Czy pamiętasz, jak Panie higienistki sprawdzały dzieciom głowy w szkołach, w poszukiwaniu wszy? Wszy to problem dzieci w wieku szkolnym, który może dotyczyć również dorosłych. W Polsce spotykane najczęściej pod postacią wszawicy głowowej, mogą przysporzyć wstyd, plotki i wytykanie palcami. Czy wszy są aż tak groźne i świadczą o skrajnym niezachowaniu higieny u człowieka? Jak się okazuje, ten niewielkich rozmiarów owad jest znany ludzkości już od milionów lat.
Spis treści
Przyczyny wszawicy
Wszawica jest wstydliwą chorobą polegającą na zarażeniu się owadami, które powszechnie kojarzone są z brudem i niezachowaniem należytej higieny osobistej. Najczęściej występujące u dzieci, spowodowane są głównie zarażeniem od rówieśników w szkole lub przedszkolu. Zarazić może się każdy, zarówno poprzez pożyczenie szczotki do włosów, czapki lub innego okrycia. Wszy są owadami pełzającymi, dlatego z łatwością mogą przejść na drugą osobę lub ubranie wiszące blisko w szatni. Mówi się, że wszawica to problem całej rodziny. Niestety, mając bliskie kontakty z osobą zarażoną istnieje wysokie prawdopodobieństwo przejścia pasożyta. Wszawica w zdecydowanej większości dotyka bezdomnych i biedne gospodarstwa. Nie jest to jednak reguła. Osoba zachowująca wszystkie środki ostrożności, także może być narażona na „złapanie” owada.
Objawy wszawicy u dzieci i dorosłych
Wszy, to małe owady, nie posiadające skrzydeł i żywiące się krwią żywiciela. Co to oznacza? Owady te wbijają się w skórę, ssą krew jednocześnie wpuszczając toksyny do wcześniej wyciętego otworu. Przerażający opis operacji owada na naszym ciele, sygnalizuje charakterystyczne uczucie swędzenia. Drapanie może jedynie pogorszyć stan blizny, powodować strupki, które rozdrapywane będą znacznie utrudniać gojenie. W najgorszych przypadkach na głowie chorego dochodzi do zakażenia bakteryjnego i reakcji alergicznych w obszarze głowy: na karku i szyi. Niestety, wszawica głowowa, to nie jedyny problem.
Wszawicę możemy rozpatrywać również w dwóch innych kategoriach: wszawicy odzieżowej oraz łonowej. Z wszawicą odzieżową mamy do czynienia w chwili styku z tkaniną, w której owad zamieszkuje. Często podczas noszenia ubrania dochodzi do ugryzienia przez węsz i problematycznego świądu. Drugim typem jest występowanie wszy w okolicy ud, krocza, pachwin i narządów płciowych. Zdarza się to szczególnie często podczas dużego owłosienia, tych okolic ciała.
Wszawica, jak jej się pozbyć? Leczenie
Niestety, wszawica jest często problemem nie tylko samego dziecka, ale także całej jego rodziny. Wszy to owady, którymi dziecko może zarazić się w szkole. Problem, pomimo dużej cywilizacji i szerokiego dostępu do środków czystości oraz poprawy warunków życia, wciąż jest duży. Wynika to z faktu, że wszy nie dotyczą już jedynie osób niedbających o swoją higienę, ale również czystych i zadbanych. W leczeniu warto wykorzystać polecony przez specjalistę preparat na wszy. Preparaty działają aktywnie poprzez niszczenie dojrzałych owadów. Dodatkowym zabiegiem mechanicznym jest częste szczotkowanie włosów oraz mycie. Płukanie włosów preparatami aptecznymi oraz roztworami uzyskanymi samodzielnie, należy powtarzać, w celu jak najszybszego wyeliminowania nowych pasożytów. Skutecznym rozwiązaniem, które stosowały nasze babcie, jest płukanie głowy wody z łyżeczką octu. Pomimo drażniącego zapachu, warto stosować tą metodę gdyż jest ona niekosztowna i skuteczna. Producenci oferują także specjalne szampony na wszy. Nowoczesne preparaty zawierają zarówno związki chemiczne, silikonowe, jak i bardziej delikatne dla naszych włosów, ziołowe.