Jak wygląda trasa biegu terenowego?

Dodano:08.07.2021 11:07
Udostępnij

Masz przed sobą pierwszy bieg terenowy i chcesz się do niego dobrze przygotować? Podpowiemy, jak to zrobić dobrze, skupiając się na tym, jakie wymagania postawi przed tobą dzika przyroda.

Biegi terenowe to konkurencja, którą trudno porównać z miejskim maratonem. Cel jest ten sam (ukończenie biegu),za to trasa zupełnie inna. Trasy na łonie natury są malownicze, ale nieporównywalnie bardziej wymagające. Z tego powodu potrzebne będzie lepsze przygotowanie kondycyjne i wyposażenia. W biegach terenowych nie chodzi o to, aby porównać swój wynik z pozostałymi uczestnikami biegu, lecz by zmierzyć się z naturalnymi przeszkodami i własnymi ograniczeniami.

Jak przygotować się do biegu terenowego?

Bez treningu crossowego wiele nie zdziałasz. Osoby, które do tej pory biegały po miejskich trasach, powinny potraktować bieg terenowy jako zupełnie inny sport. Dlaczego? W mieście możesz niemal całkowicie się wyłączyć, bo nawierzchnia jest gładka i zwykle płaska. W terenie jednak często napotykasz różne przeszkody. Aby przygotować się do biegu terenowego, trzeba pracować nie tylko nad wydolnością, ale także koncentracją i orientacją w terenie.

Skoro trasa jest inna, to również podstawowe wyposażenie musi być do niej dostosowane. Zacznijmy od najważniejszego – buty do biegów terenowych zapewnią stopom przyczepność na różnego typu nawierzchniach. Powinny mieć bieżnikowaną podeszwę, która będzie chronić biegacza przed niekontrolowanym poślizgiem na mokrej nawierzchni. Warto wybrać buty do biegów terenowych, które będą chroniły stopy przed przemoczeniem. Świetnym rozwiązaniem będą buty ze specjalnymi, ochronnymi płytkami w podeszwie, które zabezpieczą stopę przed ostrymi elementami podłoża, gdyż na trasie mogą pojawić się wystające korzenie, kamienie czy gałęzie.

Jak biegać w terenie?

Często to walka o utrzymanie równowagi. Twoja postawa nie musi być idealnie wyprostowana – nie bój się sięgnąć po najbliższą gałąź lub konar, żeby nie upaść. Nawet gdy jesteś zmęczony, staraj się nie powłóczyć nogami. Spróbuj poruszać się jak tancerz na nierównościach – lekki krok to technika zalecana przez najlepszych zawodników. Tempo nie ma tutaj tak dużego znaczenia jak podczas miejskiego maratonu. Chodzi o to, aby pokonać wszystkie przeszkody, jakie stwarza trasa, którą przygotowała dla biegaczy natura. Dobrym przykładem są wzniesienia – nigdy nie pokonuj ich w jak najszybszym tempie, bo bardzo szybko przekroczysz próg, który twój organizm odczyta jako maksymalny wysiłek. A to właśnie uczucie wysiłku ma znaczenie – przez całą trasę powinieneś je odczuwać w podobny sposób. Tylko w ten sposób mądrze zagospodarujesz posiadaną energię i dobiegniesz do mety.

Pamiętaj, że trasa zmienia się i wciąż pojawiają się nowe przeszkody. Dlatego obserwuj to, co jest kilka metrów przed tobą. W ten sposób zdążysz w porę zareagować i przygotować ciało na zmianę kierunku lub konieczność przeskoczenia przez wystający konar. Biegi terenowe są niesamowicie emocjonujące, a satysfakcja, jaką daje ukończenie trasy, jest ogromna. Solidne przygotowanie pozwoli ci korzystać z tego, że pokonujesz malowniczą trasę – zamiast walczyć ze sobą, będziesz podziwiał widoki.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Dobre buty to podstawa każdej aktywności fizycznej . Sprawdź, jak dobrać je poprawnie

12 maja 2022

Obuwie sportowe to nieodłączny element garderoby każdego z nas. Cenimy sobie w nich przede wszystkim komfort użytkowania, ale także nierzadko niebanalny wygląd. Bez względu na to, czy towarzyszą nam w codziennych czynnościach czy podczas uprawiania s...więcej

Jaki sprzęt do ćwiczeń zakupić aby regularnie dbać o formę?

05 kwietnia 2022

Sprawdź, na czym warto ćwiczyć w domu, by podczas treningu aktywować maksymalną liczbę partii ciała. Treningi domowe w trosce o zdrowie Regularne ćwiczenia fizyczne to nie tylko podstawa w utrzymaniu świetnej sylwetki i kondycji, ale również jeden z...więcej

Sprzęt cardio w domu? Postaw na topowe marki z oferty sklepu sportowego Sportano

30 marca 2022

Solidny trening nie musi oznaczać wyjścia na siłownię. W nowym sklepie internetowym Sportano można znaleźć profesjonalny sprzęt cardio, który sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach. Najlepsi producenci jak Kettler, Spokey czy Matrix gwarantują...więcej

W jaki sposób trenują esportowcy, aby być w świetnej formie?

26 marca 2022

E-sport jest coraz bardziej popularną dziedziną sportową. Choć wiele osób traktuje zawodowe granie w gry z rezerwą, to nie jest to słuszne podejście. Również tutaj dokonuje się prawdziwa rozgrywka, rywalizacja przyciąga zaś kibiców. Bardzo ważną rolę...więcej