Salmonella – jak rozpoznać zakażenie? Objawy i leczenie

Popularna i przerażające salmonella to bakteria z grupy Salmonella enterica. Pałeczki tego rodzaju zaobserwował Daniel E. Salmon w 1885 roku. Bakteria ta może rozwijać się w organizmach ludzi i zwierząt. Większość gatunków salmonelii chorobotwórcza nie jest, ale część z nich wywołuje bardzo groźne dolegliwości żołądkowe: zatrucie, a nawet dur brzuszny. Zaniedbane mogą rozwijać się i powoli doprowadzić do infekcji narządów wewnętrznych.

Kiedy najczęściej dochodzi do zakażenia salmonellą?

Głównymi nosicielami pałeczek są zwierzęta, a zatem wszystkie nieprzetworzone produkty takiego pochodzenia są narażone na obecność bakterii. Dotyczy do głównie surowego mięsa, ponieważ odpowiednia obróbka termiczna zabija bakterie. Równie niebezpieczne są jajka spożywane w formie surowej, czyli jako kogel mogel lub inne kremy na bazie surowego żółtka. Spożywanie zimnych produktów mlecznych również niesie ze sobą pewne ryzyko.

Salmonella objawy

Objawy zatrucia salmonellą są bardzo uciążliwe i pozornie przypominają zwykłe zatrucie pokarmowe. O ile, przy zatruciu pokarmowym, wizyta u lekarza nie jest z reguły konieczna, w przypadku zakażenia salmonellą jest obowiązkowa. Chory może nawet zostać poddany kontrolnej hospitalizacji.

Zbagatelizowane objawy salmonelli mogą doprowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu, które może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w przypadku małych dzieci. Pierwszy symptomy choroby możemy zauważyć już po 18-24 godzinach po zakażeniu. Intensywność objawów jest kwestią indywidualną każdego z zatrutych organizmów. Do najbardziej charakterystycznych oznak zatrucia pokarmowego wywołanego bakterią salmonelli jest wodnista biegunka w pierwszych dniach. Wiele osób skarży się przy tym na równoczesne nudności i wymioty. Temu wszystkiemu cały czas towarzyszy silny ból brzucha, który jest jednym z najczęstszych objawów zakażenia salmonellą.

Ze względu na ich niską odporność, salmonella u dzieci występują bardzo często. To właśnie u nich można rozpoznać pierwsze najintensywniejsze objawy. Często dziecko cierpi przy tym na wysoką gorączkę, łączne ze wspomnianymi już bólami brzucha, wymiotami i biegunką.

Salmonella leczenie

Przede wszystkim, konieczne jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Doktor podejmuje decyzję o sposobie leczenia. Prawdopodobnie rozpocznie się no od intensywnego nawadniania organizmy, czyli chory będzie musiał przyjmować elektrolity, które uzupełnią substancje, których pozbył się podczas wydalania. Lekarz poleci także stosowną dietę do stosowania w trakcie leczenia, której chory bezwzględnie powinien przestrzegać.

Niestety, w najczęstszych przypadkach hospitalizacją może okazać się obowiązkowa. Podczas takiej kuracji, rozprzestrzenioną infekcję leczy się specjalnie do tego przeznaczonymi antybiotykami. Pacjent pozostanie w szpitalu tak długo, aż pozbędzie się bakterii z organizmu, ponieważ powtórne zatrucie może prowadzić do o wiele groźniejszych chorób i powikłań, takich jak sepsa.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest