Sterydy – czym są sterydy i ich skutki uboczne

Sterydy to środki chemiczne, które powodują zwiększony przyrost masy mięśniowej oraz zwiększają siłę. Sterydy są dostępne w formie zastrzyków i tabletek, obecnie przyjmuje je bardzo wiele osób zajmujących się profesjonalnie i amatorsko kulturystyką. Te środki są pochodnymi testosteronu, dlatego bardzo często powodują wzmożenie męskich cech, także u kobiet. Sterydy są niebezpieczne dla naszego organizmu i mogą powodować wiele niepożądanych i nieodwracalnych zmian w naszym ciele.

Sterydy skutki uboczne po zażywaniu sterydów

1. Uszkodzenie wątroby – ten organ jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wątroba się regeneruje, ale jeśli ciągle dostarczamy do organizmu szkodliwych substancji, nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować, dlatego przyjmując sterydy można doprowadzić do uszkodzenia wątroby, marskości wątroby, a nawet nowotworu tego organu.
2. Nadciśnienie tętnicze – jest to poważny problem, który może doprowadzić do zawału serca, zmian miażdżycowych, udaru mózgu i uszkodzenia nerek. Najłagodniejszymi objawami wysokiego ciśnienia są bóle głowy i pogorszenie wzroku, jednak nieprzerwane stosowanie sterydów może mieć znaczenie poważniejsze skutki.
3. Zmiany hormonalne – sterydy są związkami podobnymi w budowie do testosteronu, dlatego ich stosowanie nie może pozostać bez wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. U osób regularnie przyjmujących sterydy może wystąpić spadek libido, problemy z erekcją, a nawet bezpłodność oraz przerost gruczołu prostaty, który może prowadzić do nowotworu tego organu. Przez nadmierny poziom testosteronu pojawiają się również takie problemy jak łysienie i trądzik.
4. Wpływ na psychikę – branie środków powodujących przyrost masy mięśniowej nie pozostaje bez wpływu na stan psychiczny. Częstym skutkiem ubocznym sterydów bogatych w testosteron jest wzmożona agresja, co może prowadzić do wybuchów złości oraz bójek i innych niekontrolowanych zachowań. Nieprzerwanie zażywania sterydów po zauważeniu wpływu na nasze zachowanie może prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych.

Mimo wielu niebezpiecznych skutków ubocznych, wiele osób nie jest w stanie zrezygnować z przyjmowania sterydów. Jest to o tyle niebezpieczne, że panująca moda na umięśnioną sylwetkę wpływa na coraz młodsze osoby, u których skutki uboczne są wzmożone i groźniejsze.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest