Dieta 1500 kcal – zasady, przykładowy jadłospis oraz efekty

Lato za nami. Okres „okupacji” siłowni i gabinetów dietetycznych przez tłumy sezonowych zapaleńców pracujących nad wakacyjną formą skończył się. Warto jednak nie osiadać na laurach i bez względu na porę roku walczyć o upragnioną szczupłą sylwetkę zarówno poprzez sport, jak i w kuchni. Wybór dostępnych diet jest ogromny. Poszczególne plany żywieniowe są dostosowane do możliwości, stanu zdrowia, preferencji. Osoby, którym nie w smak reżim diety 1000 kcal, mogą spróbować mniej restrykcyjnej diety 1500 kcal.

Dieta 1500 kalorii – na czym polega? Jak ją stosować?

Biorąc pod uwagę, że dorosły człowiek ma potrzeby energetyczne na poziomie 1700-3000 kcal to ten rodzaj niskokalorycznej diety nie wydaje się być głodówką. Co więcej, dieta 1500 kcal jest źródłem potrzebnej porcji energii jednocześnie zmuszając organizm do czerpania jej z nagromadzonych zapasów. Jest ona polecana osobom zdrowym, które mają problem z nadmiernym spożywaniem słodyczy. Niemniej jednak, decydując się na obcięcie energetyczności codziennego menu trzeba pamiętać o zasadach racjonalnego, odpowiednio zbilansowanego żywienia. Dieta skomponowana w sposób odpowiedzialny uchroni przed efektem jo-jo, którego pojawienie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, depresji, pogorszenia samopoczucia. Dieta 1500 kcal działa na zasadzie „mało, a często”. Nakazuje się spożywanie 5 posiłków, co 3-4 godziny.

Jak skomponować jadłospis diety odchudzającej?

1.Białko

Komponując jadłospis diety 1500 kcal należy włączyć do menu produkty bogate w wysokowartościowe białko. Pełni ono w organizmie funkcję budulcową, dostarcza energii (1g= 4kcal), zmniejsza wydzielanie greliny- hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu, poprzez termogenezę pokarmową zwiększa przemianę materii. Istnieje zalecenie by dostarczać 1 g białka na 1 kg należnej masy ciała. Źródłem białka w diecie 1500 kcal może być chude mięso drobiowe oraz jaja, które są również kopalnią cennych witamin, lecytyny, luteiny oraz żelaza. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty na co najmniej 3 godziny przed pójściem spać.

2.Węglowodany

W trakcie diety odchudzającej nie można zapomnieć o węglowodanach, oczywiście z wyłączeniem cukrów prostych. Wśród głównych wielocukrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest błonnik (minimum 25-30 g na dobę), który:

  • pęcznieje w żołądku, dając poczucie sytości,
  • reguluje poziom cukru we krwi,
  • zmniejsza ilość „złego” cholesterolu we krwi,
  • stymuluje metabolizm.

3.Tłuszcz

Właściwie zbilansowana dieta uwzględnia również tłuszcze, które w diecie zdrowej osoby dorosłej powinny dostarczać do 30% dziennej dawki energii. Naukowo potwierdzono, że powszechnie uważany za wroga szczupłej sylwetki tłuszcz ma prozdrowotne właściwości. Niemniej jednak, nie każdy rodzaj tłuszczu jest korzystny. Osobom na diecie, i nie tylko, polecane są produkty obfitujące w tłuszcze nienasycone. Obok węglowodanów są one głównym źródłem energii, ale także:

  • dostarczają witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
  • mają wpływ na stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL,
  • budują błony komórkowe,
  • hamują powstawanie zakrzepów w naczyniach wieńcowych i mózgowych,
  • tworzą niektóre hormony,
  • obniżają ciśnienie krwi.

Najlepszymi źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych są oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, kukurydziany), ryby (łosoś, makrela, śledź), awokado oraz orzechy. Co do picia? Ponadto w trakcie stosowania diety 1500 kcal należ wypijać każdego dnia około 1,5 litra niesłodzonych napojów, w szczególności niegazowaną wodę mineralną. Konieczna jest także rezygnacja z alkoholu, który jest źródłem pustych kalorii oraz potęguje uczucie głodu.

Propozycja 1-dniowego jadłospisu diety 1500 kcal

  1. Śniadanie
    Twaróg chudy (100 g), 2 kromki chleba żytniego, 4 pomidorki koktajlowe, 5 rzodkiewek, 4 liście sałaty, szklanka soku z marchwi (389 kcal)
  2. Drugie śniadanie
    Koktajl (banan, 50 g jagód, szklanka mleka sojowego, woda), 4 orzechy (363 kcal)
  3. Obiad
    Filet z piersi kurczaka bez panierki (80 g), 50 g ugotowanego ryżu dzikiego (267 kcal)
    podwieczorek
    Sałatka owocowa (279 kcal)
  4. Kolacja
    2 kromki pieczywa chrupkiego, sieja wędzona (80 g), 100 g sałaty friese z łyżeczką octu winnego oraz łyżeczką oliwy z oliwek, szklanka soku pomidorowego (218 kcal)

Dieta 1500 kcal zalety i wady

Diety niskokaloryczne prowadzą zazwyczaj do szybkiego spadku masy ciała o średnio 1,5-2 kilogramy w ciągu tygodnia. Warto jednak, spośród dostępnych diet, wybrać tę, która nie tylko umożliwia schudnięcie, ale również nie pozwala na bycie głodnym. W założenia te wpisuje się dieta 1500 kcal. Odpowiednio skomponowana zapewnia wszystkie składniki odżywcze oraz jest dobrym rozwiązaniem na spokojną i powolną redukcję masy ciała. Korzystnie wpływa na ograniczenie apetytu na słodycze, ponieważ przyczynia się do ustabilizowania poziomu cukru we krwi.

Dieta 1500 kcal może być sposobem na zdrowe jedzenie, ponieważ nie powoduje on szkody dla organizmu. Mogą na niej schudnąć zarówno osoby otyłe i mężczyźni. Wskazane jest, aby podczas stosowania diety regularnie ćwiczyć.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest