Usg jamy brzusznej – na czym polega? Zalecenia, przebieg oraz przygotowanie

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie wpisywała w wyszukiwarkę możliwych chorób z nim związanych. Ale bez paniki. Sporadyczny ból brzucha najczęściej nie świadczy o poważnych problemach. Jeżeli jednak odczuwasz go regularnie i jest on dokuczliwy należy zwrócić się do lekarza i profilaktycznie wykonać usg jamy brzusznej. Pamiętaj, że cykliczne badania pomogą zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości wystarczająco wcześnie. Należy działać szybko zwłaszcza w przypadku, gdy nagle straciłeś na wadze, ból jest przewlekły lub cierpisz na biegunki.

Na czym polega usg jamy brzusznej?

Zabieg jest nieinwazyjny. Usg jamy brzusznej jest rodzajem testu obrazowego. Służy do badania narządów w jamie brzusznej, w tym wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki i nerek. Naczynia krwionośne, które prowadzą do niektórych z tych narządów, takich jak żyła główna dolna i aorta, można również badać za pomocą ultradźwięków. Maszyna ultradźwiękowa wykonuje zdjęcia narządów i struktur wewnątrz ciała. Maszyna wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od struktur ciała. Komputer odbiera te fale i używa ich do utworzenia obrazu. W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich lub tomografii komputerowej test ten nie naraża cię na promieniowanie jonizujące.

Jak się przygotować do zabiegu?

Weź ze sobą wygodne, luźne ubranie. Konieczne może być zdjęcie całej odzieży na badanym obszarze ciała. Przygotowania zależą od rodzaju wykonywanego usg. W celu zbadania wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i trzustki możesz zostać poproszony o zjedzenie beztłuszczowego posiłku wieczorem przed badaniem, a następnie unikanie jedzenia przez osiem do 12 godzin przed badaniem. W przypadku ultradźwięków nerek możesz zostać poproszony o wypicie czterech do sześciu szklanek płynu na około godzinę przed badaniem w celu wypełnienia pęcherza. Lekarz może również zalecić unikanie jedzenia przez osiem do 12 godzin przed badaniem, aby uniknąć nagromadzenia się gazu w jelitach. W przypadku usg aorty brzusznej może być konieczne unikanie jedzenia przez osiem do 12 godzin przed badaniem.

Przebieg

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej. Przezroczysty żel na bazie wody nakłada się na skórę brzucha. Pomaga to w transmisji fal dźwiękowych. Przenośna sonda zwana przetwornikiem jest następnie przenoszona na brzuch. Może być konieczna zmiana pozycji, aby lekarz mógł spojrzeć na różne obszary twoich narządów. Przeważnie test zajmuje mniej niż 30 minut. Możesz odczuwać niewielki dyskomfort związany z tym, że żel jest zimny i wilgotny. Po zakończonym badaniu radiolog zinterpretuje twoje zdjęcia ultrasonograficzne. Następnie omówi z tobą wyniki. Lekarz może poprosić cię o kolejne badanie kontrolne lub inne testy i umówić się na wizytę, jeżeli znajdzie ewentualne patologie w funkcjonowaniu narządów.

Dlaczego nie powinieneś z tym zwlekać

Ta procedura jest w stanie wykryć nieprawidłowości takie jak: tętniak aorty, ropień, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie żółciowe, kamienie nerkowe, zapalenie trzustki, powiększenie śledziony, guzy wątroby, niedrożność dróg żółciowych oraz marskość wątroby. Jest mało prawdopodobne, aby zabieg spowodował jakiekolwiek negatywne skutki lub komplikacje. Obrazowanie ultrasonograficzne jest znacznie bezpieczniejsze niż inne rodzaje obrazowań medycznych, takich jak: tomografia komputerowa lub zdjęcia rentgenowskie. Chociaż procedura jest bezpieczna, kobiety w ciąży powinny ograniczyć liczbę skanów ultrasonograficznych, które przechodzą w ramach środków ostrożności. Sam zabieg jest krótki, a możliwe skutki związane z przeciąganiem wizyty u lekarza mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest