Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak reaguje nasz organizm? Objawy,skutki a planowanie ciąży

Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zabezpiecza przed poczęciem. Wiele kobiet przyjmuje tabletki z innych powodów, w tym z uwagi na różnego typu zaburzenia hormonalne. Dla organizmu, który jest przyzwyczajony do codziennej dawki hormonów ich gwałtowny brak może być szokiem. Tabletki najlepiej odstawić po wybraniu całego blistra (należy zużyć opakowanie i nie napoczynać kolejnego). Co piąta Polka stosuje antykoncepcję hormonalną. Niektóre przyjmują tabletki przez wiele lat. Chociaż nie ma ograniczeń gdy chodzi o czas przyjmowania tabletek, to może się okazać, że kobieta chce zrezygnować z przyjmowania ich.

Powody odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Pacjentki odstawiają tabletki antykoncepcyjne z różnych powodów. Najczęściej, przyjmują je ,gdy nie chcą zajść w ciążę. Niektóre z nich źle czują się w trakcie stosowania tego typu leczenia. Najbardziej zauważalny efekt zakończenia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych to pojawienie się miesiączki, już po kilku dniach. Niektóre kobiety stosujące antykoncepcję skarżą się na spadek nastroju, oraz suchość pochwy, wzrost masy ciała, problemy skórne oraz plamienia międzymiesiączkowe, obrzęk piersi, częste bóle głowy, drażliwość itp. Oprócz tego mogą pojawić się migrenowe bóle głowy, oraz ucisk w żołądku, uderzenia ciepła, osłabienie, senność, a także brak apetytu. Możliwe jest też pogorszenie się stanu skóry, zmniejszenie jędrności piersi, wahania nastroju, problem ze skórą twarzy, itp. Po odstawieniu mini-pigułki hormonalnej płodność może wrócić szybciej niż w przypadku dwuskładnikowych tabletek.

Po zaprzestaniu stosowania tabletek hormonalnych mogą wystąpić cykle:

  1. o różnej długości,
  2. bezowulacyjne, lub z owulacją,
  3. bolesne i z obfitym krwawieniem ,
  4. z pięciodniową, krótką fazą lutealną
  5. z zespołem LUF (niepękniętego dojrzałego pęcherzyka),
  6. rozbieżności między różnymi objawami płodności.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może okazać się trudny dla naszego organizmu. Dlatego odstawienie pigułek antykoncepcyjnych trzeba skonsultować z lekarzem. Lekarz ginekolog doradzi, kiedy najlepiej jest zakończyć ich przyjmowanie, aby nie zaburzyć hormonalnej gospodarki organizmu.

Pierwszy i najczęstszy sygnał odstawienia tabletek to krwawienie. To normalny znak, którym nie należy się przejmować i potraktować jako pierwszy sygnał do uregulowania miesiączki. Dopiero po około dwóch miesiącach pojawia się normalna miesiączka, która początkowo może być dość rozregulowana czasowo. Dodatkowo możemy spodziewać się, że będzie bardziej obfita niż normalnie.

Odstawienie tabletek niesie ze sobą także pozytywne skutki. Przede wszystkim zwiększa się libido oraz nawilżenie pochwy. Często zauważamy spadek wagi, gdyż podczas brania tabletek nasz organizm zatrzymuje wodę w organizmie oraz puchnie.

Dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Odstawiając tabletki z myślą o potomstwie często zastanawiamy się kiedy zajdziemy w ciąże. Istnieje teoria, że po odstawieniu tabletek należy odczekać parę miesięcy. Jak się okazuje owulacja pojawia się zazwyczaj po pierwszym cyklu. Często w pierwszych miesiącach możemy spodziewać się ciąży bliźniaczej. Kobiety, które nie planują potomstwa muszą pamiętać, że odstawiając tabletki muszą przejść na inną formę zabezpieczenia przed ciążą.

Jak wesprzeć organizm po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Planując odstawienie tabletek warto wcześniej pomyśleć o odpowiednim wzmocnieniu. Mowa tutaj o suplementacji np. magnez i potas. To właśnie dzięki tym pierwiastkom nasz organizm prawidłowo funkcjonuje, odpowiadając za układ nerwowy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.