Trzustka jest narządem ulokowanym w górnej części jamy brzusznej. Spełnia dwie bardzo ważne funkcje-hormonalną i trawienną. Dostarcza do jelita cienkiego enzymy, które umożliwiają trawienie pokarmów oraz produkuje hormony odpowiedzialne za regulację poziomu glukozy we krwi. Wyróżniamy ostre zapalenie trzustki oraz przewlekłe zapalenie trzustki.
Spis treści
Ostre zapalenie trzustki – przyczyny
Ostre zapalenie trzustki jest spowodowane zbyt wczesnym uaktywnieniem się proenzymów trzustkowych, które powodują samotrawienie tego narządu. W większości przypadków ostre zapalenie trzustki powiązane jest z chorobami dróg żółciowych lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Najczęściej chorują pacjenci między 50 a 70 rokiem życia. Inne przyczyny, które mogą wywołać ostre zapalenie trzustki to zakażenie wirusowe, powikłania po badaniu trzustki i dróg żółciowych lub uraz w jamie brzusznej. Ponadto, możemy zachorować na tę dolegliwość, jeśli w naszym organizmie znajdują się defekty w rozwoju trzustki, które mają charakter wrodzony. Kolejne przyczyny to dolegliwości autoimmunologiczne, zwiększenie trój glicerydów we krwi lub zarażenie glistą ludzką. Przyjmowanie niektórych leków również może mieć wpływ na rozwój ostrego zapalenia trzustki.
Ostre zapalenie trzustki objawy
Do objawów sugerujących ostre zapalenie trzustki zaliczamy silny ból w nadbrzuszu, pojawiający się nagle i promieniujący do pleców. Zazwyczaj trwa on dłużej niż jeden dzień, pojawia się nagle i stopniowo staje się coraz bardziej intensywny. Kolejnymi objawami są silne wymioty, wzdęcie brzucha oraz wstrzymanie oddawania stolca i gazów. Spadek ciśnienia, a także przyspieszenie tętna również wskazują na ostre zapalenie trzustki. Niepokojącym objawem jest też czerwonosine zabarwienie cery. Jeżeli rozpoznamy u siebie jakikolwiek z powyższych objawów, musimy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej. Do czasu postawienia diagnozy, należy wstrzymać się z jedzeniem.
Ostre zapalenie trzustki leczenie
W przypadku ostrego zapalenia trzustki musimy zostać poddani intensywnemu leczeniu na oddziale chirurgicznym lub intensywnej opieki medycznej. Leczenie chirurgiczne wymagane jest w przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło spodziewanych efektów, a także w przypadku osób, u których wystąpiły powikłania, na przykład zakażona martwica lub ropień trzustki. Jeśli ostre zapalenie trzustki ma łagodną postać, możemy być leczeni krótkotrwałą głodówką, trwającą około 4 dni. Jeśli pojawiła się kamica żółciowa, pęcherzyk żółciowy musi zostać usunięty. Jeżeli zapalenie ma ciężki przebieg, pacjenci są odżywiani dojelitowo.
Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny
Przewlekłe zapalenie trzustki to długotrwały proces zapalny, mający miejsce w miąższu trzustki. Główną przyczyną tego stanu jest nadużywanie alkoholu. Na rozwój choroby mają jednak też wpływ predyspozycje genetyczne oraz palenie papierosów. Ponadto, możemy zachorować na przewlekłe zapalenie trzustki, jeżeli nasza dieta jest wysokokaloryczna, zawierająca dużo tłuszczu i białka. Wady rozwojowe trzustki oraz zmiany, które utrudniają odpływ soku trzustkowego do dwunastnicy również przyczyniają się do tego stanu.
Przewlekłe zapalenie trzustki objawy
Najczęstszym objawem przewlekłego zapalenie trzustki jest ból brzucha, zazwyczaj trwający od kilku godzin do kilkunastu dni. Często pojawia się po spożyciu alkoholu lub ciężkostrawnego posiłku. Ból pojawia się w nadbrzuszu i promieniuje do prawego lub lewego podżebrza. Innym objawem jest chudnięcie, które wynika z ograniczania spożywania pokarmów z powodu bólu pojawiającego się po posiłku. Okresowo występująca żółtaczka, pojawiająca się w czasie bólu lub po nim, także może wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki. Powodem jest występowania jest obrzęk trzustki, który uciska na przewód żółciowy. Jednak żółtaczka najczęściej mija po jakimś czasie. Kolejnym objawem, który możemy zaobserwować, jest biegunka. Spowodowana jest ona zmniejszonym wydzielaniem enzymów, co prowadzi do pogorszenia się trawienia oraz wchłaniania pokarmów. Oprócz tego, w późniejszym okresie przewlekłego zapalenia trzustki może wystąpić niewydolność wewnątrzwydzielnicza, co prowadzi do nietolerancji glukozy. Ma to wpływ na dietę pacjenta, która musi zostać zmodyfikowana.
Przewlekłe zapalenie trzustki leczenie
Przewlekłe zapalenie trzustki zazwyczaj leczy się poprzez podawanie pacjentom enzymów trzustkowych. Jeżeli podczas choroby pojawiła się cukrzyca, wymagane jest podawanie insuliny. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, musimy przejść zabieg endoskopowy. Gdy ból nie przemija, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Rozwiązaniem, które przynosi efekty jest usunięcie głowy trzustki z częścią żołądka i dwunastnicy. Przewlekłe zapalenie trzustki oraz ostre zapalenie trzustki to dolegliwości, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia, które odniesie lepsze efekty, jeśli będzie wprowadzone już na początku choroby.