Można się złapać za głowę, kiedy będąc na diecie patrzmy na tabelę zawartości tłuszczu w poszczególnych rodzajach orzechów. Dla przykładu 100g orzechów włoskich zawiera 645 kcal gdzie taka sama ilość samego cukru to „zaledwie” 405 kcal. Wydaje się całkiem logicznym, że chcąc schudnąć powinniśmy zdecydowanie ograniczyć ilość spożywanych orzechów. Jednak czy aby na pewno?
Spis treści
Rodzaje orzechów i ich właściwości
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na nasze pytanie. przyjrzyjmy się dokładniej samym orzechom.W sensie botanicznym orzechami określamy wszystkie owoce czy nasiona o stwardniałej owocni. Nie wszystkie z nich są jadalne np.nasze polskie kasztany to orzechy kasztanowca. Kulinarnie interesują nas – orzechy włoskie, orzechy laskowe, pistacje, orzechy makadamia, migdały, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, pekan, orzeszki arachidowe. Cechą charakterystyczną orzechów jadalnych jest wysoka zawartość tłuszczu (33,5%-60%) oraz białka (do 25%). To wszystko sprawia, że przodują wśród naturalnych produktów roślinnych jako jedno z najbogatszych źródeł tłuszczu. I jest to, na szczęście, zdrowy tłuszcz, w postaci przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Ponadto mają bardzo dużą wartość odżywczą. Orzechy są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych takich jak witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B6), witaminy E, wapnia, potasu, fosforu, magnezu, cynku czy kwasu foliowego. Mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Orzechy włoskie:
- obniżają poziom cholesterolu
- działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie
- mają działanie przeciwnowotworowe
- już 3 orzechy dziennie pokrywają zapotrzebowanie na kwasy omega-3
Ponadto orzechy włoskie zawierają dużą ilość fosforu, która wpływa pozytywnie na pracę mózgu dlatego są one doskonałym uzupełnieniem diety dla osób pracujących umysłowo czy uczących. Natomiast dla kobiet w ciąży orzechy włoskie są doskonałym źródłem kwasy foliowego.
Orzechy nerkowca:
- Pomagają zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2 poprzez stymulację procesu wchłaniania glukozy
- obniżają poziom cholesterolu
- wspierają pracę serca i całego układu krwionośnego
Pistacje:
- Ze wszystkich orzechów zawierają najwięcej potasu, który obniża ciśnienie tętnicze
- wspomagają nasz wzrok i zmniejszają ryzyko wystąpienia zwyrodnień plamki żółtej
- wzmacniają kości
- regulują poziom cukru
Orzechy brazylijskie:
- Zawarta w nich duża dawka selenu działa korzystnie na jakość męskiego nasienia
- poprawiają pracę mózgu równie skutecznie, jak orzechy włoskie
Odchudzają czy nie?
Wiemy już, że orzechy są zdrowe pora więc wrócić do pytania głównego – odchudzają czy wręcz przeciwnie? Otóż mamy dla wszystkich odchudzających się dobrą wiadomość – badania wykazały, że orzechy mimo swojej kaloryczności mogą wręcz wspomagać odchudzanie. Przeprowadzono szereg, niezależnych badań, które jasno wykazały, że dodanie do diety nadprogramowych kalorii pochodzących z orzechów wcale nie jest równoznaczne z przybraniem na wadze, a przynajmniej nie w takim stopniu, jaki by wynikał z czystej kalkulacji. W niektórych przypadkach masa ciała u osób podlegających badaniu wręcz nawet uległa redukcji. Biorąc pod uwagę, że badania te trwały od kilku tygodni nawet do paru lat możemy uznać, że realnie odzwierciedlają nawet długofalowy wpływ spożywania orzechów na masę ciała.
Skąd takie wyniki? Jest kilka teorii na ten temat. Jedna z nich głosi, że ze względu na zawarty błonnik orzechy ograniczają wchłanianie tłuszczów w jelitach. Orzechy mają również niski indeks glikemiczny co, jak wiemy służy zachowaniu zdrowia i odpowiedniej wagi. Ponadto są one bardzo sycące co sprawia, że mamy mniejszą ochotę na podjadanie.
Mimo kaloryczności nie tyczą jak np. słodycze a do tego mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Czego chcieć więcej? Chyba nie ma już żadnych wątpliwości, że w każdym przypadku powinny być obecne w naszym codziennym jadłospisie.