Wizyta u lekarza najczęściej jest związane ze stresem. Najczęściej idziemy przecież do niego, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Niektóre specjalizacje wywołują szczególny stres, nie tylko ze względu na same dolegliwości, ale również ze względu na obszary ciała, których dotyczą. Ją z nich jest urologia kojarzona głównie z przerostem prostaty u starszych mężczyzn. Kim jest urolog i kiedy się do niego zgłosić? W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć ten temat.
Spis treści
Urolog – kim jest?
Urolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką i chorobami układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego u kobiet. Typowymi problemami, z jakimi zgłaszają się pacjenci, są:
- stany zapalne dróg moczowych
- nieprawidłowa praca pęcherza moczowego
- problemy z nietrzymaniem moczu
- wielomocz, krwiomocz, częstomocz
- kamienica nerkowa
- przerost gruczołu krokowego
- stulejka, wnętrostwo, załupek, wodniak jądra i inne choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych
- żylaki powrózka nasiennego
- zaburzenia erekcji
- nowotwory nerek, pęcherza moczowego, prostaty, jąder
- torbiele nerek
Urolog, może również wykonywać proste zabiegi operacyjne, a w trakcie leczenia pacjenta, w zależności od potrzeb, może współpracować z onkologiem, ginekologiem, endokrynologiem, diabetologiem czy też nefrologiem.
Kiedy się do niego zgłosić?
Z urologiem jest trochę jak z dentystą – dopóki nie wystąpi poważny problem, nikt nie chce się do niego zgłosić. Choroby układu moczowego zazwyczaj wywołują u nas nie tylko dyskomfort fizyczny, ale i psychiczny ze względu na intymne okolice, których dotyczą. Mimo to nie zapominajmy, że urolog jest takim samym lekarzem, jak każdy inny i nie powinniśmy mieć oporów, aby się do niego zgłosić, szczególnie kiedy zauważymy u siebie następujące objawy:
- nietrzymanie moczu
- uczucie parcia na pęcherz
- ból w trakcie oddawania moczu
- krew lub inne zmiany barwy w oddawanym moczu
- zmiany w ilości oddawanego moczu bez znaczącej zmiany w ilości przyjmowanych płynów
- pieczenie, ból, lub zmiany w wyglądzie narządów płciowych
- ból w dolnej części pleców lub podbrzuszu
- uczucie parcia na pęcherz
Jak się przygotować i jak przebiega wizyta u urologa?
Jeżeli korzystamy z publicznej opieki zdrowotnej do urologa skieruje nas lekarz rodzinny. Warto poprosić go (o ile sam tego nie zleci) o skierowanie na badanie moczu, krwi i zgłosić się do urologa od razu z gotowymi wynikami. Może to przyśpieszyć diagnozę naszej dolegliwości. Ponadto należy bardzo uważnie opisać nasze objawy. Pamiętajmy, że podczas wizyty jest duże prawdopodobieństwo, że lekarz zechce skontrolować stan naszych narządów płciowych, warto więc być na to przygotowanym zarówno mentalnie, jak i pod względem higieny. Dalszy przebieg wizyty będzie przebiegał różnie, w zależności od występujących objawów. W trakcie wizyty lekarz może chcieć wykonać USG układu moczowego, które wykonuje przy pełnym pęcherzu, warto więc wypić na około 1-2 godziny przed wizytą 1-1,5 l wody niegazowanej i nie spożywać posiłków na ok. 5 godzin przed planowaną wizytą.
W przypadku męskich problemów z prostatą urolog zapewne wykona jej badanie poprzez odbyt. Nie jest to na pewno komfortowa sytuacja, jednak badanie trwa krótko i pamiętajmy, że w grę wchodzi nasze zdrowie. Po wstępnej ocenie lekarz może zlecić wykonanie badań specjalistycznych takich jak USG przezodbytnicze prostaty, urografię (badanie przy pomocy promieni rentgenowskich po podaniu środka kontrastowego – służy do uwidocznienia całego układu moczowego), badanie urodynamiczne (służące do diagnozowania pracy dolnych dróg moczowych), cystoskopię (pozwalającej na obejrzenie pęcherza i cewki moczowej) i inne.
Urolog – nie taki straszny
Urolog wbrew obiegowym opinią, jest lekarzem, do którego zgłaszają się zarówno dzieci, jak i dorośli, mężczyźni, ale i kobiety. Pomoże nam we wszelkich problemach z układem moczowym. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi „odczarowaliśmy” trochę tę specjalizację i dzięki wiedzy o tym, czego możemy się spodziewać podczas wizyty u urologa, będzie ona mniej stresująca.