Rak piersi – objawy, leczenie i klasyfikacja TNM

Statystyki w kontekście raka piersi są bezlitosne- to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Mimo tego temat wydaje się traktowany lekceważąco. Ciężko stwierdzić, czy wynika to ze strachu, czy irracjonalnej pewności „mnie to nie spotka”. Niestety problem dotyka coraz więcej kobiet, które nie były zaznajomione z podstawową profilaktyką.

Rak piersi – przyczyny i objawy

Rak sutka, bądź potocznie rak piersi to złośliwy nowotwór gruczołu sutkowego pochodzący z tkanki nabłonkowej. Najczęściej występuje u kobiet między 50, a 70 rokiem życia, jednak może pojawić się w każdym wieku. Zdarzają się również, że przechodzą tą chorobę mężczyźni, ale ma to miejsce stosunkowo rzadko.

Niemożliwym jest wskazanie konkretnej przyczyny powstawania raka, istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na rozwój nowotworu. Wysokie ryzyko występuje we wspomnianym wcześniej przedziale wiekowym, oraz w sytuacji obciążenia genetycznego, gdy w naszej rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań. Kolejny czynnik związany jest bezpośrednio ze zdolnością kobiet do reprodukcji. Podczas miesiączkowania żeńskie hormony oddziałują na piersi, co powoduje większe prawdopodobieństwo zachorowania. Zatem problem poważniejszy jest, gdy we wczesnym wieku kobieta rozpoczyna miesiączkowanie, oraz przechodzi stosunkowo późno menopauzę. Stwierdzono również, że większe jest ryzyko zachorowania przez kobiety, które nie rodziły, niż te, które posiadają własne potomstwo. Dodatkowo powstaniu nowotworu sprzyja późny wiek pierwszej ciąży, gdyż po 35 roku życia ryzyko jest od 2 do 3 razy większe. Dodatkowo po przebyciu raka istnieje możliwość, że guz wystąpi na drugiej piersi. Wymienia się też również czynniki, których wpływ nie jest dobrze udokumentowany- mowa tutaj m.in. o nieodpowiednim stylu życia, czyli otyłości, bądź nadużywaniu alkoholu.

Najbardziej znanym objawem raka piersi jest wyczuwalny, twardy guz, jednak początkowe stadia przebiegają bezobjawowo. Inne zmiany, które mogą świadczyć o niebezpieczeństwie to: wycieki z brodawek, bardziej widoczne żyły na piersiach, wszelkie zmiany skórne na piersiach, owrzodzenie brodawki, rzadziej ból piersi. Skutki zależne są przede wszystkim od stopnia zaawansowania.

Rak piersi – klasyfikacja TNM

Używa się jej do określenia stopnia zaawansowania nowotworu. Każde stadium różni się od reszty sposobem leczenia oraz rokowaniami. Poszczególne litery odpowiadają konkretnemu elementowi. Pierwsza dotyczy wielkości guza pierwotnego. Ocenia się go w skali od 0 do 4, a im wyższa liczba, tym zaawansowanie nowotworu większe. Litera N określa stan regionalnych węzłów chłonnych. Skala w tym przypadku jest różna, zazwyczaj od 0 do 3, ale bywają przypadki, gdzie górną granicą jest liczba 2, lub 1. Pozwala ona stwierdzić w jakim stopniu nowotwór rozprzestrzenił się do pobliskich węzłów chłonnych. Ostatnia część pozwala wykazać brak lub obecność przerzutów odległych. Mieści się to w małej skalo od 0 do 1. Przerzuty to guzy wtórne, powstałe wskutek rozrostu głównego guza i transportu komórek nowotworu wraz z krwią.

Rak piersi – profilaktyka i leczenie

Najprostszą metodą profilaktyczną jest samobadanie. Nie potrzeba do niej udziału specjalisty, a wykonać je można o dowolnej porze. Zaleca się wykonywać je co miesiąc, najlepiej kilka dni po miesiączce, aby piersi nie były nabrzmiałe i bolesne. Badanie znacznie ułatwi namydlone ciało, po którym będziemy poruszać opuszkami palców i lekko uciskać. Tym sposobem szukamy ewentualnych zmian na całej powierzchni piersi.
Reszta badań przeprowadzana jest przy udziale lekarza. Można tutaj wymienić chociażby mammografię z małą dawką promieniowania rentgenowskiego, oraz ultrasonografię z falami ultradźwiękowymi. Z rozwojem techniki i medycyny pojawiają się kolejne badania pozwalające wykryć raka we wczesnym stadium.

Leczenie zależne jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu. Współcześnie coraz częściej stosowane jest wielodycyplinarne leczenie skojarzone uwzględniające metody leczenia systemowego i miejscowego. W praktyce każdy specjalistyczny ośrodek dobiera swoje metody ze względu na doświadczenie i przede wszystkim wyposażenie. W ramach leczenia stosuje się: chirurgię onkologiczną, radioterapię, hormonoterapię, czy szerzej znaną chemioterapię.

Powiększanie piersi

W przypadku powiększanych piersi samobadanie może być nieco utrudnione, dlatego kontrolę lepiej wykonywać u specjalistów po uprzednim poinformowaniu o odbytej operacji plastycznej. Wbrew temu co się uważa, leczenie raka piersi kobiet z implantami nie odbiega od standardowych procedur.

Rak sutka to zdecydowanie trudny, ale ważny temat. W trosce o swoje zdrowie nie powinniśmy zapominać o regularnych badaniach, gdyż wczesne wykrycie nowotworu daje szansę na jego pokonanie, bez dalszych powikłań. Współcześnie można zaobserwować duży postęp jeśli chodzi o profilaktykę i metody leczenia, jednak nie można zapomnieć, że zagrożenie nadal istnieje i jest śmiertelnie niebezpieczne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest