Zapalenie stawów – przyczyny objawy i leczenie

Zapalenie stawów jest grupą chorób. Przebieg zapalenia stawów prowadzi do zniekształcenia stawów. Ogranicza również ruchomość oraz uszkadza stawy. Zapalenie stawów, dopiero w zaawansowanym stadium może dać o sobie znać. Jest stanem bardzo przykrym i podstępnym. Jeżeli jednak szybko zaczniemy leczyć chorobę, to jest możliwe jej zahamowanie. Daje to również możliwość powrotu do normalnej aktywności.

Przyczyny – zapalenie stawów, objawy i leczenie

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, co przyczynia się do zapalenia stawów. Stan zapalny stawów pojawia się na pewno przy zwyrodnienie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, dnie moczanowej, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów.

Jeżeli chodzi o zwyrodnienie stawów-to ma to związek z wiekiem. Pojawia się ta choroba między 40 a 60 rokiem życia. Przypadłość ta powoduje ból oraz problemy z poruszaniem się. Do najbardziej charakterystycznych objawów zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy: silny ból kręgosłupa, nasilenie bólu klatki piersiowej podczas oddychania, zajęcie większych stawów, ból pięt, ból i sztywność w okolicy żeber, ból i obrzęk okolicy stawów mostkowo-obojczykowych. Chorobę tę leczy się przez przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym oraz rehabilitacji.

Dna moczanowa jest schorzeniem, polegającym na odkładaniu kwasu moczowego w obrębie stawów. Jeżeli mamy nadmiar jego to wtedy- wywoływany jest trudny do wytrzymania ból. Do rozwoju choroby przyczynia się przede wszystkim styl życia. Największe ryzyko mają te osoby, które źle się odżywiają. Ich choroba obfituje w mięso, podroby, wędzone produkty. Produkty te nie dość, że przyczyniają się do otyłości, to dodatkowo są bogate w związki purynowe. W procesie ich rozkładu powstaje kwas moczowy. Gromadzi się w obrębie stawów oraz niszczy chrząstkę stawową. Należy pamiętać, że początkowo choroba ta nie daje żadnych objawów. Chorzy więc nie zdają sobie z prawy z problemu. Chory staw jest wrażliwy na dotyk. Jak i również jest obrzeknięty i zaczerwieniony. Skóra nad nim jest błyszcząca oraz czerwone. Samo leczenie wymaga diety oraz przyjmowania leków. Leki mają ograniczyć odkładnie się kwasu moczowego.

Młodzieńcze idiomatyczne zapalenie stawów pojawia się u dzieci do 16 roku życia. Podłożem tej choroby jest podłoże immunologiczne. Zaburzony układ immunologiczny wywołuje stan zapalny w obrębie stawów. Prowadzi to do systematycznego uszkadzania. Rozwój choroby mogą decydować uwarunkowanie genetyczne lub środowiskowe. Choroba sprawia, że pacjenci są apatyczni, osłabieni, mają gorączkę. Jak i również nie mają łaknienia, unikają aktywności fizycznej. Bardzo często objawy kojarzone są z grypą. Na dodatek zaczynają kuleć. Wokół zajętego stawu pojawia się obrzęk. Podstawą leczenia są leki o przeciwdziałaniu zapalnym.

Reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów zalicz się do chorób autoimmunologicznych. Może mieć to związek z paleniem papierosów. Czasem jest również aktywowane przez infekcję bakteryjną lub wirusową. Najczęściej schorzenie to dotyka kobiety między 40 a 55 rokiem życia. Na początku choroba zaczyna się od dolegliwości małych stawów tj. dłoni oraz stóp. Szczególnie rano, pacjenci odczuwają ból i sztywność. Dolegliwości te mijają jednak po rozruchu. Jeśli choroba postępuje, to stan zapalny może zaatakować większe stawy. Jeżeli natomiast choroba nie jest leczona, może dojść nawet do kalectwa. Aby wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów, w pierwszej kolejności stosuje się leki zapalane. Zależy również to od stopnia zaawansowanie choroby. Jeżeli jednak leki nie działają stosuje się leczenie biologiczne.

Łuszczycowe zapalenie stawów jest stanem zapalnym stawów, w łuszczycy. Choroba ta często występuję z łuszczycą skóry, ale nie jest to regułą. Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycowego zapalenia stawów są zmiany w stawach międzypaliczkowych dalszych rąk lub stóp. Innym typowym objawem jest tworzenie się wokół zaatakowanych stawów wyrośli kostnych oraz niesymetryczne zajmowanie się stawów. Łuszczycowe zapalenie stawów rozwija się głównie w stawach obwodowych. Dotychczas nieopracowanie skutecznego sposobu leczenie tej choroby. Jednak możliwe jest dobre panowanie nad łuszczycowym zapaleniem stawów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest