Czym zastąpić kawę? 5 propozycji, które Cię pobudzą!

Miliony ludzi na całym świecie pije kawę. Ma ona swoje zalety i wady. Pita w dużych ilościach nadkwasza organizm, wypłukuje minerały i powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, uzależnia, może rozregulować produkcję hormonów.

Co zatem pić, by pobudzić organizm?

1. Yerba mate

Ziele z Ameryki Południowej jest alternatywą dla kawy i herbaty. Zawiera mikroelementy, m.in. sód, magnez, wapń, krzem, żelazo, potas; witaminy: A, B1, B2, C, E, H i antyoksydanty. Posiada liczne działania prozdrowotne (np. przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i przeciwgrzybicze). Jest ponadto naturalnym antydepresantem, łagodzi zmęczenie i zwiększa odporność na zmęczenie fizyczne. Przede wszystkim jednak pobudza, a przy tym nie uzależnia. Wpływa ponadto na poprawę sprawności psychofizycznej, pozytywnie wpływa na koncentrację.

2.Kakao i kawa zbożowa

Jeśli to głównie na smaku, a nie właściwościach, kawy najbardziej nam zależy, warto sięgnąć po kakao lub kawę bezkofeinową. Kakao jest bogatym źródłem magnezu oraz żelaza, cynku, miedzi, manganu, chromu, błonnika i witamin z grupy B. Kakao powoduje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, więc wypicie kubka dobrej jakości napoju przyrządzonego na jego bazie poprawi nam humor, co z pewnością, przełoży się na poziom sił witalnych.

Kawa zbożowa produkowana jest z palonych ziaren żyta, pszenicy, jęczmienia lub cykorii. Jest bezkofeinowym napojem, bogatym w witaminy i minerały. Szklanka kawy zbożowej dostarcza bardzo duże ilości błonnika, który nie tylko reguluje pracę układu pokarmowego, ale i wspiera usuwanie nadmiaru cholesterolu z organizmu. Pomaga również w walce z zaparciami, przyspiesza bowiem przemianę materii i ułatwia trawienie, a przy tym pobudza do aktywności mikroflorę jelitową.

3. Zielona herbata

Zielona herbata oprócz właściwości pobudzających, ma również szereg innych zalet. Picie zielonej herbaty może przyczynić się do poprawy kondycji naszego organizmu. wspomniane już przeciwutleniacze. Chroni ponadto przed rozwojem choroby Alzheimera. Pobudza i orzeźwia, a dzięki wysokiej zawartości teiny wykazuje takie same właściwości jak znajdująca się w kawie kofeina. Po ten napój sięgać powinni pracownicy umysłowi, ale też studenci i uczniowie, zielona herbata bowiem ułatwia proces uczenia się i poprawia koncentrację.

4. Guarana

Guarana występuje w formie tabletek, ale najlepiej kupić naturalną. Suszone rozdrobnione owoce guarany można znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością, zielarniach, a czasem też w aptekach. Działanie guarany można porównać do kawy, jednak kofeina z guarany dłużej uwalnia się do przewodu pokarmowego i jej działanie utrzymuje się do 6 godzin. Poza pobudzeniem, guarana uwalnia od zmęczenia psychicznego i fizycznego, zwiększa umiejętność zapamiętywania i koncentrację, a także przyśpiesza metabolizm.  Do plusów spożywania guarany można dodać właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.

5. Woda z cytryną

Woda z cytryną, to nie tylko solidna dawka energii, ale dobrze wpływa na ogólny stan organizmu. Podstawą jest przyjmowanie jak największych ilości wody. Tylko nawodniony organizm będzie w stanie poprawnie funkcjonować. Jeśli do wody dodamy zaś cytrynę, otrzymamy ponadto bombę witamin. Wodę z cytryną warto pić na czczo, gdy tylko wstaniemy – można być pewnym, że tak przygotowany napój doda energii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest