Uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu

Niektóre dolegliwości powodują, że nasza codzienność powoli zaczyna zamieniać się w prawdziwą udrękę. Nie robiąc nic, by im przeciwdziałać, tylko pogarszamy własną sytuację. Kiedy dopadają nas bóle kręgosłupa o niewiadomym pochodzeniu, wówczas nie możemy bezczynnie czekać na to, co będzie dalej.

Podjęcie odpowiednich działań w takiej sytuacji to jedyne wyjście z sytuacji. Kręgosłup stanowiący swoistą podporę dla ludzkiego organizmu musi znajdować się w nienagannej kondycji. W przeciwnym wypadku dopadną nas ograniczenia w wykonywaniu prostych czynności na co dzień. Przeciążanie kręgosłupa na dłuższą metę może mieć dla nas opłakane skutki.

Patologiczny wytwór tkanki kostnej

Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie nie biorą się znikąd. My sami dostrzegamy je zdecydowanie za późno, nawet jeśli organizm uprzednio wcześniej wysyłał nam rozmaite sygnały. Uszkodzona tkanka chrzęstna powoduje powstanie narośli, które nie tylko przekładają się na ból, ale także m.in. na ograniczenie ruchomości stawów kręgosłupa.

Rzeczona narośl to osteofity. Tworzą się w momencie niszczenia tkanki chrząstnej. Choć z reguły pojawiają się w obrębie kręgosłupa, zdarza się, że występują także m.in. w obrębie stawów biodrowych, kolanowych, krzyżowo-biodrowych. Dalszy rozwój osteofitów nieuchronnie przyczynia się do choroby zwyrodnionej kręgosłupa.

Z reguły problemy zdrowotne nie przychodzą nagle. Osteofitoza rozwija się stopniowo. Często dotyczy osób w średnim wieku oraz seniorów. Początkowo pojawia się tępy ból pleców. Z czasem chory odczuwa go coraz mocniej w trakcie zintensyfikowanej aktywności fizycznej lub chwilę po jej zakończeniu. Niedogodności te zaburzają normalną egzystencję.

Nie można tego tak zostawić

Nieodwracalne zmiany, które niesie za sobą choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa powinny skłonić nas do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, by wyraźnie wyhamować ten proces. Spóźnione działania okażą się daremne, kiedy to doprowadzimy się do stanu, w którym nasza dawna sprawność fizyczna odeszła w niebyt.

Wbrew pozorom leczenie chorób kręgosłupa nie polega na leżeniu i odpoczynku. Kluczowe w tym przypadku okazuje się dbanie o właściwą kondycję fizyczną. Polecane są zwłaszcza aktywności takie jak pływanie czy jazda rowerem. Wszelkie ćwiczenia najlepiej wykonywać po uprzedniej konsultacji z rehabilitantem, by nie podejmować ryzykownych działań i nie pogorszyć tym samym swojego stanu.

Kiedy działania w ramach rehabilitacji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wówczas warto wspomóc leczenie osteofitozy za pomocą farmakoterapii. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zdarza się, że to jednak za mało, by chory odczuł faktyczną ulgę. W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Choroby kręgosłupa mogą sprawić, że codzienna egzystencja staje się prawdziwą udręką. Podejmując odpowiednio szybko niezbędne działania możemy zahamować procesy, które doskwierały nam niemal w każdym momencie. Nie zwlekajmy z leczeniem takich chorób jak osteofitoza, gdy jej rozwój będzie zaawansowany.

Źródło: Wylecz.to

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest