Chlamydia, a dokładniej Chlamydia trachomatis to bakteria, która stanowi przyczynę chlamydiozy – trudnej do zdiagnozowania choroby o podłożu płciowym. Chlamydią najczęściej zarażamy się drogą płciową, wskutek odbycia stosunku bez prezerwatywy lub poprzez bezpośredni kontakt z genitaliami zarażonego. Ponadto, możliwe jest również zarażenie się chlamydiozą już w chwili narodzin, jeżeli matka dziecka jest nosicielką bakterii. Na zarażenie się tą bakterią tak samo podatne są kobiety, jak i mężczyźni.
Spis treści
Chamydia objawy
Prawidłowe zdiagnozowanie chlamydiozy nie należy do zadań łatwych, ponieważ możliwe jest, że nie będzie się ona objawiać przez wiele lat. Natomiast najpopularniejsze objawy, często przypominają zwyczajną infekcję lub stan zapalny, wskutek czego często są bagatelizowane i nieleczone.
Do typowych objawów chlamydiozy u kobiet zaliczamy:
- ból lub uczucie dyskomfortu w trakcie oddawania moczu;
- upławy;
- ból w trakcie stosunku;
- plamienia między miesiączkami oraz po stosunku;
- ból podbrzusza.
Nie oznacza to jednak, że skutki chlamydiozy nie są opłakane również dla mężczyzn. Panowie najczęściej odczuwają chlamydiozę poprzez:
- ból lub uczucie dyskomfortu w trakcie oddawania moczu;
- sztywność stawów;
- stany podgorączkowe;
- chudnięcie i brak apetytu;
- uczucie zmęczenia.
Chlamydia leczenie
Po zdiagnozowaniu chlamydiozy konieczne jest rozpoczęcie kuracji antybiotykowej. Aby choroba nie nawróciła, koniecznym jest, aby taką kurację przeszło oboje partnerów – należy bowiem pamiętać, że chlamydioza jest chorobą silnie zakaźną. Jeżeli zatem podejrzewamy, że cierpimy na chlamydiozę, należy niezwłocznie powiadomić o tym osoby, które mogły zostać przez nas zarażone.
Chlamydioza powikłania
Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować żadnych objawów chlamydiozy (a także różnego rodzaju infekcji i stanów zapalnych), ponieważ choroba ta często wiąże się z szeregiem powikłań, które mają wpływ na cały organizm chorego. Chlamydioza może prowadzić także do powstawania chorób przewlekłych.
Do najczęstszych skutków nieleczonej chlamydiozy zalicza się:
- bezpłodność wtórną;
- zmiany w układzie nerwowym;
- zapalenia okołowątrobowe;
- zapalenia jajowodów;
- cysty;
- nadżerki macicy.
Chlamydioza profilaktyka
Aby uchronić się przed chlamydiozą, oraz innymi chorobami wenerycznymi, warto korzystać z prezerwatyw, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy pewni nowego partnera. Warto również zadbać o regularne badania oraz o higienę, zwłaszcza po odbytym stosunku.
Chlamydioza, choć zdaje się niepozorna, w rzeczywistości może okazać się opłakana w skutkach. Z tego względu, jak i przez wzgląd na inne choroby o podłożu płciowym, warto przechodzić regularne badania oraz nie odbywać ryzykownych kontaktów seksualnych. Nieleczona chlamydioza może bowiem nieść za sobą bardzo poważne powikłania, które mogą mieć wpływ na cały nasz organizm.