Zatkane ucho – przyczyny, objawy i leczenie

Zatkane ucho jest tak często spotykaną dolegliwością jak katar. Często się z nim łączy. Zwykle nie należy się nim martwić, ponieważ wystarczy tylko ziewanie albo woda. Niestety, przedłużający się problem może być objawem poważnych zaburzeń zdrowia.

Jak odetkać ucho?

Jeżeli zostało zatkane przez zmianę ciśnienia wystarczy tylko ziewnąć. Zmiany ciśnienia występują w górzystych terenach. Jadąc samochodem możemy mieć poczucie wody w uszach nawet kilkakrotnie. Ziewanie wyrównuje ciśnienie i ulgę można poczuć od razu. Jeżeli problem staje się irytujący kierowca powinien ssać cukierka albo lizaka. Wystarczy też zwykłe gumy do żucia. Ta czynność nie pozwala na wytworzenie się ciśnienia zatykającego uszy.

Równie prostym sposobem jest udrażnianie ucha, jeżeli w środku znajduje się woda. Zwykle wystarczy tylko przechylenie głowy by ta samoistnie wypadła. Można też przetrzeć ucho ręcznikiem. Nieco więcej problemów może sprawić ucho, które jest zatkane woskowiną albo z powodu kataru.

Problem z nadmiarem woskowiny

Woskowina to substancja naturalnie wytwarzana w organizmie by nawilżyć i chronić wnętrze przewodu słuchowego. Niestety, niektóre osoby mają problem z jej nadmiernym odkładaniem. Często mają do tego predyspozycje genetyczne. Wosk zalega w tunelu ucha i stopniowo pogarsza słuch. Wizyta u laryngologa nie jest konieczna.

Najważniejsze by pamiętać, że woskowiny nie usuwamy patyczkiem higienicznym. Może on wepchnąć woskowinę głębiej, a nawet doprowadzić do uszkodzenia bębenka. Z pomocą przyjdzie tutaj woda utleniona do ucha. Nie jest to jakiś specjalny preparat. Woda utleniona jest pozbawiona wszystkich minerałów. Mamy więc pewność, że nie uszkodzi wnętrza kanału słuchowego. Należy odchylić głowę do tyłu i ją lekko przechylić. Wodę powoli wprowadzamy za pomocą strzykawki umieszczonej niezbyt głęboko w przewodzie słuchowym. Następnie odchylamy głowę w dół. Woda swobodnie wypłynie z ucha. W ten sposób substancja łagodnie wypłuka wszystkie złogi.

Jeżeli, wosku jest tak dużo, że stworzył się czop woskowinowy warto użyć parafiny albo kropli do rozpuszczania wydzieliny. Zmiękczą albo całkowicie rozpuszczają zanieczyszczenia, dzięki czemu usunięcie woskowiny będzie dużo łatwiejsze.

Ból ucha domowe sposoby w walce z dolegliwością

Z bólem ucha można poradzić sobie na kilka sposobów. Bardzo pomocne jest rozgrzewanie małżowiny usznej np. suszarką albo butelką z ciepłą wodą. Ważne by nie nie stosować tej metody dłużej niż kilka minut. Ani strumień powietrza, ani woda nie mogą być zbyt gorące by dodatkowo nie podrażnić ucha.

Dobrze sprawdzi się też imbir, cebula lub czosnek. Wyciągi z nich zrobione mają właściwości przeciwbakteryjne. Wystarczy kilka kropel wprowadzonych do kanału słuchowego. Można w tym celu wykorzystać wacik kosmetyczny.

Najprościej i najszybciej pomogą zwykłe tabletki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Niestety to działanie na krótką metę. Jeżeli ból nie przechodzi po trzech dniach, albo z ucha wypływa jakaś substancja, czy słyszymy nieustający szum, wymagana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. To on sprawdzi, czy została uszkodzona błona bębenkowa. Czy przyczyna jest dużo poważniejsza. Zastosuje leki albo skieruje pacjenta do laryngologa.

Nieleczony ból ucha prowadzi do trwałego uszkodzenia słuchu. Często w trakcie pacjent słyszy świszczenie, szumy i trzaski. Bardzo negatywnie wpływa to na normalne funkcjonowanie. Dlatego, że nie tylko utrudnia to komunikację ale też pogarsza jakość snu. Pacjenci skarżą się na rozdrażnienie, bezsenność i problemy z koncentracją.

Warto dbać o uszy i regularnie odwiedzać laryngologa. Przyczyny zatkanych uszu jest bardzo dużo. Niestety czasami samemu bardzo trudno określić, czy potrzebujemy pomocy lekarza. Domowe sposoby, gdy nie jesteśmy pewni przyczyny mogą tylko pogorszyć problem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest