Trądzik niemowlęcy – przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik niemowlęcy jest to zapalenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Najczęściej występuje u niemowląt pomiędzy trzecim a dwunastym miesiącem życia. U dziewczynek może pojawić się później, nawet po skończeniu jednego roku życia. Dużo częściej występuje u chłopców. Czasami trwa aż do trzeciego roku życia. Jest popularnym zaburzeniem, które nie przekładają się na zdrowie dziecka. Od trądziku noworodkowego różni go tylko i wyłącznie czas występowania.

Przyczyny występowania trądziku

Lekarze mają problem z ustaleniem przyczyny zmian skórnych. Najczęściej uważają, że choroba może powstawać przez przegrzanie dziecka. Czasami przyczynami są drażniące środki czystości stosowane do prania ubrań. Delikatną cerę mogą podrażniać też nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji.

Mniej popularna teoria mówi o przyczynach hormonalnych. Androgeny kontrolują pracę gruczołów łojowych. Przez nadprodukcję łoju gruczoł albo mieszek włosowy zatyka się powodując stan zapalny. U dzieci wypryski nie są duże i na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak wysypka.

Zdarza się też twierdzenie, że trądzik niemowlęcy mylony jest ze skazą białkową. Nietolerancja na krowie mleko objawia się problemami skórnymi, jednak do tego pojawia się biegunka i wymioty.

Objawy trądziku niemowlęcego

Pojawia się zwykle na czole i policzkach dziecka, rzadziej na zagięciach stawu łokciowego czy kolanowego. Wypryski mogą występować na szyi i na plecach. To małe czerwone plamki pokrywające skórę, łatwo je pomylić z potówkami. Z czasem zmiany mogą zmienić się w twarde krosty koloru czerwonego. U dzieci w przeciwieństwie do nastolatków rzadko pojawia się biała substancja. Ta choroba skóry nie swędzi, ani nie boli. Nie występuje też gorączka, ani inne objawy.

Jednak niektóre badania mówią, że problem z trądzikiem młodzieńczym może być nasilony u dzieci, które miały wypryski na skórze w okresie niemowlęcym.

Niestety u niewielkiej części niemowląt przybiera ona groźną postać i na twarzy mogą pojawić się ropiejące wypryski. Wtedy niezwłocznie należy odwiedzić dermatologa i stosować się do jego poleceń.

Co na trądzik niemowlęcy?

Przede wszystkim należy nie przegrzewać dziecka. Warto poważnie przemyśleć jego strój w ciepłą pogodę oraz nie okrywać go wieloma warstwami w nocy. Rodzice powinni przemywać cerę dziecka ciepłą wodą. Pielęgnację trzeba dostosować do potrzeb. Dlatego, że trądzik nie pojawia się przez brak higieny.

Należy unikać tłustych kremów, które mogą zatykać gruczoły i potęgować stan zapalny. Warto jednak używać delikatnych emulsji by nie przesuszać skóry. Dodatkową pomocą może być maść cynkowa, wysuszy ona miejscowo krosty zmniejszając ich widoczność. Bezwzględnie nie wolno wyciskać niedoskonałości, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia stanu zapalnego, a nawet do powstawania małych zbliznowaceń. Trzeba uważać by dziecko samo nie rozdrapało wyprysków. Z czasem gospodarka hormonalna się ustabilizuje i zmiany skórne same ustąpią.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przede wszystkim należy ubierać dziecko odpowiednio do pogody i zapobiegać przed przegrzaniem organizmu. Warto dokładnie czytać składy produktów, którymi pielęgnujemy skórę dziecka. Zdarza się, że produkt dobrej marki ma gorszy skład, niż coś o średnim przedziale cenowym kupionym w aptece. Sprawdźmy proszek do prania nie tylko ten używany do ubrań dziecka, ale też osób, które najczęściej się nim opiekują. Dobrze jest zwracać uwagę by skóra wokół ust niemowlęcia była zawsze czysta dlatego, że ślina może powodować podrażnienia.

Trądzik niemowlęcy występuje często, jeśli nie ma innych niepokojących objawów rodzice nie powinni być zaniepokojeni. Warto wcześnie i szybko reagować. Nie trzeba od razu zabierać dziecka do lekarza gdzie będzie narażone na wiele bakterii i wirusów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest