Czym smarować pieczywo na diecie?

W przypadku odchudzania, jedną z ważniejszych rzeczy, które należy eliminować z planu żywieniowego są dodatki do chleba. Unikanie węglowodanów oraz tłuszczu powoduje głód, pragnienie oraz zmęczenie. Wcześniej czy później będąc na diecie trudno jest to wytrzymać. Rozwiązaniem jest zjedzenie naturalnego tłuszczu. W tym przypadku poleca się :

  1. masło
  2. krem
  3. oliwę z oliwek
  4. mięso (w tym tłuszcze)
  5. tłuste ryby
  6. boczek
  7. jaja
  8. olej kokosowy itp.

Samo pieczywo jest ważnym składnikiem każdej, także odchudzającej, diety. Zawiera wiele zdrowych składników, głównie węglowodany złożone oraz błonnik pokarmowy i składniki mineralne. Powodem złej sławy chleba są tłuste dodatki, którymi się je obkłada (wędliny, ser, majonez itp.). Warto w związku z tym wymienić je na chudą szynkę oraz chudy nabiał lub warzywa – gdyż dzięki temu zyskuje się pewność, że odpowiednio zadba się o linię.

Masło czy margaryna?

Między zwolennikami masła i margaryny trwa zażarty spór. Masło zawiera witaminy np. A czy D, ale producenci margaryny także wzbogacają ten produkt o te witaminy. Dlatego wybór należy do każdego z osobna. Nie należy w każdym razie rezygnować ze smarowania tłuszczem pieczywa.

Oliwa z oliwek do smarowania pieczywa

Chleb i oliwa z oliwek to śniadanie dla wielu. Jest to podstawa diety śródziemnomorskiej, która rozprzestrzeniła się na całym świecie. Poza tym, chleb i oliwa z oliwek dostarczają niezbędnych składników odżywczych dla zdrowia. Oprócz pojedynczego kawałka wraz z oliwą z oliwek dostarcza się węglowodany oraz witaminy B1, B2, a także B6 i B9 , a oprócz żelaza oraz magnezu, także cynk i potas. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek, jako tzw. zdrowe tłuszcze pomagają uniknąć tzw. „złego” cholesterolu lub LDL. Jedną z zalet łączenia chleba z oliwą z oliwek jest witamina E., gdyż pomaga w walce z miażdżycą tętnic oraz w regulowaniu ciśnienia krwi. Oliwa z oliwek zawiera polifenole. czyli rodzaj jednonienasyconego tłuszczu, o przeciwzapalnym działaniu, a oprócz tego daje poczucie dobrego samopoczucia i zwiększa poziom endorfin.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest