Mydło antybakteryjne — pomaga czy szkodzi skórze?

Każdy z nas jest na rażony na styczność z szeregiem bakterii w ciągu dnia. Produkty antybakteryjne szczególnie chronią nas przed przedostanie się bakterii do naszego organizmu, jak również przed przeniesieniem ich na osoby wokół nas. Wbrew pozorom mydło antybakteryjne w porównaniu z tym tradycyjnym nie musi być korzystniejsze pod każdym względem. Z tego względu porównamy w dzisiejszym artykule te dwa mydła, co pozwoli nam na podjęcie ostatecznej decyzji, który z podanych produktów jest lepszy i spełnia więcej naszych oczekiwań.

Mydło antybakteryjne, a zwykłe

Mydło antybakteryjne. Może być bardzo praktyczne ze względu na właściwości w różnego rodzaju placówkach opieki zdrowotnej, gdzie słaba odporność pacjentów łączy się z większym zagrożeniem przenoszenia różnego rodzaju niekorzystnych bakterii między osobami pozostającymi na terenie placówki, co może dodatkowo utrudnić proces rekonwalescencji. Inną miejscem, gdzie korzystanie z tego typu mydła jest zalecane w miejscach stałego kontaktu ze zwierzakami. Bardzo dobrze sprawdzi się w gabinetach weterynaryjnych. Warto również zaopatrzyć się w takowe, jeżeli posiadamy zwierzęta we własnym domu. Mimo wielu zalet z korzystania z takiego mydła nie ma tak naprawdę twardych dowodów na to, że użytkowanie tego typu produktu długotrwale będzie bezpieczne. Nie ma również niezbitych dowodów na to, że stosowanie takiego mydła będzie wiązało się z większymi korzyściami, niż stosowanie zwykłego mydła.

Jednym z zagrożeń płynących z długotrwałego użytkowania antybakteryjnego mydła jest mniejsza ilość dobroczynnych bakterii na ciele. Przez to antybiotyki będą mniej skuteczne w walce z nowymi szczepami bakterii. Warto pamiętać, że niesłuszne jest rzadsze mycie rąk przy użytkowaniu tego typu mydła, ponieważ nie sprawi ono, że nasze ręce będą czystsze przez dłuższy czas. Mydło zwykłe jest również pomocne w usuwaniu bakterii wraz z usunięciem brudu i olejów z powierzchni rąk. Można przypuszczać, że skuteczność jest nieco mniejsza ze względu na brak obecności przeciwbakteryjnych chemikaliów. Należy myć ręce bardzo dokładnie, tylko wtedy ilość zabitych złych bakterii może się równać z ilością zlikwidowanych zarazków za pomocą mydła antybakteryjnego. Nie mniej jednak mydło zwykłe bardzo dobrze się pieni i łatwo je spłukać, kolejną z zalet będzie znacznie niższa cena przy podobnej skuteczności.

Szare mydło – właściwości

To dobrze nam znane ze sklepowych półek mydło ma właściwości antybakteryjne ze względu na obecność aktywnych składników przeciwdrobnoustrojowych. Nawet korzystanie z tradycyjnego szarego mydła jest zalecane zamiast stosowania mydeł, które są ściśle nazwane antybakteryjnymi, ponieważ nie zawierają niekorzystnych dla zdrowia triklosan, przy takich samych właściwościach. Ze względu na ten szkodliwy związek z danej alternatywy powinny korzystać osoby z problemami hormonalnymi. Mydło szare jest szczególnie przydatne dla alergenów ze względu na swoje właściwości hipoalergiczne. Kolejną z korzystnych właściwości tego typu znanego już naszym babciom mydła jest łagodzenie wszelkiego rodzaju ran, a nawet skaleczeń, czy wyprysków, co ciekawe stosuje się je wobec kobiet zaraz po porodzie w celu obmywania najwrażliwszych miejsc ciała. Co ciekawe ze względu na obecność w swoim składzie kwasu karboksylowego mydło to będzie środkiem owadobójczym na komary. Mydło to jest na tyle delikatnie, że możemy spokojnie obmywać nim twarz, czy włosy. Mydło to ze względu na swoje właściwości idealnie sprawdzi się u osób ze skórą wrażliwą oraz tłustą, natomiast z jego stosowaniem powinny uważać osoby o suchszym typie skóry.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest