Woda utleniona to środek, który zawsze powinniśmy mieć w domowej apteczce, ponieważ jest bardzo przydatna przy skaleczeniach. Używamy jej do dezynfekcji ran, jednak znalazła zastosowanie również w innych dziedzinach, na przykład w kosmetyce. Dzięki sowim właściwościom, woda utleniona może być wykorzystana na wiele sposobów.
Spis treści
Woda utleniona-jej właściwości i do czego ją wykorzystać
Jeśli chodzi o lecznicze właściwości wody utlenionej, pierwszą jaka przychodzi nam do głowy, jest jej działanie przeciwbakteryjne. Stosujemy ją najczęściej do odkażania ran, ponieważ w połączeniu z płynami ustrojowymi, woda utleniona pieni się i wydziela tlen, dzięki czemu rana zostaje oczyszczona. Oprócz tego zastosowania, woda utleniona do ucha to świetny sposób na zwalczenie bólu. Jeśli czujemy, że mamy zatkane ucho, warto wlać do ucha kilka kropel wody utlenionej i poczekać, aż dotrze w głąb ucha. Po paru minutach powinniśmy poczuć, że ucho się odetkało, ponieważ woskowina się rozpuściła. Woda utleniona jest środkiem, który znalazł zastosowanie również wleczeniu kataru oraz chorych zatok. Należy jednak pamiętać, że nie możemy wlewać do nosa samej wody utlenionej. Musimy rozpuścić około siedmiu kropli wody utlenionej z 5 mililitrami soli fizjologicznej i taki roztwór, a następnie wlać go do nosa przy użyciu pipetki. Jest również inny sposób, a mianowicie inhalacja. Do szklanki wlewamy kilka kropli soli fizjologicznej oraz 10-15 kropli wody utlenionej i do połowy szklanki wlewamy gorącą wodę. Następnie nachylamy się nad szklanką, jednocześnie przykrywając głowę ręcznikiem. Pozwoli to na szybsze pozbycie się kataru oraz bólu zatok. Woda utleniona może być także wykorzystana do złagodzenia objawów łuszczycy, grzybicy stóp oraz trądziku.
Woda utleniona do ust
Ponadto, płukanie gardła wodą utlenioną jest dobrym sposobem na zredukowanie bólu. Przygotowujemy płukankę, rozcieńczając jedną łyżeczkę wody utlenionej w szklance wody i płuczemy gardło. Czynność powtarzamy kilka razy dziennie. Dzięki tej metodzie, ból staje się mniej dotkliwy, a oprócz tego, płukanka łagodzi również ból dziąseł. Taką płukankę możemy zastosować również w celu zwalczania chorób przyzębia oraz stanów zapalnych dziąseł. Płukankę również stosujemy kilka razy na dobę. Możemy także wykorzystać wodę utlenioną, aby pozbyć się przykrego zapachu z ust. Płukankę przygotowujemy w taki sam sposób, jak powyżej i stosujemy kilka razy dziennie. Dzięki temu, zlikwidujemy nieświeży oddech lub zapach czosnku.
Woda utleniona do picia-czy to bezpieczne?
Wiele osób uważa wodę utlenioną za środek, który można stosować do zwalczania wielu dolegliwości. Z tego powodu, że posiada właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, niektórzy używają jej do picia, aby zadziałała wewnętrznie. Jednak nie jest to bezpieczny sposób radzenia sobie z dolegliwościami, ponieważ woda utleniona przeznaczona jest do użytku zewnętrznego i wykazuje żrące działanie. Jeżeli spożywamy wodę utlenioną, może to spowodować zator powodujący zaburzenia pracy serca, układu nerwowego oraz oddechowego. Po wypiciu wody utlenionej możemy mieć duszności, drgawki, zawał lub udar mózgu. W skrajnych przypadkach spożywanie wody utlenionej może powodować śmierć. Musimy więc pamiętać, aby w żadnym wypadku nie pić wody utlenionej, a stosować ją tylko na rany zewnętrzne lub ewentualnie do płukania gardła. Nie możemy jednak jej połykać. Jeśli borykamy się na przykład z dolegliwościami układu pokarmowego, nie możemy spożywać wody utlenionej w celu wyleczenia choroby. W takiej sytuacji powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie, bezpieczne środki do stosowania wewnętrznego.
Woda utleniona posiada szereg właściwości, które pozwalają na wykorzystanie tego środka w leczeniu wielu przypadłości. Jej głównym zadaniem jest dezynfekcja ran, jednak znajduje też zastosowanie w leczeniu bólu ucha lub gardła. Ważne jest, aby nigdy nie pić wody utlenionej ze względu na jej żrące właściwości. Musimy pamiętać, że może być ona używana wyłącznie zewnętrznie, aby nie dopuścić do sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.