Dieta DASH – zasady, efekty i opinie

Dieta DASH nie jest typową dietą odchudzającą, choć dzięki jej stosowaniu na pewno można zrzucić zbędne kilogramy. Jej twórcy wyszli z założeniem stworzenia sposobu odżywiania, który w bardzo szybkim tempie obniżyłby ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu. Badania dowodzą, że stosowanie diety DASH przez 2 miesiące zmniejsza ciśnienie krwi aż u 78 procent osób!

Co to jest dieta DASH?

Dieta DASH jest narzędziem walki z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem cholesterolu. Z powodzeniem mogą stosować ją osoby z otyłością oraz z cukrzycą. Główną zasadą diety DASH jest obniżenie spożycia sodu.
Należy pamiętać, że nie jest to dieta odchudzająca – jednym z jej założeń jest dostarczanie maksymalnie 2 tysięcy kalorii dziennie – jednak osoby z nadwagą dzięki jej stosowaniu mogą stracić zbędne kilogramy.

Dieta DASH – zasady

Podstawą jest ograniczenie ilości sodu w diecie, zatem przede wszystkim należy unikać soli. Wiąże się to z ograniczeniem wysoko przetworzonej żywności, w której sodu jest bardzo dużo. Właściwa będzie również rezygnacja z wędlin oraz z produktów wędzonych. Osoby stosujące dietę DASH powinny nauczyć się sprawdzania na zakupach etykietek produktów i wybierać te z nich, które sodu mają jak najmniej. Najlepszym wyborem będzie postawienie na naturalną żywność oraz produkty pełnoziarniste. Podstawą diety powinny być warzywa. Nie należy zapominać też o spożywaniu jogurtów i twarogów oraz roślin strączkowych, które są tu również bardzo istotne. Jeśli zaś zdecydujemy się na zjedzenia mięsa, musi być ono chude – przede wszystkim drób. Ponadto, w trakcie przygotowywania posiłków powinniśmy zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne. Smutna wiadomość czeka łasuchów – dieta DASH wiąże się z solidnym ograniczeniem słodyczy, które warto zastąpić np. orzechami i nasionami (oczywiście w rozsądnych ilościach).

Proporcje spożywania różnych typów produktów są następujące:

  • Przetwory zbożowe i kasza: 4-5 porcji dziennie
  • Warzywa: do 5 porcji dziennie
  • Owoce: do 4 porcji dziennie
  • Drób oraz ryby: 2 porcje dziennie
  • Orzechy, warzywa strączkowe i nasiona: 4 porcje tygodniowe
  • Kawa: 1-2 filiżanki dziennie

Dieta DASH – przykładowy jadłospis

Śniadanie: pieczywo pełnoziarniste z awokado oraz z pomidorkami koktajlowymi doprawione ulubionymi ziołami, zielona herbata dodająca energii
Drugie śniadanie: twarożek ze szczypiorkiem lub z żurawiną, ciepła woda z cytryną polepszająca trawienie
Obiad: makaron pełnoziarnisty z piersią z kurczaka, brokułem i suszonymi pomidorami, świeży sok 1-dniowy lub naturalnie wyciskany z owoców
Podwieczorek: koktajl z mleka roślinnego, bananów, truskawek oraz z łyżeczką siemienia lnianego
Kolacja: rozgrzewająca zupa z brokułów (zbawcza dla naszego organizmu!), poprawiający pracę żołądka napar z mięty

Dieta DASH – efekty

Dieta DAS znakomicie obniża ciśnienie tętnicze, chroni przed cukrzycą oraz przez rozwojem nowotworów. Przeciwdziała chorobom serca i udarom mózgu. Ponadto pomaga osiągnąć prawidłową wagę, jeśli tylko połączymy ją z odpowiednią aktywnością fizyczną (wystarczą choćby spacery). Co istotne – spożywanie pełnowartościowych produktów pomaga również w pracy jelit, które są „drugim mózgiem”w ludzkim ciele (dzięki dbaniu o stan jelit poprawi się samopoczucie oraz ustąpią problemy gastryczne).

Dieta DASH jest bardzo dobrym sposobem odżywiania, ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do kilkutygodniowej eliminacji niektórych produktów z diety – jest na tyle zrównoważona i bogata w składniki odżywcze, że można stosować ją przez długi okres czasu. Dieta DASH z powodzeniem może stać się codziennym elementem naszego życia, który będziemy stosować przez wiele lat, a przy dobrych efektach – może i do końca życia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest