaśniedziałych metali, piekarnika, eliminowania plam z tapicerki samochodowej, dywanów i mebli, a nawet mycia szyb. Amoniak rozpuszczony w wodzie może pochłonąć zapach farby oraz odstraszyć mole. Używany jest także do czyszczenia srebra i złota. Nie zapominajmy jednak, że amoniak ma toksyczne właściwości, dlatego trzeba zachować środki ostrożności i wietrzyć dom.

Szkodliwość amoniaku

Jedną z wad amoniaku bez wątpienia jest jego ostry i nieprzyjemny zapach. By nie podrażniać nosa, można zakładać maseczkę ochronną na twarz. Amoniak jest szkodliwy, kiedy używamy go w znacznych ilościach. Do wypieków dodawany jest zazwyczaj w niewielkich ilościach, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Oczywiście należy rozgraniczyć amoniak stosowny w kuchni i ten wykorzystywany choćby w branży higienicznej. W każdym przypadku stężenie amoniaku jest inne. Zatem najbardziej narażone na zatrucie amoniakiem bądź alergię są osoby pracujące w przemyśle. Zatrucie daje następujące objawy: podrażnienie śluzówki oczu, nosa i dróg oddechowych, napady silnego kaszlu, zatykanie oddechu, skurcze gardła, duszności, które mogą doprowadzić do śmierci. Niektóre osoby mogą być też uczulone na amoniak. Występują dwa rodzaje alergii: kontaktowa i wziewna. Ta pierwsza występuje po bezpośrednim kontakcie z alergenem i objawia się suchością skóry, pokrzywką, wypryskami, powstawaniem pęcherzy. Druga powoduje zapalenie błony śluzowej nosa, zapaleniem spojówek, atakami astmy, dusznościami.

Amoniak – gdzie kupić?

Amoniak jest dostępny w wersji płynnej lub sproszkowanej. Ten w proszku znajdzie się na półce z produktami do pieczenia w każdym sklepie spożywczym. Natomiast jego wodny roztwór dostaniemy w markecie budowlanym.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest