Rak jajnika – objawy, których nie należy ignorować

Rak jest obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, często atakuje bez większych objawów i szybko przenosi się na kolejne narządy. Dlatego każdy niepokojący symptom, powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Wczesne wykrycie znacząco zwiększa szansę na wyleczenie.

Rak jajnika kogo spotyka?

Rak jajnika jest jedną z najgroźniejszych odmian tej choroby. Atakuje system rozrodczy kobiety i w szybkim tempie przenosi się na inne obszary (zazwyczaj przerzuty następują do otrzewnej, brzucha i idą coraz wyżej do klatki piersiowej). Problem ten dotyka coraz większą liczbę kobiet, dlatego ważne jest uświadomienie sobie jego pierwszych objawów. Pamiętajmy jednak, że niektóre z nich mogą nie być związane akurat z tą konkretną chorobą. Aby można było mówić o rzeczywistym zagrożeniu powinniśmy wziąć pod uwagę to, że dolegliwości rozpoczynają się nagle. Kolejną ważną kwestią jest również ich częstotliwość. Bóle i inne symptomy zazwyczaj są odczuwane codziennie i nie ustępują.

Raj jajnika objawy

  • ostry, powracający ból brzucha na całej jego długości, nie tylko w dolnym obszarze,
  • szybkie uczucie sytości nawet po zjedzeniu małych porcji pożywienia,
  • problemy z wypróżnianiem,
  • ból pleców, a zwłaszcza w dolnej części,
  • ból podczas stosunku seksualnego,
  • problemy z częstym oddawaniem moczu.

Rak jajnika forum

Kobiety, które odczuwają te problemy często bagatelizują sprawę, szukając pomocy w internecie, zamiast udać się do specjalisty. Szybkie wykrycie znacząco zwiększa szansę na wyzdrowienie oraz pomoże lekarzom w podjęciu decyzji dotyczącej metod leczenia. Pamiętajmy więc, by zamiast szukać odpowiedzi na to, co dzieje się w naszym organizmie w poradach na forum lub innych podobnych portalach, lepiej umówić wizytę i zrobić wszelkie niezbędne badania. Rak jajnika jest niezwykle trudny do wykrycia w pierwszym stadium choroby, dopiero kiedy zaatakuje inne narządy czujemy, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Podczas wizyty u ginekologa dobrze jest skorzystać z usg przezpochwowego, które pomoże w rozpoznaniu wczesnego stadium choroby.

Rak jajnika rokowania

Rokowania w przypadku raka jajnika zależą od tego jak wcześnie zostanie on wykryty. Jeśli zostanie zdiagnozowany w pierwszym i drugim stadium choroby, czyli w przypadku, w którym jego rozwój ogranicza się do miednicy, to szanse na całkowite wyleczenia ma aż ¾ kobiet. Sprawa kompiluje się, kiedy rak rozwija się w organizmie i atakuje kolejne narządy – trzecie i czwarte stadium choroby drastycznie zmniejsza szansę na przeżycie 5 lat aż do 30-50%. Dlatego tak ważne staje się wczesne rozpoznanie, które może zdiagnozować jedynie lekarz. Niezwykle istotne są wizyty i badania ginekologiczne oraz obserwacja swojego ciała. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, nie bójmy się powiedzieć o tym swojemu lekarzowi. Każdy, nawet drobny szczegół może być w tym wypadku istotny. Zlecone badania pomogą w szybkim wykryciu nowotworu i znacząco zwiększą szansę na przeżycie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest