Miłość platoniczna jest znana już od starożytności. Pojęcie to bowiem początek swój miało w dziełach greckiego filozofa Platona. Teraz zostało ono nieco zreinterpretowane, jednak część znaczenia pozostała taka sama. Miłość platoniczna wyróżnia się przede wszystkim tym, że ma wymiar duchowy. Pozbawiona jest ona pierwiastka fizycznego, seksualnego i intymnego. Takie rodzaj miłości stał się popularnym motywem wykorzystywanym w sztuce, muzyce, poezji oraz literaturze. Jednak miłość platoniczna jest również zjawiskiem, które dotyczyć może nas samych lub kogoś z naszych bliskich. Sprawdź na czym polega taki rodzaj miłości oraz jak wygląda platoniczny związek.
Spis treści
Czym jest platoniczna miłość?
Miłość jest jednym z najważniejszych uczuć jakie istnieją. Każdy z nas marzy o tym, aby doświadczyć w swoim życiu prawdziwej miłości. Jednak, jak mówi znane powiedzenie – miłość nie jedno ma imię. Wyróżniamy chociażby miłość do: dziecka, rodziców, przyjaciela, partnera, małżonka czy Boga. Jednym z charakterystycznych odmian tego wyjątkowego uczucia jest platoniczna miłość. Jest to miłość, która przeżywana jest głównie w sferze duchowości, we wnętrzu osoby, u której to uczucie wykiełkowało. To uczucie pomiędzy dwójką ludzi, które pozbawione jest zmysłowości, pożądania i seksu. Najczęściej taka niespełniona miłość związana jest z idealizowaniem oraz snuciem nierealnych wizji i fantazji na temat obiektu westchnień. Tego rodzaju zachowanie określane jest też mianem zauroczenia. Mimo, że nie ma tam miejsca na miłość w wymiarze fizycznym takie uczucie potrafi być intensywne. Jednocześnie zwykle jest również krótkotrwałe, a jego miejsce zajmuje adoracja kolejnej sympatii. Takie właśnie zauroczenia typowe są dla nastolatków, jednak zdarzają się nawet u dorosłych ludzi.
Na czym polega związek platoniczny?
Platoniczna miłość ma kilka odmian, jednak wiąże jedno – nie jest to miłość cielesna, a partnerzy nie dążą do seksualnego zbliżenia. Oto niektóre rodzaje miłości platonicznej:
- Platoniczna miłość nieodwzajemniona – w takim przypadku tylko jedna strona jest zaangażowana w uczucie. Druga natomiast, albo nie wie o tym, że ktoś darzy ją sympatią, albo pomimo świadomości tego, że ktoś obdarzył ją uczuciem nie jest w stanie odpowiedzieć tym samym. Obiektem takich uczuć może być na przykład celebryta, piosenkarz, czy inny idol, którego dana osoba nawet osobiście nie zna.
- Platoniczna miłość na odległość –to relacja pomiędzy osobami, które nie mają ze sobą osobistego kontaktu. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy jedna ze stron relacji musi wyjechać, albo gdy osoby znają się tylko i wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości.
- Platoniczna miłość w stałym związku – dochodzi do niej, kiedy partnerzy, którzy długą już są ze sobą świadomie rezygnują z seksu i żyją w tak zwanym białym małżeństwie.
Platoniczna miłość może być źródłem wielu negatywnych zjawisk. Bowiem ta fascynacja może prowadzić do niebezpiecznych skutków, które źle odbiją się na psychice osoby obdarzającej kogoś tego rodzaju uczuciem. Zbyt intensywne zaangażowanie się, snucie nierealnych planów związanych z sympatią może przyczynić się do rozczarowania i cierpienia. Zatarcie się pewnych granic, szczególnie pomiędzy kobietą i mężczyzną, którzy się przyjaźnią może doprowadzić do tego, że jedna strona poczuje coś więcej. Jednak trzeba pamiętać również, że to jak odbieramy daną osobę, co często związane jest z idealizowaniem, podziwem i samodzielnym kreowaniem jej wizji i obrazu może różnić się od tego, jakim człowiekiem w rzeczywistości jest dana osoba.