Zapach ciała – co mówi o Twoim zdrowiu?

Badania dowodzą, że zapach jest jednym z najsilniej odczuwanych zmysłów. Bardzo często tylko dzięki woni konkretnych perfum potrafimy przywołać w głowie wspomnienia związane z osobą, która ich używała. Poszczególne zapachy kojarzą nam się z rodzinnym domem, wakacjami czy jakąś porą roku. Ale czy zawsze zwracamy uwagę na…zapach własnego ciała? Czasem jesteśmy do niego przyzwyczajeni tak bardzo, że nie zauważamy w nim zmian. To jednak błąd! Okazuje się, że bardzo wiele chorób objawia się również…charakterystycznym zapachem.

Co zapach ciała mówi o Twoim zdrowiu?

Brzydki zapach skóry może świadczyć, że cierpisz na grzybicę, a nasz organizm zaatakowały drożdże Candida. Te mikroorganizmy obecne są we florze bakteryjnej naszych jelit. Jeśli napotkają na swojej drodze odpowiednie warunki wytwarzają grzybnię, która prowadzi do grzybicy. Grzyby atakując narządy wewnętrzne mogą wytwarzać nieprzyjemny zapach, który odczuwamy wąchając skórę. Dziwny zapach ciała może towarzyszyć także takim chorobom jak: cukrzyca, niewydolność nerek, zakażenie skóry.

Nieprzyjemny zapach z nozdrzy może świadczyć o nadczynności tarczycy. Jej objawem jest uczucie gorąca, nerwowość, chudnięcie i duszności. Tarczyca wytwarza zbyt dużą ilość hormonów,a  nieprzyjemny zapach może być spowodowany przyjmowaniem leków w nadczynności tarczycy.

Zapach moczu może być wyznacznikiem choroby – kiedy pachnie on acetonem (znanym np. z woni zmywaczy do paznokci), może to oznaczać zaawansowaną cukrzycę. Ponadto, nie należy lekceważyć zapachów wydobywających się z narządów płciowych, bo i one mogą świadczyć o różnych infekcjach – grzybiczych czy bakteryjnych.

Rybi smród pochwy może wskazywać na infekcję drożdżakową, infekcję przenoszoną drogą płciową (STI), a nawet chlamydię. Z kolei kwaśny zapach w tych okolicach często jest jednym z objawów infekcji bakteryjnej, wywołanej przez przerost bakterii, najczęściej Gardenelli Vaginalis. Jest to schorzenie dość częste i przytrafić się może każdej kobiecie, niezależnie od prowadzonego stylu życia.

Brzydki zapach z buzi spowodowany  może być przez dość sporą gamę schorzeń, takich jak infekcje zatok/ płuc, zapalenie oskrzeli, refluks żołądkowy, zakażenie migdałków, choroby wątroby i nerek. Często jednak przyczyna jest zgoła prostsza i całkowicie nieszkodliwa rzecz, a mianowicie spanie z otwartymi ustami. W takiej sytuacji jama ustna może wyschnąć, a będąc pozbawiona śliny, która ma działanie ochronne, staje się źródłem wielu bakterii wytwarzających nieprzyjemny zapach.

Pamiętajmy jednak, że nie każda zmiana świadczy o poważnej chorobie i czasem przyczyna woni naszej skóry czy potu może być o wiele prostsza: skóra zmienia zapach pod wpływem palenia papierosów, procesu trawienia alkoholu, a nawet przy stosowaniu różnego rodzaju restrykcyjnych diet. Niektórzy od zawsze borykają się zaś z problemem nadpotliwości i przykrego zapachu potu,i dla nich również nie będzie to znaczący objaw dolegliwości.

Zapach ciała – jak zapobiegać nieprzyjemnym zapachom?

Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej kąpieli i stosowaniu specjalnych żeli antybakteryjnych. Warto pomyśleć o zmianie diety, która polegałaby na zwiększeniu ilości spożywanych warzyw oraz owoców. Nie należy zapominać o nawodnieniu organizmu, sięgając również po zioła oczyszczające.

Podsumowując, warto kontrolować własny organizm pod kątem różnych niepokojących objawów, a pomocny w tym może być również zapach. Taka samoświadomość na pewno zdziała więcej dobrego niż złego.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest