Skoki rozwojowe u dzieci w pierwszym roku życia

Skoki rozwojowe u niemowląt są ściśle powiązane z większą częstotliwością występowania u nich płaczu. Nie jest to jednak powód do zmartwień, a wręcz przeciwnie możliwość nauczenia się nowych rzeczy wiąże się z porażkami, ale w tym samym czasie następuje ogromny rozwój. Pierwszy rok życia to czas ogromnego rozwoju i zmian dlatego też występuje podczas niego co najmniej 8 skoków rozwojowych. Badanie neurologiczne wykazały, że skoki rozwoju umysłowego idą w parze z widocznymi na pierwszy rzut oka zmianami w wyglądzie fizycznym dziecka. Warto wspierać dziecko w każdym z etapów, przez jakie przechodzi tak nagłe zmiany wiążące się z nowym spojrzeniem na świat, z pewnością nie są dla tak młodej osoby łatwym doświadczeniem.

Skoki rozwojowe – najważniejsze etapy

Pierwszego ze skoków możemy się spodziewać ok. 5. tygodnia życia. Wtedy to z naszej perspektywy dziecko będzie przekazywało nam więcej informacji zwrotnych, w tym częściej mogą pojawić się łzy. To wszystko za sprawą wyostrzenia zmysłów m.in. poszerzenia pola widzenia o około 20 kilka centymetrów, a także intensywniejszego metabolizmu spowodowanego nagłym rozwojem jelit. Po 3. tygodniach występuje kolejny etap, podczas którego dziecko nabiera świadomości ciała, choć ruchy nadal są nieporadne nowy członek rodziny, będzie z zaciekawieniem obracał rękoma. 12. tydzień to okres, w którym ruchy dziecka staną się bardziej płynny, a sposób mówienia zacznie bardziej przypominać naszą mowę. Zmiany występujące w 19. tygodniu szczególnie cieszą rodziców, ponieważ dziecko zaczyna dzięki rozwiniętym zmysłom i sprawnym ruchom klaskać w takt piosenki, łapać różne przedmioty w dłonie lub machać ręką. Po 6 kolejnych tygodniach dziecko jest bardziej świadome zależności międzyludzkich, dlatego też zaczyna częściej płakać w sytuacji, w której się rodzic się od niego oddali. Bobas również nabędzie świadomość położenia różnych przedmiotów względem siebie. 6. stok jest szczególnie ciekawy, zważywszy fakt, że niemowlę zaczyna rozróżniać różne rzeczy względem siebie i przypisywać do odpowiednich kategorii np.:. rozróżnianie zwierząt. To wszystko odbywa się najczęściej w 37. tygodniu. Przedostatni skok rozwojowy w 1. roku życia będzie przypadał na 46. tydzień. Wtedy to dziecko uczy się planować różne działania i wyodrębniać etapy, które warunkują przebieg określonej sytuacji. Dzięki nabyciu takich umiejętności bobas w tym okresie z małą pomocą rodzica może przejść przez dostarczenie sobie pożywienia. W 55. tygodniu następuje ostatni w danym roku życia skok rozwojowy, podczas którego dziecko jest już w pełni świadome związków przyczynowo skutkowych. W tym czasie nasze dziecko może polubić, pomagać nam w różnych nieskomplikowanych czynnościach.

Warto mieć świadomość podanych skoków rozwojowych. Dzięki temu rodzic malucha będzie świadomy co go może czekać i lepiej się na przygotuje. Nie mniej jednak warto mieć na względzie, że przebieg rozwoju u jednego dziecka nie musi być identyczny z tym o drugiego. Co więcej, szybkość występowania poszczególnych faz rozwojowych nie świadczy w żadnym stopniu o prognozach na przyszłe zdolności, czy też poziom inteligencji bobasa. To, że nie zaobserwowaliśmy wystąpienia danego skoku u dziecka, nie oznacza, że nie wystąpi on w przyszłym tygodniu. Dodatkowo niektóre fazy są ciężkie do zarejestrowania z perspektywy rodzica bądź też innej osoby trzeciej. Nie mniej, jednak jeżeli uważamy, że dana faza powinna już stanowczo się pojawić, a jej oznak w dalszym ciągu brak warto skonsultować sytuacje z lekarzem rodzinnym. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości otrzymamy w tej sytuacji informację zwrotną, natomiast jeżeli rodzice bezpodstawnie się zaniepokoili otrzymają informację, która pozwoli im spać spokojnie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest