Soczewki jednodniowe czy można nosić je dłużej?

Okulary już kilkanaście lat temu przestały być symbolem kujona i brzyduli, obecnie są nieodłącznym dodatkiem do stroju wielu znanych osób i, odpowiednio dobrane, mogą zdecydowanie poprawić nasz wygląd. Jednak mimo tego wiele osób jest zwolennikami soczewek. Soczewki są wygodniejsze – nie parują, nie brudzą się, można je nosić w każdej sytuacji. Soczewki wyróżnia się ze względu na różne okresy używania – soczewki miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe.

Soczewki jednodniowe i ich zalety

Soczewki jednodniowe są dość wygodne, ponieważ nie ma potrzeby zapamiętywać kolejnych dat zakupu nowych. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do codziennej wymiany. Każdego dnia zakładamy nową parę, wyrzucając starą do kosza. Jedną z zalet soczewek jednodniowych jest mniejsze ryzyko infekcji np. zapalenia spojówek. Wymiana soczewek zmniejsza możliwość wniknięcia drobnoustrojów do oka. Dodatkowo korzystając z basenów mamy pewność, że wymieniając soczewki na nowe drobnoustroje z wody nie przedostaną się do oka.

Soczewki jednodniowe – co się stanie jak będziemy nosić je dłużej?

Po pierwsze należy pamiętać o tym, że soczewki tracą swoją moc po tym, kiedy minie okres ich przydatności, czyli soczewek miesięcznych nie można nosić dłużej niż miesiąc, a jednodniowych kilka dni, ponieważ z każdym dniem będziemy widzieć coraz gorzej. Oczywiście nie pozostanie to bez wpływu na nasze oczy, które będą się bardziej męczyć. W efekcie może to doprowadzić do znacznego pogorszenia widzenia oraz do zapalenia spojówek.

Po drugie soczewki jednodniowe nie są przystosowane do długotrwałego przechowywania w płynie do czyszczenia soczewek i niewłaściwe przechowywanie może spowodować ich uszkodzenie, a założenie uszkodzonych soczewek zwykle kończy się wizytą w szpitalu.

Po trzecie soczewki są ciałem obcym w oku, dlatego nie należy dopuszczać do sytuacji, kiedy nie zdejmujemy soczewek przez kilkanaście godzin. Oczywiście jeśli zdarzy nam się zasnąć w soczewkach raz na jakiś czas, nic złego się nie stanie, natomiast jeśli nie będziemy ich zdejmować w ogóle przez kilka dni, możemy spodziewać się poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Soczewki jednodniowe – czy należy na nie uważać?

Oczy są niezwykle ważnym organem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, dlatego należy o nie szczególne dbać. A długie godziny pracy przed komputerem, oglądanie telewizji, czytanie przy nieodpowiednim świetle bardzo je męczy. Jeśli do tego dołożymy nieprzestrzeganie higieny oka, czyli np. umieszczanie w oku zabrudzonych soczewek lub niezdejmowanie soczewek przez kilka dni, możemy doprowadzić do choroby oka lub do pogorszenia się naszej wady wzroku. Mimo zapewnień na różnych forach internetowych o doświadczeniu w noszeniu jednodniowych soczewek nawet przez miesiąc, nie warto testować to na sobie. Co więcej, dobrze dać odpocząć oczom od soczewek i zrezygnować z ich noszenia na rzecz okularów przynajmniej przez jeden dzień w tygodniu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.