Terapia dr Bacha: kwiaty mają energię, która leczy

Brytyjski lekarz Edward Bach, w specjalizacji bakteriolog, patolog, homeopata, żył na przełomie XIX i XX wieku. Był o tyle niezwykłym specjalistą, że szukał naturalnego lekarstwa, aby leczyć różne dolegliwości pacjenta. Po długich obserwacjach i badaniach stworzył niecodzienną metodę leczenia – terapię kwiatową.

Terapia dr Bacha – na czym polega?

Dr Bach był uduchowionym człowiekiem z wielkim optymizmem. Wierzył, że nie ma choroby, której nie dałoby się wyleczyć. Dolegliwości nie postrzegał jako straszliwego zła, ale jako ważny sygnał dla organizmu, że jest coś nie tak. Chcąc zapobiec dalszym, dużo gorszym skutkom dla kondycji naszego zdrowia, choroba „alarmuje” nas, że trzeba zacząć działać. Człowieka chorującego rozpatrywał w podejściu holistycznym, czyli widział chorobę jako tą, mającą nawrócić człowieka na drogę prawdy i światła, z której nigdy nie powinien zbaczać.

Doktor Bach twierdził, że krótka analiza naszej kondycji fizycznej, duchowej i psychicznej szybko pozwoli znaleźć nam przyczynę danej choroby i nie dopuści do jej stanu przewlekłego. Dlatego sygnałów o różnych dolegliwościach wysyłanych przez organizm nie powinniśmy bagatelizować, bo problem będzie się nawarstwiał.

Co więcej, dr Bach uważał, że jeżeli będziemy świadomi, że każdy proces leczenia jest synchronizacją naszej natury z naturą wszechświata, to prościej będzie nam przyjąć do wiadomości moc lekarstw stworzonych z natury drzew i kwiatów.

Energia z natury, która potrafi leczyć!

I tutaj pojawia się ważne słowo bezpośrednio dotyczące terapii – energia. Często sami używamy tego słowa, aby opisać stan, w którym akurat się znajdujemy – na przykład brakuje mi energii, biorąc pod uwagę siły witalne, albo chęci do czegokolwiek. A właśnie życiowa energia jest tutaj kwestią najbardziej istotną, bo według dra Bacha – od jej braku lub zaburzenia, biorą się choroby w ciele człowieka: fizyczne, duchowe, psychiczne. Aby zaś odzyskać harmonię, trzeba zwrócić się do źródła energii, którą to czerpiemy z natury.
Metoda leczenia dr Bacha to filozofia „zdrowej osobowości”. Filozofia ta określa nas jako jedną całość, „uniwersalną zasadę zdrowia” daną nam przez naturę, która pozwala nam na pokonanie każdej choroby. Tak więc, owa metoda wiąże się z oddziaływaniem na system energetyczny jakim jest każdy z nas.

Doktor Bach był rozczarowany praktykami medycyny akademickiej, ponieważ uważał, że taki proces leczenia wprowadza nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka. Człowiek zdrowy, to człowiek silnie odczuwający związek swojej duszy ze swoim ciałem i całym światem. Odczuwane dolegliwości to swoista dysharmonia pomiędzy naszym duchowym wnętrzem i naszymi uczuciami, która powoduje zmiany i namacalne odczucia w ciele fizycznym: zaburzenia energii, brak równowagi lub chorobę. Zwrócenie się więc o pomoc do natury i zaczerpnięcie zawartej w niej energii, może pomóc nam odzyskać harmonię, a co za tym idzie – zdrowie.

Terapia kwiatowa – metody i zastosowanie

W terapii tej używa się esencji kwiatowych opracowanych przez dr Bacha, która jest czystą energią pozyskaną z kwiatów. Wyodrębnił on trzydzieści osiem esencji z roślin dziko rosnących. Dalej wyszczególnił siedem zasadniczych grup emocjonalnych, takich jak: samotność, brak odwagi i rozpacz, nadopiekuńczość, strach, nadwrażliwość, niepewność i brak motywacji oraz niewystarczające zainteresowanie teraźniejszością. Do tych grup przypisał odpowiednie esencje kwiatowe, mające za zadanie zwalczyć dane emocje i wrócić równowagę psychiczną – co jest podstawą do odzyskania zdrowia fizycznego.

Odpowiednio połączone esencje tworzą mieszanki – używane w postaci kropli, stosowane doustnie, w okładach lub w kąpielach. Esencje pozyskuje się dwiema metodami:

  • Metoda termiczna (przez podgrzewanie) – osiemnaście spośród wyselekcjonowanych kwiatów kwitnie wczesną wiosną, kiedy naturalne nasłonecznienie jest jeszcze dość słabe. W takich przypadkach do uzyskania energii kwiatowej wykorzystuje się metodę termiczną. Po zebraniu kwiatostanów podgrzewa się je na wolnym ogniu w wodzie źródlanej. Sam proces zbierania kwiatostanów również odbywa się w specyficzny sposób, aby podczas wytwarzania esencji rośliny oddały czystą energię, nie mogą mieć kontaktu z człowiekiem. Ścinane od razu trafiają do miseczek z wodą źródlaną.
  • Metoda słoneczna – polega na tym, że zebrane kwiaty zanurza się w wodzie źródlanej i wystawia na działanie słońca na czas czterech godzin. Najlepiej, jeśli dzieje się to w miejscu zbioru kwiatów, a więc w ich naturalnym środowisku. Tak powstaje esencja naturalnej energii, którą po odpowiednim spreparowaniu rozlewa się do specjalnych buteleczek i wykorzystuje do wyrobu kropli.
    Oryginalne krople wytwarzane są w londyńskim Centrum Terapii Bacha. Stamtąd – zapakowane w oryginalne szklane buteleczki z logo Centrum, trafiają do gabinetów terapii naturalnej na całym świecie.

Z jakich kwiatów wytwarza się dobroczynne esencje? Chociażby ze śliwki mirabelki, niecierpka, powojnika, gwiazdy betlejemskiej czy figlarka. Uzdrawiająca energia kwiatów skierowana do wnętrza człowieka leczy poza jego percepcją i nie można jej przedawkować. Taki lek nie prowadzi do skutków ubocznych i nie koliduje z konwencjonalnym leczeniem. Metoda kwiatowa na pewno nie będzie szkodliwa. Spytacie o reguły? Do stosowania terapii kwiatowej dr Bacha potrzebny jest otwarty umysł i wrażliwość na życie, na naturę, a przede wszystkim na kwiaty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *