Wyrostek robaczkowy – objawy, przyczyny i leczenie

Wyrostek robaczkowy to niewielka część układu pokarmowego umiejscowiona po prawej, dolnej stronie brzucha. Zapalenie wyrostka najczęściej objawia się przede wszystkim silnym bólem, ale również innymi niepokojącymi objawami. Jeśli tylko zaobserwujesz pierwsze oznaki mogące o zapaleniu wyrostka, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – kogo dotyka?

Najczęściej na ból w prawym, dolnym rogu brzucha skarżą się dzieci, ale bardzo często są to również młode osoby w wieku 20 – 30 lat. Zapalenie jest wywołane odkładaniem się resztek pokarmu w wyrostu, przyczyniając się w ten sposób do infekcji wirusowych, grzybiczych oraz bakteryjnych. Do odkładania pokarmu najczęściej dochodzi u osób z dietą o niskiej zawartości spożywanego błonnika. Do tej pory jednak nie stwierdzono reguły, która umożliwiłaby odpowiedź na pytanie, dlaczego może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

Początkowe objawy nie koniecznie muszą świadczyć o zapaleniu wyrostka, najczęściej jest to ból brzucha, ciężki do zlokalizowania. Odkładający się pokarm w wyrostku powoduje stan zapalny, dlatego bardzo często chory może skarżyć się na gorączkę. Dodatkowo apetyt jest zdecydowanie zmniejszony, a chory odczuwa, że zaczynają się pojawiać problemy gastryczne, takie: jak zaparcia, gazy, nudności, a nawet wymioty. W miarę rozwoju zapalenia chory skarży się na ból silny ból towarzyszący praktycznie każdej czynności, występujący w dolnej, prawej stronie brzucha.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – rodzaje

Ze względu na sposób rozwoju zapalenia i jego przebieg, wśród chorych wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia wyrostka: ostre zapalenie wyrostka robaczkowego oraz przewlekłe zapalenie wyrostka.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego: ból pojawia się nagle i z biegiem czasu nasila się. Podczas naciskania dolną część brzucha po prawej stronie ból jest silniejszy. Bardzo często utrudnione jest normalne poruszanie się. Chory powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza gdy ból nie ustępuje, wyrostek powinien być usunięty podczas zabiegu chirurgicznego.

Przewlekłe zapalenie wyrostka: występuje bardzo rzadko. Objawy mogą się nasilać, a z czasem słabnąć. Najczęściej choremu towarzyszy złe samopoczucie oraz silne bóle brzucha. Ból często przechodzi sam bez inwazyjnych zabiegów, jednak nie należy bagatelizować sprawy i zgłosić się do lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – zabieg i okres rekonwalescencji

Usunięcie wyrostka robaczkowego najczęściej zostaje wykonane za pomocą laparotomii, jest to inwazyjny zabieg polegający na otwarciu jamy brzusznej. W niektórych przypadkach możliwe jest usunięcie wyrostka bez ingerowania w zabiegi chirurgiczne – za pomocą antybiotyków, jednak tylko wtedy gdy zmiany nie są zbyt rozległe. Proces leczenia powinien zostać ustalony wyłącznie przez lekarza.
Chory po usunięciu wyrostka powinien pamiętać o odpowiedniej diecie. Zbieg dotyczył układu pokarmowego, dlatego dieta powinna być lekkostrawna. Wyrostek jest częścią jelit więc po zabiegu nie powinny one być nadmiernie obciążane. Bardzo często kilka godzin po usunięciu wyrostka pacjent może się skarżyć na ból, nudności oraz wymioty. Na kilka tygodni po zabiegu nie zaleca się wykonywać obciążających ćwiczeń, aby nie uszkodzić szwów pooperacyjnych.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – czy jest zagrożeniem dla życia?

Każde objawy powinny być skonsultowane z lekarzem. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego powinno zostać usunięte, w przeciwnym razie może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest